نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی:
به افزایش غیرقانونی و بی‌رویه پذیرش دانشجوی دامپزشکی در واحدهای دانشگاه آزاد پایان دهید/ تاکید بر عدم عضویت دانش‌آموختگان دانشکده‌های متخلف در سازمان نظام دامپزشکی
 
 

حکیم مهر: رئیس سازمان نظام دامپزشکی در نامه ای به «دکتر علیرضا رهایی» معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، خواستار تجدید نظر در پذیرش بی رویه و افسارگسیخته دانشجوی دامپزشکی در واحدهای مختلف آن دانشگاه شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی، متن این نامه به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر رهایی

معاون محترم آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی

سلام علیکم،

احتراماً درخصوص مصاحبه جنابعالی با برخی خبرگزاری‌ها و برنامه خبری 20:30 شبکه دوم سیما در رابطه با موضوع نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، به استحضار عالی می‌رساند:

 1. بر اساس نص صریح ماده 21 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کلیه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی موظفند تعداد، رشته و ترکیب جنسیتی دانشجویان رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی مرتبط با کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی خود را قبل از اعلام و پذیرش، براساس نیازسنجی و مدیریت منابع انسانی که توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود، ساماندهی نمایند». بر اساس مصوبه شورای راهبری این ماده، ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکترای عمومی دامپزشکی تا سال 1404، سالیانه 615 نفر است.

 2. پذیرش بی حد و حصر دانشجوی دامپزشکی، بدون در نظر گرفتن سیاست‌های علم و فن‌آوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و رعایت ضوابط ماده 21 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی منابع طبیعی، سبب می‌شود دانش‌آموختگان این رشته کفایت و صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای لازم را نداشته باشند و نتوانند نقش مؤثر و کلیدی خود را در سلامت و بهداشت عمومـی جامعه و تأمین امنیت و سلامت مـواد غذایـی با منشأ دامی و پیشگیری از بیماری‌های دام، طیور، آبزیان، زنبورعسل، کرم ابریشم و سایر حشرات مفید، حیوانات وحشی و بیماری‌های قابل انتقال بین حیوانات و انسان ایفا نمایند.

3. به استناد مصوبه 19/09/1390 شورای گسترش آموزش عالی وزارت عتف (تصویر به پیوست)، دارا بودن حداقل 37 نفر عضو هیأت علمی متخصص در زمینه‌های مختلف با حداقل مرتبه استادیار، امکانات آزمایشگاهی، تجهیزات کافی و بیمارستان دامپزشکی جزء ضوابط حداقل‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی رشته‌ی دکترای عمومی دامپزشکی هستند که بسیاری از دانشکده‌های دامپزشکی آزاد اسلامی فاقد این استانداردها بوده و نیاز به ممیزی دارند. 

4. دانشگاه آزاد اسلامـی واحد بافت، طی یک فرآیند خارج از مسیر بررسـی معمول توسط گروه تخصصـی دامپزشکـی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز یکبار پذیرش دانشجوی دامپزشکی آن هم در مقطع دکترای تخصصی (تصویر به پیوست) را اخذ کرده است. دراین‌خصوص مکاتبه‌ای با سرپرست محترم وقت وزارت عتف انجام شد (تصویر به پیوست) و به دنبال آن نمایندگان گروه تخصصی دامپزشکی وزارت عتف از دانشگاه یاد شده بازدید و این واحد را فاقد صلاحیت برای پذیرش ارزیابی نمودند و متعاقب آن مخالفت صریح کمیسیون برنامه‌ریزی و گسترش دامپزشکی وزارت عتف با راه‌اندازی یک مرکز آموزش عالی دامپزشکی جدید در استان کرمان برای مقطع دکترای عمومی دامپزشکی اعلام شد. مدیرکل محترم وقت دفتر گسترش آموزش عالی نیز طی مکاتبه‌ای رسمی در 20/10/96 ضرورتی به ادامه فعالیت دانشکده دامپزشکـی دانشگاه آزاد اسلامـی واحد بافت ندیده و در اسرع وقت خواستار انحلال آن واحد و انتقال دانشجویان به سایر واحدهـای دانشگاه آزاد اسلامـی در رشته دکترای عمومـی دامپزشکـی شدند. بر این اساس ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتـرای عمومـی دامپزشکـی برای دانشگاه آزاد اسلامـی واحد بافت درسال 1397 توسط مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت عتف، به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری پذیرش دانشجو، صفر اعلام گردید، که این امر نه تنها محقق نشد بلکه علی‌رغم صراحت مکاتبات و اعلام پذیرش ظرفیت صفر برای واحد یاد شده، به قرار اطلاع تعداد 266 نفر پذیرش اعلام کرده است که در واکنش به این مسئله سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا طی 3 نوبت اطلاعیه‌ای صادر نموده و بر غیر قانونی بودن پذیرش دانشجو و عدم امکان عضویت شماره نظام دامپزشکی بر اساس قانون تأسیس خود و دستورالعمل عضویت تأکید نموده است (تصویر به پیوست). رئیس گروه دامپزشکـی وزارت عتف نیز طی مصاحبه‌ای بر محرز بودن تخلف این واحد صحه گذاشته است (تصویر به پیوست). در این حال دانشگاه آزاد واحد بافت در اطلاعیه‌ای از مجوز رسمی و قطعی خود خبر داده و نامـه‌ای مربوط به سال 94 و موافقت با راه‌انـدازی دکتـرای تخصصـی را منتشر نموده و اطلاعات مرتبط با نامه سازمان نظام دامپزشکی به سرپرست وقت وزارت عتف در سال 96 را مربوط به سال گذشته دانسته است. این در حالیست که آن که نامـه ادعایـی بر خلاف روال مربوط به اخـذ موافقت بوده و فقط مجـوز یکبار پذیرش را آنهم در مقطع تخصصـی داشته است که با نامـه مدیـرکل محتـرم دفتر گسترش آمـوزش عالـی در سال 1396 کان لم یکن تلقـی مـی‌شود.

5. ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکترای عمومی دامپزشکی توسط مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت عتف برای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کازرون (35)، بابل (30)، سنندج (30)، شبستر (25)، شوشتر (25)، کرج (50)، گرمسار (50)، علوم و تحقیقات تهران (50)، ارومیه (30)، تبریز (30) و شهرکرد (30) اعلام شده است که به قرار اطلاع شاهد عدول دانشگاه آزاد در پذیرش دانشجو و تکمیل ظرفیت و پذیرش دانشجو با اعداد نجومی 300 و 400 در دانشکده‌های دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، واحد ارومیه، واحد بابل و ... گزارش شده است.

به قرار اطلاع این پذیرش‌های بدون ضابطه و خارج از قوانین و مقررات در تضاد جدی با سیاست‌هـای علم و فن‌آوری ابلاغـی توسط مقام معظم رهبری ( مدظله‌العالـی ) مـی‌باشد. عدول دانشگاه آزاد اسلامـی از ظرفیت‌هـای اعـلام شده تخلف محسوب شده و این سازمان خود را ملزم می‌داند پیگیری‌هـای ویژه خود را از نهادهـای نظارتـی دنبال ‌نماید.

 6. سازمان نظام دامپزشکـی ضمن درک دغدغه‌هـا و نگرانی‌های دانشجویان عزیز و خانواده‌های محترم آنان، رسالت قانونی خود مـی‌داند ضمن پیگیری حقوق دانشجویان، نسبت به مخاطرات جدی پذیرش بـی‌رویه و خارج از ظرفیت اعلام شده هشدار جدی دهد و همان‌گونه که در اطلاعیه‌هـای قبلـی تأکید شد بر حسب مقررات قانونـی خود از پذیرش عضویت دانش‌آموختگان احتمالـی دانشکده‌هایـی که مورد تأیید وزارت عتف نیستند، معذور خواهد بود.

 7. در بخشی از مصاحبه جنابعالی، شائبه انتخاباتی بودن مباحث مطروحه مورد اشاره قرار گرفته است. مزید استحضار تأکید می‌شود پیگیری‌های سازمان نظام دامپزشکـی در حوزه آموزش عالی به عنوان یکی از اعضای حقوقی شورای راهبری ماده 21 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین عضو حقوقی گروه تخصصی دامپزشکی وزارت عتف از زمان ریاست دکتر میرزاده و معاون آموزشی وقت ایشان (دکتر حسین‌زاده لطفی) از سال 1394 مسبوق به سابقه است و این سازمان حسب وظیفه قانونی خود تا حصول نتیجه پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد. به فعالیت مستمر و شفاف از سال 94 و زمانی که جنابعالی در این مسؤولیت شرف حضور نداشتید نمی‌توان شائبه انتخاباتی وارد کرد. مطرح نمودن چنین شائبه‌ای بدون داشتن اطلاعات لازم از سوی جنابعالـی به عنوان چهره ماندگار و فردی با سابقه در حوزه آموزش عالـی و سابقه‌ی ریاست دانشگاه صنعتـی امیرکبیر که چند صباحـی است مسؤولیت معاونت آموزشـی دانشگاه آزاد اسلامـی را عهده‌دار شده است، بسیار بعید و دور از ذهن بود. انتظار مـی‌رفت با اطلاعات بیشتری در این حوزه اظهار نظر مـی‌فرمودید. لازم به ذکر است، انتخابات مدنظر جنابعالـی، انتخابات شوراهای نظام دامپزشکـی استان‌هـای سراسر کشور بوده و طبق قانون تأسیس سازمان نظام برگزار شده است و نتایج آن تأثیری در سیاست‌های جاری سازمان ندارد. به اطلاع آن جناب مـی‌رساند شورای مرکزی سازمـان نظام دامپزشکـی سیاستگذاری‌هـای لازم را برای این سازمـان ترسیم مـی‌نماید که با حضور 8 نماینده انتصابـی وزارتخانه‌هـا و دستگاه‌هـای اجرایـی و 9 نفر انتخابـی تشکیل مـی‌شود که این تشکیلات در سایر سازمان‌هـای نظام (مهندسـی ساختمان، مهندسـی معدن، مهندسـی کشاورزی و منابع طبیعـی، پزشکـی، پرستاری، روانشناسـی و مشاوره و ...) نیز وجـود دارد. بـرای اطلاع بیشتـر جنابعالـی از آن‌جایـی‌که بر اساس قـانون تأسیس و دستـورالعمل عضـویت سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران، مورد تأیید بودن دانشگاه‌های محل تحصیل دانش آموختگان توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرط امکان بررسی عضویت خواهد بود و واحدهای فاقد مجوز و یا پذیرنده بیش از حد ظرفیت اعلامی دفتر گسترش آموزش عالی مورد تأیید وزارت عتف نیست، امکان عضویت دانش آموختگان این واحد در این سازمان وجود ندارد.

 8. از جنابعالی به‌عنوان چهره‌ی ماندگار این مرز و بوم و فردی با سوابق مدیریتی در آموزش عالی انتظار می‌رود افزایش غیرقانونی و بی‌رویه پذیرش دانشجو در مقطع دکترای عمومی دامپزشکی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در شرایطی که خیل عظیمی از دانش آموختگان جویای کار در این رشته وجود دارد، را یک تهدید جدی تلقی نموده و نسبت به عواقب و تبعات اجتماعی آن تأملی جدی نمود، و نسبت به مصوبات و ابلاغیه‌های دفتر گسترش آموزش عالی وزرات عتف تمکین واقعی و عملی نشان دهید که خوشبختانه این امر مورد تأکید جنابعالی در مصاحبه یاد شده نیز بوده است.

دكتر محمدرضا صفری

رئيس سازمان