مجوز واردات دام زنده از برزیل به چابهار هم صادر شد/ سرمایه‌داران می‌توانند به واردات دام زنده ورود کنند


رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال باصدور مجوز واردات بیش از ۳۰۰ هزار تن گوشت تاکنون بیش از ۱۷۵ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد افزایش دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از صدا و سیما، «دکتر علیرضا رفیعی پور» در بازدید از کشتارگاه صنعتی هرمز دام بخش قلعه قاضی بندرعباس گفت: رویه واردات گوشت تا تعدیل قیمت گوشت و ثبات در بازار ادامه دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای نخستین بار امسال سازمان دامپزشکی مجوز واردات بیش از ۳۰۰ هزار راس دام زنده صادر کرد.

وی افزود: مجوز‌های رسمی برای واردات دام زنده از مبادی دریایی، هوایی، زمینی و ریلی صادر شده است.

رفیعی پور گفت: به تازگی مجوز واردات دام زنده از برزیل به چابهار هم صادر شده است.

وی افزود: ۹۰ درصد گوشت مصرفی مردم را دامداران داخلی تامین می‌کنند و تنها ۱۰ درصد گوشت مصرفی وارداتی است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بر اساس دستورالعمل جدید و در شرایط تحریمی خرید، فروش، نگهداری و پرورش دام از دامداری تا کشتارگاه باید در چارچوب مقرارت قرنطینه، بهداشتی و بازرگانی کشور باشد.

رفیعی پور افزود: جابه جایی و انتقال دام بدون پلاک و مجوز دام پزشکی ممنوع است.

وی گفت: امروز در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تصمیمات جدیدی برای رفع مشکلات جابه جایی و انتقال و جایگزینی دام با مجوز دامپزشکی گرفته می‌شود.

رفیعی پور با بیان اینکه همه قوانین در حمایت از تولید کنندگان دام است گفت: حمایت از دامدار برای عرضه، کشتار و جایگزنی دام ضروری است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به امکانات بندری، قرنطینه‌ای و کشتار دام در بندرعباس امکان واردات دام زنده به کشور از هرمزگان وجود دارد.

رفیعی پور افزود: سرمایه داران می‌توانند به واردات دام زنده (دام سبک، گاو و شتر) ورود کنند و گوشت مصرفی مردم هرمزگان را تامین کنند.

وی گفت: سازمان دامپزشکی براساس مراجعه و درخواست بازرگانان و تاجران دام مجوز‌های لازم برای واردات دام را صادر می‌کند.

رفیعی پور افزود: بازرگانان دارای مجوز واردات دام زنده از سازمان دامپزشکی می‌توانند از کشور‌های همسایه مانند هندوستان، عمان، پاکستان و افغانستان و کشور‌های دیگر مانند استرالیا، نیوزلند و برزیل دام زنده وارد کنند.

در بازدید رئیس سازمان دام پزشکی کشور کشتارگاه صنعتی هرمز دام بخش قلعه قاضی شماری از فعالان این حوزه مشکلات خود را مطرح کردند.