پلنگ زنده‌گیری شده تندوره جان باخت/ در دستگاه گوارش این پلنگ، مواد دور ریز انسان‌ها در طبیعت یافت شد!

استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه حیات وحش و دامپزشکی در مورد علت مرگ پلنگ زنده‌گیری شده تندوره توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر امیر مقدم جعفری» اظهار داشت: پلنگ نری که هفته گذشته در روستای ارباب زنده‌گیری شد حدود 8 سال داشت و به دلیل ضعف شدید به روستا پناه آورده بود و این مهم به دلیل این بود که روستا قلمرو خود را از دست داده بود.

وی خاطرنشان کرد: در روستای ارباب مردم بلافاصله این موضوع را به محیط زیست اطلاع دادند و دوستان ما نیز پلنگ را زنده‌گیری کردند و به مشهد منتقل شد اما متاسفانه حیوان وضعیت مناسبی نداشت و تلاش ما نیز مثمرثمر نبود؛ در داخل دستگاه گوارش این پلنگ موادی یافت شده که توسط انسان‌ها در محیط زیست رها می‌شود.

مقدم گفت: شاید پیام اخلاقی این اتفاق این باشد که مردم و شهروندان باید بیشتر از این دوستدار طبیعت باشند و پاکسازی در طبیعت را صورت دهند؛ گربه‌سانان در حیات وحش سرمایه‌های ذی‌قیمتی هستند و این نحوه برخورد با محیط زیست از سوی انسان‌ها به حیوانات نیز آسیب می‌زند و مخاطرات زیادی برای این حیوانات ایجاد می‌کند.

استادیار دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: در فقره این پلنگ شاهد بودیم مردم روستای ارباب سرخس رفتاری بسیار مناسب در قبال این حیوان داشتند و بلافاصله محیط زیست را از حضور این پلنگ آگاه کردند.