کد خبر: ۷۳۰۳۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

حکیم مهر: معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران در تولید چهار محصول گوشت طیور، تخم مرغ، عسل و نوغان جزو ۱۰ کشور نخست دنیا است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «حسین دماوندی‌نژاد» امروز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر افزود: ایران در سال جاری به رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه با تولید ۹۲۱ هزار تن گوشت قرمز رتبه ۱۹، تولید ۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار تن شیر خام رتبه ۲۱، تولید دو میلیون و ۶۸۰ هزار تن گوشت طیور رتبه ۸، تولید ۱.۲ میلیون تن تخم‌مرغ رتبه دهم، در تولید عسل رتبه سوم و در تولید نوغان رتبه هشتم دنیا را دارد.

وی ارزش تولیدات زیربخش دام و طیور را بالغ بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: ثروت عظیم ملی در این بخش وجود دارد و پس از صنعت نفت، بخش دام و طیور بزرگترین صنعت در کشور است.

دماوندی‌نژاد افزود: برای تولیدات دامی سالانه ۵۴ تا ۵۵ میلیون تن نهاده دامی و علوفه نیاز داریم که ۲۱ میلیون تن آن نهاده و ۲۳ میلیون تن علوفه است.

وی با اشاره به برنامه صادرات تولیدات بخش دام و طیور اظهار داشت: از زمان اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، در معاونت بخش دام و طیور پبوست صادراتی برای تولیدات تعریف کرده‌ایم و نگاه ما براساس تولید برای مصرف جامعه ایرانی و تولید با پیوست صادرات می‌باشد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال با برنامه‌ریزی‌های انجام شده توانستیم به طور متوسط ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تن صادرات تخم مرغ داشته باشیم.

وی در همین حال به صادرات سالانه نزدیک به یک میلیون تن محصولات بر پایه شیرخام اشاره کرد و گفت: صادرات این محصولات روبه افزایش است و در شش ماهه دوم سال صادرات محصولات لبنی افزایش یافته است.

دماوندی‌نژاد ادامه داد: امسال برای نخستین بار توانستیم گوساله‌های آماده برای پروار را صادر کنیم و صادرات تلیسه نیز مجال صادرات پیدا کرده‌اند.

وی در همین حال اذعان داشت: صادرات گوشت مرغ آغاز شده است.

این مقام مسوول اضافه کرد: به دلیل هزینه‌های تولید در بخش طیور گوشتی، مزیت صادراتی نداریم، اما در سایر محصولات مزیت صادراتی وجود دارد.

وی بیان تصریح کرد: با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه، کالاها قیمت واقعی پیدا کردند و برای همین انگیزه تولیدکنندگان برای ارتقای شاخص‌های کیفی و راندمان تولید افزایش یافته است.

چین، روسیه و بلاروس متقاضی محصولات دامی ایران هستند

دماوندی‌نژاد گفت: پیش‌بینی ما این است در افق پیش رو تولیدکنندگان بر اساس اصلاح اقتصادی خود را برای حضور در بازارهای منطقه و فرامنطقه آماده کنند.

وی ادامه داد: بازارهای روسیه، چین و بلاروس تقاضا برای محصولات ما دارند و امیدواریم تولیدکنندگان در این بازهارها فعال شوند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی درباره تنظیم بازار محصولات دامی نیز اعلام کرد: اتحادیه دامداران، اتحادیه مرغداران گوشتی و سایر اتحادیه‌ها آماده باشند تا امور وظایفی در حوزه برنامه‌ریزی، تنظیم بازار و تولید را به آنها واگذار می‌کنیم.

وی واگذاری وظایف به تشکل‌ها را یکی از الزامات طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها دانست و اذعان داشت: وظیفه دولت، پرداختن به وظایف حاکمیتی است.

دماوندی‌نژاد با اشاره به این که براساس یک تفاهم‌نامه، برنامه‌ریزی ملی، تنظیم بازار، واردات و صادرات به اتحادیه مرغ تخم‌گذار واگذار شده است، گفت: یقین داریم این اتحادیه از عهده کار برمی‌آید.

وی افزود: براساس تفاهم‌نامه‌ای در گام نخست، تنظیم بازار گوشت مرغ را به اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی واگذار و برای نخستین بار، شرکت پشتیبانی امور دام را از مکانیزم حضور در بازار تنظیم حذف کرده‌ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز داشت: ظرفیت‌های شرکت پشتیبانی، سازمان دامپزشکی، معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به طور کامل در اختیار این اتحادیه برای ورود به بازار تنطیم بازار قرار گرفته است.

وی در مورد کاهش تولید گوشت مرغ در بازار نیز تصریح کرد: امسال به دلیل شرایط حاکم بر بازار و طولانی شدن اجرای صدور کالابرگ، پیش‌بینی‌های ما در مورد تولید گوشت مرغ محقق نشد و لذا به محض آن که صدور کالابرگ وسعت بیشتری بگیرد، تقاضا برای گوشت طیور افزایش پیدا می‌کند.

دماوندی‌نژاد ادامه داد: کالابرگ در چهار استان کشور در حال شکل‌گیری است و معتقدیم کالابرگ می‌تواند مرغ مازاد را از بازار جمع کند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همین حال اعلام کرد: ذخایر مطمئنی از گوشت مرغ در شرکت پشتیبانی امور دام داریم که بی‌سابقه است.

وی افزایش قیمت گوشت قرمز را نتیجه دلالی و سفسطه‌گری در بازار خواند و گفت: برای همین معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد اقدام به واردات گوشت قرمز کرد.

دماوندی‌نژاد با بیان این که محموله کمی گوشت قرمز وارد کشور شده است، اذعان داشت: واردات همین مقدار گوشت قرمز موجب ثبات بازار این محصول شده و قیمت روند نزولی دارد.

وی افزود: در یک گستره وسیع، عرضه گوشت قرمز تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد یافت.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گوشت گوسفندی را یک کالای لوکس در دنیا عنوان و تصریح کرد: در فرهنگ ما تاکید بر مصرف گوشت گوسفندی است.

حمایت ۶۰۰ میلیارد تومانی از مرغ آرین

دماوندی‌نژاد درباره حمایت‌ها از تولید مرغ سویه آرین نیز اظهار داشت: تا امروز حدود ۶۰۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات با نرخ سود ۶ درصدی فقط از مرغ آرین حمایت شده است.

وی افزود: در سیاستی که تعریف کرده‌ایم در صادرات جوجه، تخم‌مرغ نطفه‌دار، جوجه مادر گوشتی و گوشت مرغ، اولویت با سویه مرغ آرین می‌باشد.

معاون امور تولیدات دامی، ذخیره استراتژیک با مرغ سویه آرین، خرید مرغ آرین با ۱۲ درصد بالاتر از قیمت سایر سویه‌ها و خرید مرغ آرین توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های بزرگ را از دیگر حمایت‌ها در حوزه مرغ آرین برشمرد.

وی تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور تولیدات دامی مصمم بر تولید کمی و کیفی و ارتقای توان ژنتیکی مرغ آرین است.

دماوندی‌نژاد ابراز امیدواری کرد؛ قابلیت‌های سویه آرین به سویه‌های تجاری امروز با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش تحقیقات برسد.

جذب ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات مردمی‌سازی در بخش دام و طیور

این مقام مسوول در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره تسهیلات مردمی‌سازی در حوزه دام و طیور اعلام کرد: با مصوبه دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش مردمی‌سازی با نرخ ۱۵ درصد به تولید کنندگان دام وطیور در اردیبهشت امسال اختصاص یافت.

وی افزود: تاکنون از این مبلغ ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات در حوزه دام و ۵۵۰۰ میلیارد تومان جذب شده است.

دماوندی‌نژاد در مورد زنبور عسل نیز اظهار داشت: با توجه به نقش زنبور عسل در گردافشانی و افزایش عملکرد محصولات زراعی و به ویژه محصولات باغی، پیشنهاد انتقال جایگاه اداری بخش زنبور عسل به معاونت امور باغبانب در جلساتی با وزیر جهاد کشاورزی مطرح شده است.

وی گفت: سند راهبردی صنعت زنبورداری کشور توسط سازمان تات با همکاری معاونت امور تولیدات دامی و سایر سازمان‌ها و واحدهای ذی‌ربط در حال بازنگری می‌باشد.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کلینسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
1
اقای دماوندی نژاد میدونید گوشت قرمز تو همین هفته های اخیر چقدر افزایش پیدا کرده؟ چرا باهم هماهنگ نیستید؟ دکترمون اقای اقامیری گفتن از روسیه گوشت وارد میخواید بکنید...بعد شما میگین گوساله های آماده به پروار رو صادر کردید‌..یعنی دام زنده! این دامها نمیشد تو خود کشور پروار بشن؟ با این تحریما عاقلانه است؟!!!
الان دست دراز کنیم عمو پوتین بهمون گوشت بده؟
گوشت مرغ سرشار از انتی بیوتیک مارو کجا میخرن؟
ایا اصلا آمار و ارقامی راجب عسل و نوغان دارید که تو دنیا براش رتبه هم تعیین میکنید؟
اصلا میدونید سال 62بزرگترین کارخانه تولید نوغان رو در غرب استان گیلان دوستان شما در جهاد کشاورزی به فنا دادن..‌الان برای یه صنعت فلج رتبه تعیین میکنید؟؟
غاز یه تخم بزگ میذاره صداش هم در نمیاره مرغای این کشور تخم نذاشته قد قد میکنن...اقایون رئیس حرف زدن و بزرگ نمایی دردی رو دوا نمیکنه...
کلینسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
0
2
یه نکته ای هم یادم رفت از جناب دماوندی نژاد بپرسم، شما تولید گوشت قرمز رو 921هزار تن اعلام کردید، سوال من اینه سرانه مصرف ایرانی ها تو گوشت قرمز چقدر هست و رتبه چندم دنیا رو داره؟؟؟
کاش رتبه های نخست دنیا تو مصرف گوشت رو هم بشناسیم که خیلی جالبه...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه