در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان شد:
انتقاد وزیر جهاد کشاورزی از اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در حذف ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه دارویی و داروهای دامپزشکی (+پی‌نوشت حکیم مهر)
 

حکیم مهر: وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، از اقدام این وزارتخانه در حذف ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه دارویی و داروهای دامپزشکی انتقاد کرد و خواستار تجدیدنظر در این موضوع شد.

به گزارش حکیم مهر، متن این نامه به شرح زیر است:

 

پینوشت حکیم مهر:

همه کارشناسان اذعان دارند که وجود ارز چند نرخی همواره با مفسدههایی همراه است و ارز تکنرخی میتواند از چنین سوء استفادههایی جلوگیری نماید ولی باید چند نکته را در نظر گرفت:

1. حذف تخصیص ارز دولتی مورد نیاز برای واردات مواد اولیه دارویی، داروهای دامپزشکی و نهادههای دامی در حالی که قیمت گوشت، مرغ، لبنیات و سایر فرآوردههای خام دامی بصورت دستوری پایین نگه داشته میشوند، میتواند منجر به افزایش هزینه تولید و ورشکستگی تولیدکنندگان دام و طیور کشور شده و خود، به وابستگی بیشتر کشور برای واردات گوشت و مرغ بیانجامد.

2. اگر اصرار برای حذف ارز دولتی برای واردات این نهادهها وجود دارد، باید قیمت مرغ و گوشت و لبنیات نیز آزاد شده تا تولیدکنندگان در این میانه متضرر نشده و با روشهای دیگری نظیر تخصیص یارانه به مصرفکنندگان نهایی، از ایشان حمایت نمود.

3. در حالی که وزارت بهداشت همچنان میتواند برای واردات مواد اولیه دارویی و داروهای پزشکی از ارز دولتی استفاده نماید، ناتوانی وزارت جهاد کشاورزی در دریافت ارز مورد نیاز خود، جای بسی تاسف دارد.

4. به نظر میرسد دستهایی پشت پرده در برخی وزارتخانهها وجود دارند که از طریق واردات گوشت و مرغ به کشور، سودهای کلان برده و تمایل دارند با وابسته نمودن هرچه بیشتر کشور به واردات محصولات خام دامی، این رویه همچنان ادامه یافته و تشدید شود.