کد خبر: ۵۹۷۲۵

ظرفیت تولید واکسن آبزیان در تعامل با بخش خصوصی و ضرورت تولید واکسن و تجاری‌سازی دانش فنی این حوزه به منظور کاهش خسارت‌های تولید ناشی از بیماری‌زایی در دومین نشست کمیته راهبری تولید واکسن آبزیان با حضور معاونین و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات علوم شیلاتی کشور، در این نشست معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: افزایش بازدهی مزارع پرورشی آبزیان و رونق در صنعت آبزی‌پروری نیاز مبرم به تولید و ترویج واکسیناسیون آبزیان دارد.

لزوم تولید و ترویج واکسیناسیون آبزیان برای افزایش بازدهی مزارع پرورشی

«دکتر کامبیز بازرگان»، ظرفیت ذخایر دریای شمال و جنوب را در تامین پروتئین سبد غذایی خانوار ارزشمند دانست و افزود: لازم است پروتئین منابع آبزی به صورت منطقی در سبد مصرفی مردم قرار گیرد و فرهنگ‌‌سازی لازم برای افزایش سرانه مصرف پروتئین آبزیان که می‌تواند در ارتقای سلامت افراد جامعه موثر باشد صورت گیرد.

وی ظرفیت اشتغالزایی آبزی‌پروری را بسیار ارزشمند برشمرد و افزود: اقدام‌های مطلوبی در زمینه افزایش آبزی‌پروری در راستای اجرای برنامه ششم از چندین سال پیش در سطح ملی اجرا شده است و در استان‌هایی از جمله بوشهر، گلستان و لرستان ظرفیت‌های خوبی در زمینه پرورش آبزیان و میگو شکل گرفته است که افق‌های روشنی را در رونق این صنعت گشوده است.

بازرگان با بیان این که باید از این ظرفیت مواظبت و به آن توجه شود، تصریح کرد: بهداشت آبزیان در رشد تولید آبزیان در کشور و ایجاد بازارهای رقابتی در داخل و خارج کشور نقش بسزایی دارد؛ موضوع واکسن آبزیان از جمله راهبردهایی است که ضرورت دارد در مقیاس ملی از این موضوع مواظبت و حمایت شود تا از ضرر و زیان تولید کنندگان این حوزه کاسته شود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از وجود ظرفیت های مطلوب برای تولید واکسن آبزیان در کشور خبر داد و تصریح کرد: در حوزه واکسن، در بخش مصرف و تضمین بازار اتفاقات مطلوبی رخ داده است که با مشارکت سازمان دامپزشکی و بخش خصوصی فعال در این زمینه می توان از هم افزایی ظرفیت پژوهشی و اجرایی برای تبدیل دانش فنی واکسن آبزیان به برنامه ملی واکسیناسون قدم های مثبتی برداشت و از کاهش بازدهی مزارع پرورشی آبزیان جلوگیری کرد.

بازرگان ضمن تاکید بر تشکیل کمیته راهبری توسعه پایدار مصرف واکسن‌های آبزیان پیشنهاد داد که سازمان شیلات ایران به عنوان متولی توسعه آبزی‌پروری و سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی کنترل و پیشگیری بیماری های آبزیان در نقش‌های رئیس و دبیر کمیته مذکور به هدایت امور مربوطه اهتمام ورزند و تبیین جایگاه نهاد های مختلف ذی ربط بزودی ساماندهی و کمیته مذکور فعال شود.

تولیدات آبزی‌پروری کشور در سال ۹۹ به ۷۱۲ هزار تن رسیده است

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این نشست، با اشاره به این که تولیدات آبزی‌پروری کشور از ۵۲۸ هزار تن در سال ۹۸ به ۷۱۲ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است، اظهار داشت: در سال گذشته طبق برنامه، صید بیش از آبزی‌پروری بود اما در سال ۹۹ تکلیف این است که تولید بر صید پیشی بگیرد و این روند افزایشی تا سال ۱۴۰۴ به یک میلیون تن تولید آبزی‌پروری برسد.

«دکتر نبی‌اله خون‌میرزایی» افزود: در آبزی‌پروری گونه‌های زیادی داریم که می‌توان گفت این تنوع در جهان منحصر به فرد است؛ ایران در تولید میگو رتبه سیزدهم جهانی و در گرم آبی رتبه پنجم جهانی، در قزل‌آلا رتبه اول جهانی و در خاویار رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به آغاز پروژه پرورش ماهی در دریا درسطح ملی گفت: پرداختن به مقوله واکسن در این بخش یکی از مقوله‌هایی است که مغفول مانده است و امیدواریم با نگاه علمی که در وزارت جهاد دیده شده بتوانیم چشم‌انداز آینده‌نگرانه‌ای برای آن پیش ببریم.

اعلام آمادگی سازمان دامپزشکی در تولید، تنظیم و عرضه واکسن جهت کنترل بیماری‌های آبزیان

رئیس سازمان دامپزشکی ایران نیز با اشاره به وجود برنامه جامع کنترل بیماری‌های آبزیان بیان داشت: تولید واکسن آبزیان برای پیشگیری و کاهش هزینه‌های تولید در زمینه آبزیان و کاهش مخاطرات محیطی ضروری است؛ این سازمان در نقش آفرینی تنظیم مقررات، تولید، توزیع و عرضه واکسن جهت کنترل بیماری اعلام آمادگی می کند.

«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» از تدوین برنامه ملی واکسیناسیون بیماری لکه سفید در ۵ محور خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تشکیل کمیته مشورتی توسعه استفاده از واکسن در صنعت آبزی پروری بتوان گام مهمی در تبدیل دانش فنی به محصول و کنترل و پیشگیری از بیماریهای خاص در آبزیان برداشته شود.

«دکتر جوادی» معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، ضمن تاکید بر حرکت هدفمند در این مسیر بر اساس نیازها گفت: اکنون در بخش پرورش ماهی در قفس، کمبود واکسن محسوس بوده و به شدت به تولید آن نیاز داریم؛ اگر بتوان این مشکل را حل کرد قدم بزرگی در این مسیر برداشته می شود.

دکتر بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با ارائه گزارشی از اقدام های کمیته راهبری تولید واکسن برای آبزیان و مصوبات جلسه اول این کمیته، بر ضرورت حمایت از تولید واکسن آبزیان و نقش بهره برداران ذینفعان و مشارکت دستگاه‌های اجرایی برای تحقق این هدف تاکید کرد. وی از توافقات صورت گرفته توسط موسسه های علوم شیلاتی کشور واکسن و سرم سازی رازی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشور سازمان دامپزشکی ایران سازمان شیلات ایران در تولید واکسن آبزیان خبر داد و افزود: اگر تولید آبزیان را در حد متوسط سالانه ۵۰۰ هزار تن در نظر بگیریم، گردش مالی حاصل از این بازار، بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود. بنابراین استفاده از واکسن در این صنعت بسیار اهمیت داشته و از خسارت های احتمالی جلوگیری می کند.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران با اشاره به اهمیت موضوع تولید واکسن اعلام داشت: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی آمادگی دارد در زمینه اثربخشی واکسن ها و اقتصادی کردن آنها با این کمیته همکاری کند. هم چنین این پژوهشگاه آماده است در قالب مأموریت‌های کاری خود نتایج تحقیقات خود را در اختیار موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و موسسه واکسن و سرم سازی رازی قرار دارد.

خانم دکتر نیراعظم خوش خلق سیما افزود: از آنجا که این موضوع در صنعت آبزی پروری بسیار حائز اهمیت است لازم است برای فرهنگ سازی استفاده از واکسن توسط تولید کننده و بهره برداران از ظرفیت ترویج برای نهادینه ساختن استفاده از واکسن در صنعت آبزی پروری استفاده شود.

دکتر عباسعلی مطلبی دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت آبزیان از توجه ویژه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از موضوع واکسیناسیون آبزیان با توجه به حساسیت موضوع خبر دادو اظهار داشت: اولین شرکت دانش بنیان شتاب دهنده تولیدات واکسیناسیون آبزیان توسط آقای دکتر ستاری ابلاغ شده است.وی خواستار ارائه علم و دانش در این موضوع به بخش خصوصی شد و در تولیدات واکسن آبزیان بخش خصوصی را عامل رشد تولید دانست.

دکتر سلطانی از اساتید دانشگاه تهران و محقق برجسته این حوزه به تاریخچه واکسن سازی در ایران و همچنین فواید و تاثیرات مثبت آن در تولیدات دامی، طیور و آبزیان و حتی پیشگیری‌های بیماری های ویروسی در انسان پرداخت و تاکید نمود که توجه به این بخش از ضرورت های امروزه کشور است.

وی همچنین با اشاره به خسارتهای به وجود آمده بر اثر عدم استفاده از واکسیناسیون اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که با تلاش های علمی اساتید و همت مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و دیگر سازمان‌های مرتبط بتوان در این بخش پیشرفت های بیش از پیش ایجاد گردد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه