کد خبر: ۶۷۳۵۵

حکیم مهر: مدیر کل دامپزشکی مازندران اظهار داشت، بدلیل احتمال آلودگی پرندگان مهاجر به ویروس انفلوآنزای فوق حاد پرندگان از مصرف گوشت پرندگان شکاری جداً خودداری کنید.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مازندران، «دکتر گلپایگانی» مدیر کل دامپزشکی مازندران در پی اعلام سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر رخداد آنفلوانزای فق حاد پرندگان در واحد پرورش غیر مجاز اردک بومی در مازندران، گفت: به دلیل پرورش غیر مجاز و یا چرای آزاد اردک در شالیزارها و وجود دامگاه های غیر مجاز برای شکار پرندگان مهاجر آبزی احتمال انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از پرندگان مهاجر به اردک ها وجود دارد.

وی در ادامه از هم استانی های عزیز خواست تا برای حفظ سلامتی خود و خانواده، از استفاده گوشت پرندگان مهاجر زمستان گذران جداً پرهیز نموده و توصیه های بهداشتی دامپزشکی را جدی بگیرند.

گلپایگانی از روستائیان عزیزی که در حاشیه آب بندان ها و اماکن زیستگاه موقت پرندگان مهاجر زندگی می کنند، خواست تا در صورت نگهداری انواع ماکیان در منازل نسبت به محصور و مسقف نمودن مکان نگهداری آنها اقدام و از رها کردن پرندگان در مزارع و معابر عمومی اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه احتمال آلوده بودن پرندگان مهاجر به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بالاست ، تصریح کرد: گونه های غاز و اردک بعنوان مخزن ویروس می توانند ناقل این بیماری به سایر پرندگان باشند و با توجه به اینکه این بیماری ویروسی ، زئونوز مشترک بین انسان و حیوان) بوده، برای حفظ سلامتی باید ضوابط و مقررات امنیت زیستی را جدی بگیریم.  

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه