کد خبر: ۶۲۱۷۰

مدیرعامل مؤسسه دام‌پروری صنعتی آستان قدس رضوی از ایجاد گله 300 رأسی دام ممتاز ژنتیکی باهدف ایجاد نسلی برتر برای آینده گاو‌های شیری نژاد هلشتاین در منطقه غرب آسیا برای اولین بار در کشور خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از آستان نیوز، «آرش فرزادنیا» اظهار کرد: اتفاق خوبی که در صنعت دام‌پروری آستان قدس رضوی در سال جهش تولید رخ داد این بود که ازنظر ژنتیک دام و هم‌چنین ازنظر خط ژنی در دام هلشتاین به استقلال رسیدیم. بیشترین تعداد دام صنعتی در کشور از همین نژاد است و وابستگی خیلی شدیدی به شرکت‌های آمریکایی و غربی در واردات اسپرم داشتیم.

مدیرعامل مؤسسه دام‌پروری صنعتی آستان قدس رضوی بیان کرد: در سال جهش تولید، با کمک یکی از مشاوران ژنتیک دنیا که ایرانی است و با اعتقاد به عملکرد مطلوب ایشان، گله‌ای تحت عنوان «الیت» ایجاد کردیم، بدین معنا که دام‌های برتر ازنظر ژنتیکی را در گله‌های مختلف دو استان خراسان رضوی و خراسان شمالی و از بین ۱۰ تا ۱۲ هزار رأس، ۳۰۰ رأس دام برتر را انتخاب کردیم و این گله را تشکیل دادیم.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی از ایجاد این گله متمایز که در حقیقت یک برنامه اصلاح نژادی با سطح بالا خواهد بود ایجاد نسلی برتر برای آینده گاو‌های شیری نژاد هلشتاین در منطقه غرب آسیاست افزود: در گله موردنظر، نر‌ها و هم‌چنین ماده‌های برتر از طریق تست‌های DNA و نیز بررسی شجره‌نامه و رکورد‌ها شناسایی و رتبه‌بندی می‌شوند. این دام‌های برتر انتخاب‌شده را که به لحاظ ژنتیکی از ظرفیت بالایی برخوردارند به‌اصطلاح «گاو ممتاز» می‌نامند.

فرزادنیا یادآور شد: پیشرفت ژنتیکی سریع در گاو شیری مستلزم وجود گاو نر و ماده ممتاز است. ازاین‌رو شرکت‌های بزرگ اصلاح نژاد در دنیا سالانه بر اساس شاخص خود، علاوه بر شناسایی گاو نر ممتاز، روی تلیسه‌های ثبت‌شده ارزیابی می‌کنند تا از این طریق تلیسه‌های ممتاز را شناسایی و به‌عنوان پشتوانه دام‌های مولد گله‌های هدف، تحت قالب گله الیت نگهداری کنند.

وی بابیان اینکه تاکنون جمعیت مرجعی برای گاو هلشتاین که در ایران به‌عنوان نژاد شیری شناخته و در دامداری‌ها به کار گرفته می‌شود وجود نداشته و کشور در این بخش به واردات اسپرم از کشور‌های آمریکای شمالی متمایل بوده است، افزود: بنابراین ارزش‌گذاری صفات برای دام‌های موجود بر اساس عملکرد‌های مشاهده‌شده در کشور‌هایی بوده است که از آن‌ها اسپرم وارد می‌کردیم.

مدیرعامل مؤسسه دام‌پروری صنعتی آستان قدس رضوی تصریح کرد: بر اساس پرورشی که در کشور انجام می‌شود، قرار است مدیریت ژنتیکی و شاخصه‌های ژنتیکی را خودمان تعیین و برای همه دام‌ها شناسنامه تنظیم کنیم.

فرزادنیا با اشاره به‌ضرورت استقلال و امنیت علمی و اقتصادی برای دام‌های برتر بدون وابستگی به شرکت‌های بزرگ غربی گفت: این قضیه برای ما مهم بود. بعدازاینکه گله الیت را تشکیل دادیم، پس از ۵ سال به گله‌ای می‌رسیم که همه خصوصیات و شاخصه‌های ژنتیکی آن در اختیار متخصصان بومی کشور است و دیگر به اطلاعات شرکت‌های بزرگ خارجی به‌ویژه شرکت‌های آمریکایی نیاز نخواهیم داشت.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه