کد خبر: ۶۲۷۸۷
 

حکیم مهر: مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: کانون آنفلوآنزای فوقحاد پرندگان در شهرستان سرخس با اقدامات دامپزشکی استان مهار شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر جواد اعلمی» افزود: با مشاهده یک کانون ابتلا به آنفلوآنزای فوقحاد پرندگان در یکی از روستاهای خانگیران شهرستان سرخس، اقدامات پیشگیرانه و مهاری توسط دامپزشکی آغاز شد .

وی اضافه کرد: ۱۰ پرنده در این روستا به آنفلوآنزای فوقحاد پرندگان مبتلا شده بودند و کارشناسان دامپزشکی در راستای اقدامات پیشگیرانه ۸۰۰ قطعه طیور این روستا را معدوم کردند .

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: خوشبختانه اکنون خطری  از بابت گسترش این بیماری به روستاهای اطراف در سرخس وجود ندارد ولی اقدامات پیشگیرانه به جد دنبال خواهد شد.

دادستانی شهرستان سرخس هم امروز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برابر ابلاغیه رسیده در خصوص شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در  یکی از روستاهای بخش خانگیران سرخس، از عموم شهروندان و اهالی روستاهای اطراف تقاضا می‌شود، نسبت به رعایت تمامی پروتکل‌ها و مراقبت‌های بهداشتی در این خصوص اقدام کنند .

در این گزارش آمده است: صاحبان واحدهای پرورش طیور تا اطلاع ثانوی از نقل و انتقال آنها در سطح شهرستان و خارج از شهرستان جلوگیری کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک به مراجع انتظامی اطلاع رسانی نمایند .

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، معروف به آنفلوآنزای مرغی یک بیماری ویروسی همهگیر بین پرندگان است که قابلیت سرایت بسیار دارد و در صورت شیوع، خسارت فراوانی به صنعت مرغداری وارد می‌کند .

هم اکنون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورها مانند ژاپن و نقاطی از روسیه و سیبری شایع است و تالاب‌های ایران نیز با مهاجرت پرندگان از این بابت تهدید می‌شوند .

این بیماری در سال ۱۳۹۶ در ۶۵ کشور جهان و ۲۵ استان ایران گزارش شد و در حال حاضر بروز آنفلوآنزای فوق ‌حاد پرندگان در چند استان کشور گزارش شده است .

هم اکنون هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری گوشتی و ۲۶۵ واحد مرغ تخم‌گذار در خراسان رضوی فعالیت دارند و این استان از نظر تولید گوشت سفید و تخم ‌مرغ رتبه‌های اول تا سوم کشور را به خود اختصاص داده است .

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه