سرانجام مجوز عرضه شیر فله‌ای صادر شد!/مدیرمسئول حکیم مهر در نامه به رئیس سازمان دامپزشکی:امیدوارم تبعات این تصمیم را سنجیده باشید
shirmilk
حکیم مهر - معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی از ابلاغ دستورالعمل عرضه فله‌ای شیر خام سالم خبر داد و گفت: براساس این دستورالعمل تنها به دامداری‌ها و مراکز دارای شرایط مجوز داده می‌شود و قرار نیست همه دامداری‌های کشور شیر فله‌ای توزیع کنند بنابراین نگرانی بابت مضر بودن این طرح برای سلامتی انسان وجود ندارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، دکتر محسن مشکوة اظهار کرد: قبل از ابلاغ این دستورالعمل شیر فله‌ای در بسیاری از مراکز در کشور توزیع می‌شد بدون این‌که این مراکز مجوز داشته باشند یا نکات بهداشتی را رعایت کرده باشند.

وی افزود: پس از ابلاغ این مجوز که در واقع واکنشی به عنوان مخالفت با عرضه‌کنندگان غیر قانونی شیر فله‌ای خام در کشور است، روش مناسب عرضه شیر فله‌ای خام در کشور معرفی و با متخلفانی که به راحتی به عرضه شیر فله‌ای خام می‌پردازند برخورد می‌شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی تاکید کرد: براساس این دستورالعمل مراکزی که زیر نظر دامپزشکی باشند که دارای پروانه بهداشتی هستند، عاری از بیماری‌هایی مانند سل و بروسلوز باشند، بار میکروبی پایینی داشته باشند و شرایط بهداشتی را رعایت کنند می‌توانند با بسته‌بندی و برچسب‌گذاری مناسب و براساس دستورالعمل ابلاغ شده شیر فله‌ای خام را تحت نظارت کامل سازمان دامپزشکی عرضه کنند.

مشکات ادامه داد: پیش ازاین اتحادیه مرکزی دامداران پیشنهاد داده بود تا عرضه شیر فله‌ای خام در استان خراسان رضوی به صورت آزمایشی اجرا شود که سازمان دامپزشکی از چند ماه گذشته با اجرای آن موافقت کرد اما برخی از دامداری‌ها در کشور در پی این اقدام برخلاف قانون و بدون داشتن شرایط بهداشتی به عرضه فله‌ای شیر خام پرداختند.

وی تاکید کرد: سازمان دامپزشکی براساس این دستورالعمل تنها به دامداری‌ها و مراکزی که دارای چنین شرایطی باشند مجوز می‌دهد و قرار نیست همه دامداری‌های کشور شیر فله‌ای توزیع کنند؛ بنابراین نگرانی بابت مضر بودن این طرح برای سلامتی انسان وجود ندارد.

در پی اعلام این خبر، مدیرمسئول حکیم مهر در نامه به رئیس سازمان دامپزشکی مراتب گلایه خود را اعلام و ابراز امیدواری کرد تبعات این تصمیم پیش از اتخاذ آن سنجیده شده باشد.

متن نامه دکتر محمد لطفی‎زاده خطاب به دکتر سیدمحسن دستور بدین شرح است :

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر سیدمحسن دستور

رئیس محترم سازمان دامپزشکی کشور

سلام علیکم

با احترام در پی اعلام خبر صدور مجوز سازمان دامپزشکی برای عرضه شیر خام با شرایط خاص، بدین وسیله ضمن ابراز گلایه از اتخاذ این تصمیم، آرزو می کنم تبعات این تصمیم پیش از اتخاذ آن سنجیده شده باشد و سبب خدشه‎دار شدن زحمات جنابعالی و همکاران محترم در بخش دولتی و غیردولتی در کنترل بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان از جمله بیماریهای منتقله از شیر خام (بخصوص سل و بروسلوز) نشود. ضمناً امید می رفت سازمان دامپزشکی پیش از تن دادن به خواست اتحادیه دامداران و صدور عرضه شیر خام به ساماندهی مراکز عرضه موجود لبنیات سنتی می پرداخت و نظارت دقیق‎تر و بهتری بر این مراکز اعمال می‏نمود.

توفیقات حضرتعالی و همکاران محترم در آن سازمان را از خداوند متعال خواستارم.

دکتر محمد لطفی زاده/مدیرمسئول مرکز مجازی پژوهشهای راهبردی دامپزشکی(حکیم مهر)

 

خبر مرتبط :

دکتر مشکوة : سازمان دامپزشکی با عرضه شیر فله مخالف است