کد خبر: ۷۲۳۶۳

حکیم مهر: مدیر کل جدید دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست گفت: واردات لباس از پوست، خز طبیعی یا اجزای بدن حیوانات نیاز به مجوز دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «محمد مدادی» گفت: در سال ۱۴۰۱ واحد نمونه‌های بی مهره را راه اندازی کردیم، در این مخازن ۲۴ نمونه شامل گروه‌های حشرات، نرم تنان و بند پایان نگهداری می شوند، مدیریت فسیل‌های مهره داران در کشور با سازمان حفاظت محیط زیست است، قدیمی و مهم‌ترین سایت فسیل شناسی کشور در مراغه است، که در آن نمونه‌هایی با قدمت بیش از ۹ میلیون سال موجود است، این مجموعه در سال ۱۳۸۳ به عنوان آثار طبیعی ثبت شده و زیر نظر سازمان محیط زیست قرار گرفته است.

وی افزود: بیش از ۵۰ موزه، برای آموزش، فرهنگ سازی و بازدید مردم و ۲۴ کارگاه تاکسیدرمی خصوصی در کشور موجود است، در صورت نابودی نمونه‌ها ۶ بانک ژن پارالل در ادارات کل استان‌ها وجود دارد .

مدیر کل جدید دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست گفت: نظارت، حفاظت، شناسایی و پایش از حیات وحش بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است و هرگونه بهره برداری از حیات وحش نیاز به مجوز سازمان حفاظت محیط زیست دارد، نظارت بر ورود و خروج نمونه‌ها از کشور و فرودگاه ها هم بر عهده سازمان محیط زیست است، و افراد بدون مجوز نمی توانند گونه یا نمونه‌ای را خارج کنند، برای مثال هرگونه واردات لباس از پوست، خز طبیعی یا اجزای بدن حیوانات نیاز به مجوز دارد.

وی گفت: در سال گذشته ۶ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های موزه‌ها، ژنتیک و… با محوریت دفتر موزه در کل کشور هزینه شد که قطعا کفاف نیازها را نمی دهد، مبلغ ۸ میلیارد و پانصد میلیون تومان برای سال ۱۴۰۱ پیش بینی شده که هزینه خواهد شد.

به گفته‌ی مدادی، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها برای استفاده علمی از بانک نمونه‌ها باید پروپوزال ارائه کنند، که پس از تایید توسط دانشگاه و سازمان محیط زیست می توانند از این اطلاعات استفاده نمایند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه