تعداد مبتلایان تب کریمه کنگو به ۸۵ نفر رسید/ ۶ نفر جان خود را از دست دادند
 

معاون دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: بنا بر آخرین آمار وزارت بهداشت تا کنون حدود ۸۵ نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند که حدود ۶ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده اند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «دکتر کریم امیری» درباره آخرین وضعیت شیوع تب کریمه کنگو اظهار کرد: بنا بر آخرین آمار وزارت بهداشت تا کنون حدود ۸۵ نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند که حدود ۶ نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده اند.

وی افزود: با توجه به توصیه های سازمان دامپزشکی و رعایت دستورالعمل ها، تعداد مبتلایان و فوتی ها نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری داشته است.

امیری ادامه داد: همه ساله با گرم شدن هوا و آغاز فعالیت کنه ها، شاهد شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور هستیم، از این رو سازمان دامپزشکی با افزایش آگاهی و هشیاری مردم در نظر دارد که تعداد مبتلایان را کاهش دهد.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه مردم توصیه های بهداشتی دامپزشکی مبنی بر امتناع از کشتار دام در معابر و منازل را رعایت کردند، بنابراین در مراسم عید قربان اتفاق خاصی رخ نداد که تعداد مبتلایان به تب کریمه کنگو افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت کنه ها تا خنک شدن هوا همچنان ادامه دارد، بیان کرد: براین اساس از افراد تقاضا داریم که همواره با رعایت توصیه های سازمان دامپزشکی تنها گوشت را از فروشگاه های مجاز با مهر دامپزشکی خریداری و از کشتار دام در معابر و منازل اجتناب کنند.

معاون بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی در پایان در توصیه‌ای به دامداران گفت: افرادی که شغل آن‌ها در ارتباط با دام است، باید دقت کنند تا با کنه مواجه نشوند چرا که امکان گزش و انتقال ویروس در محیط وجود دارد، ضمن آنکه دامداران همواره نسبت به سم پاشی اسطبل‌های خود اقدام کنند.

امیری در پایان با اشاره به اینکه گزارشی از شیوع تب کریمه کنگو در تهران نداشتیم، افزود: با توجه به استمرار روند بیماری تا پایان شهریور به افراد توصیه می شود که از مصرف دل و جگر خام پرهیز کنند و هنگام خرد کردن دل و جگر حتما از دستکش استفاده کنند تا موارد ابتلا به بیماری به حداقل خود برسد.