کد خبر: ۵۸۴۱۸
تعداد نظرات: ۳ نظر

همه‌گیرشناسان معتقدند که احتمالا ویروس جدید کرونا از خفاش به انسان منتقل شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از بی بی سی، کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند کووید ۱۹ ظرف دو سال آینده حدود ۹ تریلیون دلار خرج روی دست کشورهای جهان خواهد گذاشت و با توجه به گسترش نیاز به پروتئین و همچنین مداخله در محیط زیست، چنانچه اقدامی نشود، بروز همه‌گیری‌هایی چون کرونا ادامه خواهد یافت.

آنها افزایش اپیدمی‌هایی چون کووید ۱۹ را به کشاورزی و دامداری ناپایدار، بالا رفتن تقاضا برای فرآورده‌های گوشتی و پیامدهای گرمایش زمین نسبت می‌دهند.

کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان سالانه جان ۲ میلیون نفر را می‌گیرد و هزاران میلیارد دلار به اقتصاد جهان ضربه می‌زند. از جمله همه‌گیری فعلی ویروس جدید کرونا که تخمین زده شده ۹ تریلیون دلار خرج روی دست کشورهای جهان خواهد گذاشت.

پیش از آن هم اپیدمی ایبولا، ویروس نیل غربی و سارس که همگی از بیماری‌های مشترک میان حیوان و انسان (زئونوزس) بودند همگی در حیوانات آغاز و سپس به انسان‌ها منتقل شدند.

گزارش جدید سازمان ملل متحد چه می‌گوید؟

بنابر گزارش جدید برنامه محیط زیست و انستیتو بین‌المللی تحقیقات احشام، افزایش متناوب بیماری‌های مشترک انسان و حیوان با دست درازی انسان به محیط زیست، فرسایش زمین، برداشت فزاینده منابع طبیعی، پدیده گرمایش زمین و استثمار اقلیم وحش از سوی انسان مرتبط است؛ چرا که همه این عوامل به برخورد و رویارویی بیشتر انسان و حیوانات می‌انجامد.

تاثیر فزاینده انسان بر محیط‌زیست و دست درازی او به قلمرو زندگی حیات‌وحش به فجایعی که گریبانگیر خود او خواهد شد، دامن می‌زند.

«ایگنر اندرسون»، دبیرکل و مدیراجرایی برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد (UNEP) می‌گوید: طی یک قرن گذشته ما دست کم ۶ همه‌گیری بزرگ ناشی از ویروس‌های جدید خانواده کرونا داشته‌ایم.

این مقام سازمان ملل متحد افزوده تنها در ۲۰ سال اخیر و پیش از آغاز همه گیری کووید۱۹، بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهان آسیب وارد کرده است.

خانم اندرسون گفت: در کشورهای کم درآمد یا با درآمد سرانه متوسط، سالانه ۲ میلیون نفر بر اثر بیماریهای مشترک میان انسان و حیوان می‌میرند؛ بیماری‌هایی چون هاری، سیاه‌زخم و سل گاوی از این نمونه‌ها هستند.

جوامعی که بیشترین آسیب را از این بیماریها می‌بینند اغلب جوامعی هستند که توسعه نیافته‌اند و وابستگی شدیدی به احشام و مجاورت فیزیکی با حیوانات وحشی دارند.

خانم اندرسون اظهار داشت در ۵۰ سال اخیر صنعت فرآورده‌های گوشتی دست کم ۲۶۰ درصد رشد داشته است.

کشاورزی تشدید شده، صنایع زیربنایی توسعه یافته و استخراج منابع افزایش داشته که همه اینها موجب دست درازی ما به قلمرو حیات‌وحش شده.

گزارش جدید برنامه محیط‌زیست سازمان ملل برای دولت‌ها توصیه‌هایی هم دارد؛ از جمله این که چه طور به دنبال سیاست‌های تشویقی برای توسعه پایدار، تنوع زیستی و سرمایه‌گذاری در تحقیقات علمی بروند.

وی گفت: علم با صراحت به ما نشان داده که اگر به استثمار حیات‌وحش و نابودی اکوسیستم‌ها ادامه دهیم، باید انتظار داشته باشیم که روند صعودی بروز بیماری‌هایی که از حیوانات به انسان‌ منتقل می‌شود، در سال‌های پیش‌رو بیشتر هم شود.

برای پیش‌گیری از همه‌گیری‌های آینده باید خیلی محتاطانه‌تر با محیط زیست برخورد کنیم و برای حفاظت از آن اقدام کنیم.

 
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
1
روز به روز حقانیت اصل پیشرفته
بهداشت واحد (One Health) مبنی بر لزوم تجمیع همه نهادهای بهداشتی از جمله سازمان سلامت محور دامپزشکی به شکل کاملا تخصصی و مستقل از پزشکان و داروسازان زیر نظر مستقیم شخص وزیر بهداشت روشن و روشن تر می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
بذار شر کرونا کم بشه بعد میریم زیر نظر وزارت بهداشت
حالا تو این شلوغی اگه دامپزشکی بره با وزارت بهداشت یکی بشه مطمئن باشید اول دامپزشکان را میفرستند مناطق قرمز! مثل زمان جنگ باید بریم رو مین ها!!!!!!!! برای خنثی سازی
ناشناس
|
-
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
0
1
متن خبر رو از لطفا از سایت سازمان بهداشت جهانی بگذارید. ببینیم آیا سازمان بهداشت جهانی هم مثل وزارت بهداشت کشورمون از نقش دامپزشکی در کنترل و پیشگیری زئونوزها حرفی نزده یا خیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه