برای صداوسیما متاسفم/ کارآفرینی که درباره رانت و فساد در واردات گوشت ادعاهای کذب کرده است، باید در دادگاه حاضر شود
 
 

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که ادعاهای مطرح شده از سوی یک کارآفرین برتر در برنامه زنده تلویزیونی که خودش هیچ اهلیتی برای واردات گوشت قرمز ندارد، سراسر کذب محض بوده و جای تأسف برای صدا و سیما است که به چنین افرادی اجازه تشویش اذهان عمومی را می‌دهد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، چند روز پیش چند کارآفرین در برنامه‌ی زنده تلویزیونی حاضر شده و ادعاهایی را درباره وجود رانت و فساد در واردات گوشت قرمز که در انحصار عده‌ای خاص است را مطرح کردند. در این رابطه «علی اکبر مهرفرد» معاون بازرگانی وزیر کشاورزی اظهار کرد: در درجه نخست برای صدا و سیما بابت پخش چنین اظهاراتی بدون بررسی صحت و سقم آن متاسفم. اخبار کذب به راحتی باورپذیر می‌شوند و به سادگی هم نمی‌توان آن را در اذهان عمومی اصلاح کرد.

وی افزود: این کارآفرین ادعا کرده که در گرجستان 261 هزار تن مجوز واردات گوشت قرمز به افراد خاصی داده شده است. این موضوع کاملاً دروغ است، چرا که کل مجوزهای صادر شده برای واردات گوشت از این کشور که به حدود 30 و چند شرکت داده‌ شده، حدود 6000 تا 7000 تن بوده و اینکه 261 هزار تن مجوز برای آدم‌ها یا شرکت‌های خاص باشد، دروغ است؛ چرا که هم به بیش از 30 شرکت مختلف مجوز واردات داده‌ایم و هم اینکه میزان و تناژ مجوزهای صادر شده فاصله چشمگیر و معناداری با ادعای خلاف واقع آن شخص دارد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هر کسی تا کنون هرچقدر مجوز خواسته به شرط داشتن اهلیت برایش صادر شده است، چرا که از نظر تجاری و بهداشتی صلاحیت‌ها و استانداردها مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اما این کارآفرین در برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرده که "مجوز فروشی" صورت می‌گیرد. اولاً من از او می‌خواهم بگوید چه کسی مجوز فروشی کرده و چه شخصی آن را خریده است تا ما هم بدانیم. دوماً این نکته را باید بدانیم شرکتی که مجوز واردات گوشت قرمز می‌گیرد باید خودش راسا محموله را وارد کند و این مجوزها غیر قابل انتقال و فروش است.

مهرفرد اعلام کرد: ایشان در یک برنامه زنده تلویزیونی مدعی شدند که گوشت قرمز را 28 هزار تومان وارد می‌کنند و به جای کیلویی 40 هزار تومان، 120 هزار تومان می‌فروشند. که باید گفت، قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت قرمز خارجی بر اساس نرخ واردات و سود درنظر گرفته شده برای عمده فروش و خرده فروش، از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام شده است و در شبکه تنظیم بازار توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: البته ممکن است یک یا چند نفر در این میان سودجویی کنند و بتوانند بخش اندکی از محموله‌های وارداتی را با تغییر برچسب به قیمت بالاتر به مردم بفروشند که قطعاً دستگاه‌های نظارتی با آن‌ها برخورد خواهند کرد؛ اما این کارآفرین قیمت 120 هزار تومانی را برای گوشت‌های وارداتی مطرح کرده اند، در حالی قیمت گوشت قرمز تولید داخلی هم این‌قدر گران نیست و بر اساس سامانه سازمان حمایت، قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی تولید داخل حدود 80 هزار تومان به صورت لاشه و طبق سامانه بانک مرکزی هم کیلویی حدود 86 تا 87 هزار تومان است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کارآفرینی که در این برنامه زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد، اعلام کرد که همه کسانی که اینجا نشسته‌اند می‌توانند بروند و با واردات گوشت مشکل بازار این محصول را حل کنند، تصریح کرد: این هم ادعای نادرستی است، چرا که فردی که صحبت می‌کرد صاحب کارخانه بسته‌بندی زیتون بوده و تا کنون یک کیلوگرم گوشت قرمز هم وارد نکرده است. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که کسی که خودش اهلیتی برای وارد کردن گوشت قرمز ندارد، می‌تواند چنین ادعایی کند؟ جالب‌تر اینکه فرد دیگری که در استودیو این برنامه حاضر شده بود در حوزه ساختمان و لوازم بهداشتی فعال است و یک کیلوگرم هم گوشت قرمز وارد نکرده است. با چنین شرایطی آیا باید به اینگونه اشخاص مجوز واردات گوشت قرمز داد؟

مهرفرد گفت: مسئله بعدی این است که واردکنندگان گوشت مجوز صادر نمی‌کنند و سازمان دامپزشکی از نظر بهداشتی و قرنطینه‌ای مجوز را برای واردات یک محموله صادر می‌کند و ثبت سفارش و ارز را معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تایید می‌کند و نهایتاً برای اطمینان از اهلیت یک متقاضی، استعلامی از انجمن واردکنندگان مواد پروتئینی می‌گیریم که همواره اینگونه نیست که تنها با آن استعلام استناد کنیم و این دقیقاً استفاده کردن و بها دادن به بخش خصوصی است.

وی افزود: انجمن واردکنندگان مواد پروتئینی هیچ اختیاری ندارد که رانتی داشته باشد و تنها یک تشکل قانونی در اتاق بازرگانی است و این استعلام‌ها یکی از درخواست‌های بخش خصوصی که همیشه می‌گویند به ما هم قدرت و نقش در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بدهید تا در آن‌ها مشارکت داشته باشیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: این کارآفرین ادعاهای دیگری را هم مطرح کرده است که باید در دادگاه حاضر شود و درباره آن توضیح دهد، چرا که این شخص مدعی شده که بناست مردم در شب عید در صفوف گوشت قرمز بایستند و با یکدیگر دعوا و مشاجره کنند و برنامه‌ریزی شده که مردم را به جان یکدیگر بیاندازند. برای سازمان صدا و سیما متأسفم که کسانی که اهلیت ندارند را به برنامه زنده دعوت می‌کند و با پخش اظهارات آنان موجب تشویش لذهان عمومی می‌شود.