گفت‌وگوی حکیم مهر با مدیرکل امور اداری، رفاه و پشتیبانی سازمان دامپزشکی:‌
علت عدم پذیرش داوطلبان آزاد در آزمون استخدامی اخیر سازمان دامپزشکی کشور چه بود؟/ آیا استخدام ۲۵۰۰ نفر در این سازمان محقق خواهد شد؟
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی:‌ چند روز پیش خبر برگزاری آزمون استخدامی جدید سازمان دامپزشکی کشور که می‌باید در روز پنجشنبه 30 آبان ماه انجام شود، در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد. آزمونی که قرار است در آن ۶۱ نفر جذب سازمان شوند اما بعداً مشخص شد که از این تعداد، ۴۸ نفر (۷۹ درصد) مربوط به سهمیه ایثارگران و ۱۳ نفر (۲۱ درصد) مربوط به سهمیه معلولین بوده و افراد سهمیه آزاد در این آزمون پذیرفته نخواهند شد (اینجا).

به منظور بررسی جزئیات و چرایی این اتفاق به سراغ مدیر کل امور اداری، رفاه و پشتیبانی سازمان دامپزشکی کشور رفتیم. «مهندس علی‌اکبر رضایی‌نژاد» معتقد است که قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در ماده ۲۱ می‌گوید که دستگاه‌ها موظف هستند حداقل ۲۵ درصد سهمیه استخدام را به فرزندان شهدا و ایثارگران واجد شرایط بدهند و این ۶۱ نفر باقی‌مانده سهمیه سال ۹۷ هستند.

حکیم مهر: آقای مهندس، ماجرای استخدام این ۶۱ نفر در سازمان دامپزشکی چیست؟

این ۶۱ نفر باقی‌مانده سهمیه سال ۹۷ هستند. به عبارتی از آن ۱۲۰۰ سهمیه‌ آخرین آزمون استخدامی ما که در ۴ مرحله برگزار شد، ۶۱ نفر باقی مانده بود که سازمان استخدامی با هدف رعایت قانون در زمینه ۲۵ درصد سهمیه ایثارگران و ۳ درصد سهمیه بهزیستی که مختص معلولین است، کل این ۶۱ فرصت استخدامی را به این سهمیه اختصاص داده و تاکید کرده که اینها مربوط به تتمه آن سهمیه‌هاست.

حکیم مهر: مگر در آزمون‌های گذشته سهمیه ایثارگران را جذب نکردیم؟

قبلاً بخشی از ایثارگران را جذب کردیم اما در بخش معلولین جذب ما خیلی ضعیف بود، چون داوطلبی در این حوزه وجود نداشت. کل این ۶۱ نفر مربوط به تتمه ۲۵ درصد ایثارگران است و ۳ درصد معلولین و بهزیستی است. به همین خاطر، ما این بار سهمیه آزاد نداشتیم.

حکیم مهر:‌ در بخش سهمیه معلولین اصلاً داوطلب نداشتیم؟

در بخشی از آن داوطلب و در بخشی هم قبولی نداشتیم. این عزیزان باید در فضای رقابتی آزمون دهند و به همین خاطر، این سهمیه باقی مانده است. وقتی در سهمیه ۳ درصد، داوطلب معلول وجود نداشته نباشد، این فرصت برای آخرین باری که اصطلاحاً بخواهیم با سازمان امور استخدامی کل سهمیه را استفاده کنیم، باقی می‌ماند و آنجا باید رعایت شده باشد.

حکیم مهر:‌ پس در واقع سهمیه جدیدی تعریف نشده است.

خیر سهمیه جدید نیست و باقی مانده قبل است.

حکیم مهر: آیا در سایر ادارات و وزارتخانه‌ها مثل آموزش و پرورش هم به همین شکل عمل شده است؟

بله، این قاعده باید همه جا رعایت شود. قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در ماده ۲۱ می‌گوید که دستگاه‌ها موظف هستند حداقل ۲۵ درصد سهمیه استخدام را به فرزندان شهدا و ایثارگران واجد شرایط بدهند. آنجا تعریف کرده که ایثارگران شامل چه کسانی هستند. خود فرد جانباز، فرزند شهید و فرزند جانباز با ۲۵ درصد و بیشتر. ۲۵ درصد حداقل سهمیه به این افراد است و ۳ درصد هم قانون است که باید به معلولین اختصاص داده شود. این مساله برای همه سهمیه‌های استخدامی وجود داشته و مختص دامپزشکی نیست.

حکیم مهر: در آخرین مصاحبه‌ای که با مهندس مومنی انجام دادیم، ایشان اشاره داشتند که سازمان دامپزشکی در آینده ۲۵۰۰ نفر استخدامی خواهد داشت.

مهندس مومنی اشاره کرده بودند که در برنامه جامع نیروی انسانی، ما ۲۵۰۰ نفر ظرفیت جذب داریم. دستگاه‌های اجرایی باید سند جامع نیروی انسانی داشته باشند و در این سند خروجی‌های سال‌های گذشته درج شده و پست‌های سازمانی و بلاتصدی دستگاه به‌عنوان سند بین دستگاه و سازمان امور استخدامی مبادله می‌شود. در این سند ظرفیت ۲۵۰۰ نفر جذب در دامپزشکی وجود دارد اما اینکه چه تعداد را موفق شویم از سازمان امور استخدامی سهمیه بگیریم، بحث دیگری است. به هر حال ما پیگیر هستیم و نشست‌هایی را با عزیزان در سازمان امور استخدامی داشتیم. مراحل تایید نهایی سند جامع نیروی انسانی ما در روزهای آخر است که ان شاالله در اداره امور استخدامی به تایید نهایی برسد. در آنجا تعداد سهمیه‌های ما مشخص می‌شود.

حکیم مهر: به هر حال شما در این جلسات حضور داشتید. برآورد شما با توجه به فضای حاکم بر جلسات چیست؟ با چه تعداد موافقت می‌شود؟

الان اصلاً نمی‌توانم روی عدد و رقم چیزی عرض کنم. چون بستگی به شرایط کشور و بحث تامین اعتبار دارد و این مسائل باید در تعداد سهمیه‌هایی که تخصیص داده خواهد شد، مد نظر قرار گیرد، به همین خاطر الان واقعاً نمی‌توانم بگویم که آیا با یک سهمیه موافقت خواهد شد یا ۲۵۰۰ سهمیه؟ بین عدد یک و ۲۵۰۰ هیج عددی را نمی‌توانم بگویم.

حکیم مهر: آزمون استخدامی آن چه زمانی است؟

بر اساس آنچه که در دفترچه اعلام کردیم، باید روز سی‌ام آبان باشد. این تاریخ در سایت سازمان سنجش درج شده است.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.