اختصاصی حکیم مهر:
رقابت دانشگاه‌های دولتی با دانشگاه آزاد در جذب دانشجوی پولی/ پذیرش ۹۰ دانشجوی دامپزشکی شهریه‌ای در مقطع دکترای تخصصی در دانشگاه‌های دولتی!
 

حکیم مهر: در سال های اخیر، افزایش دانش آموختگان رشته دامپزشکی در کلیه مقاطع تحصیلی (دکترای عمومی، دکترای تخصصی و سایر رده های دامپزشکی) مشکلات زیادی را برای این افراد به وجود آورده و ضمن افزایش نرخ بیکاری، شأن و منزلت ایشان را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش حکیم مهر، در اغلب موارد انگشت اتهام درخصوص عامل ایجاد این مشکلات، به سمت دانشگاه آزاد اسلامی و تمایل این دانشگاه برای افزایش بی رویه ظرفیت پذیرش دانشجوی دامپزشکی و همچنین گسترش تعداد دانشکده های دامپزشکی بوده است.

به نظر می رسد در این میان، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دامپزشکی در دانشگاه های دولتی مورد غفلت قرار گرفته و این خود عاملی برای افزایش بی سر و صدای ظرفیت دانشجوی عمومی و تخصصی در این دانشگاه ها، بخصوص در دوره های پولی (با پرداخت شهریه) گردیده است.

با نگاهی به دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون ورودی دوره دکتری  (Ph.D) سال 97، در گروه دامپزشکی نکات جالبی به چشم می خورد.

به گزارش حکیم مهر، در سال جاری دانشکده های دامپزشکی دولتی در 52 کدرشته محل اقدام به پذیرش دانشجوی تخصصی دامپزشکی با پرداخت شهریه (شامل نوبت دوم و پردیس خودگردان) می نمایند. با نگاهی دقیق تر به این دفترچه، می توان مشاهده نمود که تنها در سال جاری، 90 دانشجوی پولی در مقطع دکترای تخصصی دامپزشکی در دانشکده های دامپزشکی دولتی پذیرفته خواهند شد!

به نظر می رسد با توجه به حجم رو به گسترش بیکاری در بین دانش آموختگان رشته های دامپزشکی، هیچ توجیهی برای این امر وجود نداشته باشد. دانشگاه های دولتی اعتبارات مورد نیاز خود را از طریق بودجه عمومی کشور تامین می نمایند و هر چند ممکن است از نظر مالی با مشکلاتی مواجه باشند، ولی این امر به هیچ عنوان دلیل موجهی برای گسترش بی رویه پذیرش دانشجوی تخصصی با پرداخت شهریه محسوب نمی شود و می توان با برنامه ریزی مناسب تر، اعتبارات دریافتی را بصورت مناسب و در جای خود هزینه نمود.

مسلماً با توجه به محدودیت اعضای هیأت علمی و تجهیزات آزمایشگاهی و دانشگاهی مورد نیاز برای آموزش دانشجویان دکترای تخصصی، پذیرش دانشجویان مازاد شهریه ای، خود می تواند کیفیت دوره های آموزشی رایگان را کاهش دهد.

با توجه به تعداد دانشجویان در حال تحصیل و فارغ التحصیلان دامپزشکی و همچنین جمعیت دامی کشور، به جرأت می توان اذعان داشت اگر از همین امروز پذیرش دانشجوی جدید دامپزشکی در کلیه مقاطع تحصیلی در کشور متوقف شود، حداقل تا 20 سال آینده هیچ کمبودی در این زمینه احساس نخواهد شد.

بخش مربوط به گروه دامپزشکی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون ورودی دوره دکتری  (Ph.D) سال 97 به شرح زیر است: