رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
کشورهای عربی دام زنده ایرانی‌ها را کیلویی ۸۰ هزار تومان می‌خرند اما حاضر نیستند همین دام را با نصف قیمت از رومانی خریداری کنند!/ رکورد واردات گوشت را زده‌ایم
 
 

حکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی کشور آخرین وضعیت واردات گوشت به کشور را تشریح کرد و گفت: ۱۴۶ هزار تن گوشت قرمز گرم و منجمد وارد کشور شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» شامگاه سه شنبه در کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی با اشاره به اهمیت رسیدگی به روند تامین، توزیع و عرضه گوشت و فرآورده‌های دامی در کشور، اظهار داشت: گاها تصمیماتی که در استان‌ها گرفته می‌شود می‌تواند به مدیریت کلان کشور کمک کند؛ عوامل و مسائلی در به وجود آمدن شرایط حساس دخیل هستند به بسیاری از آیتم‌ها مثل تامین باز نمی‌گردد، وضعیت امسال کشور بدتر از سال‌های گذشته نبوده بلکه عوامل زیاد دیگری مثل مسائل فراسرزمینی، جوی و غیره هم در التهاب به وجود آمده دخیل بودند.

وی افزود: با اقدامات بهداشتی که دامپزشکی انجام داد طی سال‌های 96-97 شاهد کاهش بیماری و تلفات دامی بودیم؛ سال 94 بیش از 40 هزار راس دام زنده در کشور به سبب بیماری تب برفکی تلف شد و هزاران تن گوشت و شیر کاهش تولید داشتیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: در سال 95 بیش از 25 میلیون قطعه مرغ تخمگذار در کشور به سبب پیشگیری و جلوگیری از گسترش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم شد، اما امسال در مقایسه با سال گذشته شاهد کاهش 97.5 درصدی بیماری طیور هستیم؛ در حوزه تامین مشکلی نداریم و باید در این زمینه به مردم اطمینان داد؛ کاهش بیماری در یک سال گذشته برابر با 11 سال گذشته است. موضوع دومی که وجود دارد بحث روانی حاکم بر جامعه است، شرایط سخت تحریم را برای ما سخت‌تر کرده است.

رفیعی‌پور بیان کرد: روشی احتکاری که نمی‌توان به آن ورود کرد مدیریت تولید و بازار را دچار مشکل کرده است؛ نباید به دنبال متهم کردن یک گروه و یا تیم باشیم بلکه باید به فکر راهکاری برای برطرف کردن مشکلات باشیم. براساس آمارها، استان مرکزی 11 درصد کاهش کشتار داشته اما 27 درصد افزایش واردات داشته است این آمار در سطح ملی هم این گونه است؛ کشور تنها 10 درصد گوشت مصرفی خود را وارد می‌کند؛ بالاترین رکورد واردات گوشت کشور 170 هزار تن بود که امسال واردات بیش از 300 هزار تن گوشت منجمد و گرم ثبت سفارش شده و تا کنون ارز 200 هزار تن آن تامین شده و تا کنون بیش از 146 هزار تن وارد کشور شده است.

وی عنوان کرد: امسال رکورد واردات گوشت سال گذشته را با رشد 37 درصدی زده‌ایم؛ هم اکنون از 200 هزار تن، 15 هزار تن بارگیری شده و به سمت کشور حرکت می‌کند و به صورت زمینی وارد کشور می‌شود و 5 هزار تن هم در سردخانه‌های بنادر کشور وجود دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در زمینه تامین گوشت مرغ هم باید گفت مصرف بهمن ماه کل کشور 170 هزار تن است، در صورتی که 230 هزار تن تولید شده است. سال گذشته قبل از این که تحریم‌ها به‌وجود بیایید، واردات گوشت از دو قاره را به پنج قاره افزایش دادیم، وقتی مسئله تحریم به‌وجود آمد، کاری که انجام داده بودیم بسیار کمک کرد. قاچاق دام زنده مسئله مهمی است که باید از لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار گیرد زیرا کشورهای عربی دام زنده هر کیلوگرم 80 هزار تومانی را از ایرانی‌ها می خرند اما حاضر نیستند مثل ما همین دام را با نصف قیمت از رومانی و یا دیگر کشورهای جهان خریداری کنند.

رفیعی‌پور اضافه کرد: در حوزه تامین گوشت قرمز با واردات چهارچوب و هدفمند مشکلی نداریم، گوشت وارداتی که با دلار دولتی وارد می‌شود باید با نظارت نهادهای نظارتی در یک شبکه منظم بین دهک‌های پایین جامعه توزیع شود، یکی از عوامل موفقیت دامپزشکی در کنترل و کاهش بیماری‌ها دام تلاش مرزبانان در جلوگیری از واردات قاچاق دام آلوده است.