کد خبر: ۵۸۸۸۲
تعداد نظرات: ۴ نظر

دستگاه‌های تصویربرداری PET و تصویربرداری اسپکت یکی از شرکت‌های دانش بنیان علاوه بر دانشگاه‌های علوم پزشکی در برخی از بیمارستان‌ها کاربردی شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده تجهیزات تصویربرداری پزشکی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری PET و سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی با رزولوشن بالا (HiReSPECT)  شده و توانسته است دو دستگاه تصویربرداری PET به دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تبریز به فروش برساند.

تاکنون ۶ سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی با رزولوشن بالا به مراکز مختلف داخل کشور فروخته شده است و ۴ دستگاه PET نیز تحویل مراکز تحقیقاتی شده است. آزمایشگاه جامع پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای خلیج‌فارس وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و دانشگاه علوم پزشکی گیلان از جمله مشتریان این دو دستگاه بوده‌اند.

این شرکت دستگاه دیگری که یک ابزار تصویربرداری اختصاصی از قلب، با نام تجاری ProSPECT است را تولید کرده و این دستگاه در بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، شریعتی و شهید صدوقی یزد کاربردی شده است.

دستگاه PET، مانند سایر روش‌های تصویربرداری زیستی می‌تواند برای مطالعه فرآیندهای سلولی و مولکولی مربوط به بیماری در حیوانات زنده استفاده شود، ضمن آنکه قادر است سیگنال‌های مولکولی بسیار ریز را در عمق بافت با تفکیک مکانی و کنتراست بالا دنبال کند و از این طریق می‌تواند داده‌های دقیق کمی در مورد گسترش زمانی و مکانی فراهم آورد.

این دستگاه برخلاف تقریبا تمامی PETهای تجاری موجود که نسبت به میدان مغناطیسی حساس بوده و به هیچ عنوان قابلیت کار هیبریدی یا حتی در کنار MRI را ندارند، نسبت به میدان‌های مغناطیسی هیچ‌گونه تغییر پاسخی ندارد و قابل استفاده در کنار دستگاه‌های MRI است.

HiReSPECT  یک سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی با قدرت تفکیک بالا با قابلیت‌های چند منظوره برای تصویربرداری در تحقیقات پیش کلینیکی است، در عین حال برای مقاصدی از جمله تحقیقات دانشگاهی، ساخت و ارتقای دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این یک سیستم تصویربرداری تصاویر درون‌تنی سه‌بعدی با رزولوشن بالا از عملکرد فیزیولوژیکی حیوانات آزمایشگاهی کوچک را ارائه می‌کند. تصویربرداری از حیوانات کوچک یک زمینه مطالعاتی نوین است که در شاخه‌های مطالعاتی مختلف بیومدیکال مانند عصب‌شناسی، آنکولوژی، قلب و عروق، ایمونولوژی و زیست‌شناسی کاربرد دارد.

شرکت‌های داروسازی و مراکز تحقیقاتی می‌توانند از مزایای استفاده از دستگاه اسپکت بهره‌مند شوند که این مهم از طریق تسریع کردن بهبود داروها و نشانگرهای زیستی و بدست آوردن نتایج درون‌تنی قابل اعتمادتر و امکان طراحی مطالعاتی مقرون‌به‌صرفه حاصل می‌شود.

 
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Canada
|
۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
0
2
مطمئن هستید موضوع خبر را درست متوجه شده اید؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
از حکیم مهر چنین برداشت عجیبی اشتباه بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
0
1
چرا در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی از دامپزشکان استفاده نمیشود؟
حداقل یک دامپزشک جهت بیهوشی و بیدردی حیوان و مانیتورینگ وضعیت او در طول آزمایشات ضروری است
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بعضا برای بخش های
Animal modeling
استفاده میشود اما تقریبا این بخش ها دارد جای خود را به استفاده از روش های جایگزین میدهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه