معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:
انتخاب رئیس سازمان دامپزشکی در همه جای دنیا یک انتخاب سیاسی است/ اعلام فراخوان برای تدوین ماده ۱۹ بی‌سابقه است


حکیم مهر:‌ معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در در پانل آسیب شناسی وضعیت دامپزشکی و نقش دامپزشکان در سلامت و توسعه، ضمن واکنش نسبت به انتقاداتی که در این پانل از وزیر جهاد کشاورزی شد، گفت: با توجه به تعهدات نسبت به شرح وظایف، خود را جزء مدیران مهندس محمود حجتی می‌دانم. منتقدان بدانند مطابق ساختار قدرت در نظام جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور با اختیارات خاص خود یک نفر را به عنوان وزیر معرفی و تایید صلاحیت می‌کنند. در مجلس شورای اسلامی تعدادی از نمایندگان به عنوان مخالف و موافق صحبت کرده و در نهایت علی‌رغم مخالفت‌هایی که وجود دارد، باید به تصمیم مجلس شورای اسلامی احترام بگذاریم و حرمت مهندس حجتی را حفظ کنیم.

«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» با تاکید بر اینکه بنده به دفعات نزدیک وزیر جهاد کشاورزی بودم و با تفکرات ایشان آشنا هستم، تصریح کرد: مهندس حجتی شخصی با ضریب هوشی بالا و حساسیت زیاد به منافع ملی کشور و چهر‌ه‌ای هستند که تجربه‌ زیادی در زمینه زیربخش‌های کشاورزی از جمله دامپزشکی دارند که کمتر کسی می‌تواند این ویژگی‌ها را داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در همه جای دنیا انتخاب رئیس سازمان دامپزشکی یک انتخاب سیاسی است، خاطرنشان کرد: یکی از امتیازاتی که به ساختار دامپزشکی کشورها می‌دهند، عدم وابستگی روسای دامپزشکی کشورها به اقتصاد و سیاست است که کشور ما در این زمینه نمره منفی گرفته است. اگرچه انتقاداتی در این زمینه وارد است اما اینکه آقایانی که حتی یک روز در میدان عملیات کنترل بیماری‌ها و ایمنی مواد غذایی کار نکرده و با شرایط مواجه نشدند، خیلی راحت انتقاد کنند، صحیح نیست.

ماکنعلی افزود: آقایانی که در رابطه با تب برفکی و آنفلوانزا اظهار نظر می‌کنند، با الفبای کنترل این بیماری آشنا نیستند. کمااینکه اگر آشنا بودند، می‌دانستند و می‌گفتند که تعداد کانون‌های ما در خرداد موج ۹۶ و ۹۷ نسبت به سال گذشته آن، ۹۵ درصد کاهش پیدا کرده است؛ همچنین این شاخص در اسفند ماه ۹۶ و ۹۷ نسبت به موج ۹۵ و ۹۶ بیش از ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد: ما تیم جدید مدیریتی سازمان دامپزشکی و وزارتخانه جهاد کشاورزی برنامه‌های خود را بر اساس علم روز دنیا اعلام کردیم. کافی است منتقدان روش انتخاب مدیر دفتر بهداشت بیماری‌های دامی را ببینند. در کجای دنیا سابقه داشته که برای انتخاب یک مدیر کل و همچنین برای تهیه ماده ۱۹ که این همه سرو صدا داشت، فراخوان اعلام شود؟ لذا انتقاد فرمول و مبنا دارد و نباید وزیر را مانند آب خوردن زیر سؤال برد؛ بنده مقالات زیادی را در خصوص ضرورت تغییر در ساختار و محتوای دامپزشکی کشور، در پایگاه خبری حکیم مهر منتشر کردم.

وی در پایان با بیان اینکه ایران در رنکینگ دنیا جزء ۵ اکوسیستم برتر به شمار می‌رود که یک پیچیدگی خاص برای کنترل بیماری‌ها مشخص می‌کند، ادامه داد: ما هفتمین کشور دنیا در تولید گوشت مرغ، به یک عبارتی یازدهمین کشور و به عبارت دیگر نهمین کشور تولید کننده تخم مرغ هستیم و با مدریتی که در ۵ محور داشتیم در موج ۹۶ و ۹۷ هشت درصد کسر جمعیت ما افزایش پیداکرده است. همچنین در رابطه با تب برفکی در ۶ ماهه دوم سال ۹۶ یک سال رویایی و طلایی داشتیم.