کد خبر: ۶۳۰۰۰

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خداآفرین از رهاسازی یک راس گونه کمیاب شوکا به دامن طبیعت ارسباران خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «مرتضی نعمت پور» روز دوشنبه با بیان اینکه این شوکای نابالغ توسط اهالی دوستدار محیط زیست تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شده بود، افزود: این گونه کمیاب و تحت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بیش از ۱۰ ماه تحت نظر دامپزشک معتمد اداره کل قرار داشت و پس از اطمینان از سلامت و توانایی اخت شدن با طبیعت، در منطقه حفاظت شده ارسباران با حضور کارشناس حیات وحش اداره کل رهاسازی شد.

وی از اهالی منطقه ارسباران درخواست کرد در صورت مشاهده حیات وحش از نزدیک شدن به آن خودداری کرده و مراتب را به این اداره اطلاع دهند.

به گزارش ایرنا، «شوکا» با نام علمی Capreolus capreolus  نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر زندگی می‌کند که با ۹۵ تا ۱۳۵ سانتی‌متر طول و ۶۵ تا ۷۵ سانتی‌متر ارتفاع در ناحیهٔ شانه و ۱۵ تا ۳۰ کیلوگرم وزن، گوزنی نسبتاً کوچک به شمار می رود.

نرهای شوکا شاخ دارند و ماده‌ها بدون شاخ‌اند و شاخ نرها در پاییز می‌افتد؛  غذای شوکا علف‌ها، برگ‌ها، جوانه‌ها، قارچ‌ها و میوه‌ها است و به‌ویژه به علف‌های لطیف و نورس و مرطوب علاقه دارند.

پلنگ، گرگ، شغال، گربه جنگلی و پرندگان شکاری مهمترین دشمنان طبیعی این حیوان زیبا است.

تعداد جمعیت این حیوان در اروپا خوب است و تعداد آنها در نیم قرن اخیر افزایش چشمگیری نیز یافته و تنها در اروپای مرکزی به ۱۵ میلیون رأس رسیده ‌است،  اما در خاورمیانه وضعیت نامناسبی دارد و در فلسطین و لبنان منقرض شده ‌است.

در ایران زیستگاه اصلی این حیوان کرانه‌های دریای خزر است و تعداد کمی نیز در غرب و شمال غرب کشور مشاهده شده‌اند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه