با ارسال یادداشتی به حکیم مهر عنوان شد:
پاسخ «دکتر علی‌صفر ماکنعلی» به منتقدینی که کاهش ۹۸ درصدی کانون‌های آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در کشور را به کاهش بیماری در دنیا نسبت می دهند
 
 

حکیم مهر: اگر به درستی به یاد داشته باشید، سال گذشته در همین ایام بود که بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان سراسر کشور را فرا گرفته بود و منجر به معدوم سازی میلیون ها قطعه پرنده در کشور گردید.

به گزارش حکیم مهر، خوشبختانه برنامه های جدید سازمان دامپزشکی کشور در سال جاری برای پیشگیری از این بیماری جواب داد و منجر به کاهش ۹۸ درصدی کانون‌های آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در کشور در سال جاری گردید، به طوری که بجز در استان اصفهان و یکی دو استان دیگر، با مشکل جدی مواجه نبودیم و در حال حاضر در این چند استان نیز بیماری به خوبی کنترل گردیده است.

در عین حال، برخی از منتقدین که کامنت هایشان در ذیل تعدادی از اخبار منتشر شده در حکیم مهر درج گردیده است، این کاهش تعداد کانون‌های بیماری در کشور را ناشی از برنامه ها و مداخلات سازمان دامپزشکی کشور ندانسته و آن را به کاهش بروز بیماری در سراسر جهان نسبت می دهند!

«دکتر علی صفر ماکنعلی» معاونت محترم بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، با ارسال یادداشتی به حکیم مهر، با سعه صدر به این انتقادات پاسخ گفت.

متن یادداشت واصله به شرح زیر است:

«مسئول محترم سایت حکیم مهر، ضمن تشکر، لطفا اطلاع رسانی بفرمایید که بنده برای ارتقاء کارایی فعالیت های سازمان دامپزشکی کشور به روابط عمومی سازمان ماموریت داده بودم تا اخبار مرتبط با حوزه کاری اینجانب را تحلیل و نتیجه تحلیل را برای اینجانب ارسال دارند و البته صرفاً تحلیل هایی که در بر گیرنده نقاط ضعف فعالیت اینجانب هستند را منتقل نمایند.

بعضی ها علت مهار بیماری آنفلوانزا را آرامش بیماری در دنیا می دانند. لطفا به اطلاع کسانی که می گویند دنیا آرام شده است، برسانید که سیستم اطلاع رسانی بهداشت دام سازمان جهانی بهداشت دام WAHIS  تغییر پیدا کرده است؛ در حال حاضر هشتاد و دومین کانون H5N8  در روسیه در یک فارم بوقلمون در تاریخ 19/01/2019 گزارش شده است اما شما بر روی صفحه نخست این سایت این گزارش را ندیده و نمی توانید منبعد رخدادهای متعاقب رخداد اولیه را روی صفحه نخست ببینید، لذا به اطلاع آنانی که می گویند دنیا آرام شده است برسانید که گزارش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مثل سابق بصورت مارکویی marquee برای کانون های متعاقب کانون های اولیه بر روی صفحه اول سایت سازمان جهانی بهداشت دام منتشر نمی شوند. دنیا آرام که نشده هیچ، بلکه گسترش آن جغرافیای تمام قاره ها و از نظر زمانی هم در فصول سرد و گرم واحد های حساس را در می نوردد.

کسانی که تمایل دارند به سئوالات آنها پاسخی مصداقی، رفرانسی و منطقی داده شود، می توانند سؤالات خود را با ذکر نام به ایمیل اینجانب makenali@ivo.ir ارسال دارند تا پاسخ مناسب دریافت کنند.»