رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
تا پایان امسال بیش از ۲۵۰۰ نفر در ادارات دامپزشکی سراسر کشور استخدام می‌شوند

حکیم مهر: بیش از 2 هزار و 500 نفر در ادارات دامپزشکی سراسر کشور به کارگیری و استخدام می شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از صدا وسیما، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در جلسه شورای اداری دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج با بیان اینکه تلاش می شود تا پایان امسال بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، این افراد جذب و مشغول به کار شوند گفت: با ابلاغ اداره استخدامی کشور به این سازمان برای به کارگیری این افراد اقدام می شود.

«دکتر علیرضا رفیعی پور» با بیان اینکه هنوز سهمیه بندی برای استان ها تعیین نشده است، افزود: اولویت استخدام با استان های محروم و کمتر برخوردار است.

وی از کاهش 35 تا 75 درصدی بیماری های مشترک بین انسان و دام در کشور نسبت به مدت مشابه سال 96 خبر داد و گفت: این بیماری ها شامل تب مالت، تب کریمه کنگو، هاری و آبله است.

رفیعی پور همچنین از مبتلا شدن 60 نفر در سراسر کشور به بیماری تب کریمه کنگو خبر داد و افزود: 5 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان، اردبیل و گیلان فوت شدند.

وی این بیماری را مخاطره آمیز برای انسانها دانست و از مردم خواست با رعایت مسائل بهداشتی، پرهیز از خرید، مصرف کشتارهای غیرمجاز در مسیرهای بین راهی، ورودی و خروجی شهرها در کنترل و ریشه کنی این بیماری این سازمان را کمک و همراهی کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از ثبت سفارش و تامین ارز به مبلغ 220 میلیون دلار برای تامین اقلام موردنیاز دامپزشکی خبر داد و گفت: این میزان ثبت سفارش برای تامین دارو و واکسن، نهاده های دامی، ریزمغذی ها، ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز دام و طیور است.

وی با بیان اینکه بیش از 3 هزار و 600 نفر ناظر بهداشتی و شرعی کار نحوه کشتار و توزیع فرآورده های دامی را در کشور به عهده دارند افزود: این ناظران سالانه بیش از 8 میلیون کیلوگرم انواع فرآورده دامی فاسد از جمله گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، شیر و عسل را از سطح بازار سراسر کشور جمع آوری و معدوم می کنند.

رفیعی پور تعداد واحدهای تولید، توزیع و نگهداری انواع فرآورده های دامی در کشور را بیش از 400 هزار واحد اعلام کرد و گفت: این واحدها شامل کشتارگاهها، دامداری ها، مرغداری ها، زنبورداری، آبزی پروری و مراکز عرضه فرآورده های پروتئینی و لبنی هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان هم حفظ بهداشت و ارتقاء سلامت مردم را از اولویتهای کاری این اداره برشمرد و گفت: در کهگیلویه و بویراحمد 160 نیروی دامپزشکی در کنار 450 نفر نیروی بخش خصوصی به مردم خدمات دامپزشکی ارائه می کنند.

«دکتر بهمنش» کمبود اعتبار، نیروی انسانی و تجهیزات را از مهمترین مشکلات پیش روی این اداره برشمرد و خواستار رفع آنها شد.

وی کار نیروهای دامپزشکی را سخت و طاقت فرسا در اجرای اهداف خود دانست و از مسئولان کشوری خواست با پیگیریهای بیشتر با مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی این ادارات کل را در شهرستان ها برای نیل به اهدافش حمایت کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان هم گفت: جمعیت دامی در این استان 1 میلیون و 390 هزار و 733 راس بز و بزغاله،905 هزار و 463 راس گوسفند و بره،40 هزار و 425 راس گاو و گوساله است.

«جمشیدی» همچنین جمعیت طیور بومی استان را 826 هزار و 395 قطعه اعلام کرد و افزود:145 واحد طیور گوشتی با ظرفیت 2 میلیون و 660 هزار قطعه،5 واحد پرورش مرغ تخم گذار با تولید 210 هزار قطعه، واحد پرورش شتر مرغ با ظرفیت 500 قطعه،50 هزار و 925مرکز پرورش زنبور عسل و 6 واحد صنعتی با ظرفیت 12 هزار قطعه در استان فعالیت می کنند.

وی همچنین تعداد مزارع پرورش ماهیان سردآبی در استان را 214 واحد با ظرفیت 58 میلیون و 431 هزار قطعه اعلام کرد و گفت:2 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت 300 تن در سال هم در این استان فعالیت دارند.

جمشیدی از مسئولان کشوری خواست در تامین نهاده های دامی، دارو، واکسن و نیروی موردنیاز این اداره را حمایت کنند.