کد خبر: ۵۸۲۶۳

تراژدی تکراری پرسه سگ های ولگرد در پی اهمال کاری متولیان امر برای جمع آوری آن در اقصی نقاط مرکز پهناورترین استان کشور، معضلی است که شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از عصرهامون، افزایش سگ های ولگرد یا بی صاحب و پرسه زدن آن ها در شهر زاهدان، معضلی که سال های سال است موجب هراس، نگرانی و بروز مشکلاتی برای شهروندان شده است.

مشکلات بهداشتی جولان این حیوانات از یک سو و حرکت گروهی برای یافتن غذا از طرف دیگر نه تنها چهره نازیبایی به شهر داده، بلکه موجب ایجاد ترس و وحشت در بین شهروندان شده است.

با وجود انتشار اخباری با عناوین «پرسه زنی سگ های ولگرد در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان»، «حمله سگ ها به 5 دانش آموز»، «جولان آزادانه سگ های ولگرد در پارک ملت» و ده ها خبر دیگر نه تنها سریال جولان سگ های ولگرد در این شهر پایانی یافت بلکه هر روز شاهد پرسه زدن آن در گوشه و کنار شهر هستیم.

تعداد سگ های ولگرد به اندازه ای در این کلان شهر افزایش یافته است که حتی در مرکزی ترین نقاط شهر، هراس وجود آن ها تن رهگذران را به لرزه می اندازد.

اما با وجود همه خطراتی که این حیوانات به همراه دارند، گویا شهرداری برنامه جامع و به گفته خودشان امکاناتی برای جمع آوری این سگ ها ندارد، اگر غیر این بود، روز گذشته خبر حمله یک سگ به کودک سه ساله زاهدانی جریان ساز نمی شد.

پسر بچه ای که در پی کوتاهی و سهل انگاری مسئولان امر در زمینه جمع آوری سگ های ولگرد، طعمه این حیوانات وحشی شد و به شدت آسیب دید و راهی اتاق عمل شد.

ترس از انتقال بیماری

گلی، یکی از شهروندان ساکن زیباشهر در این باره گفت: فصل امتحانات است و برای رفتن فرزندم به مدرسه با وجود کوتاه بودن مسیر، متأسفانه به دلیل وجود سگ های ولگرد در خیابان محل سکونت مان، مجبورم هر روز وی را تا مدرسه همراهی کنم.

وی ادامه  داد: جدا از ایجاد ترس و وحشت، با توجه به شیوع کرونا و از طرفی رواج بیماری هاری در سگ های منطقه احتمال داده می شود، حیوانات رها شده در خیابان، مبتلا به بیماری باشند که این موضوع باعث شده است با دغدغه بیشتری در خیابان تردد کنیم.

تردد در خیابان های شهر با هراس

خزاعی، یکی از ساکنان مهرشهر نیز بیان کرد: سگ ‌های ولگرد آن‌ چنان راحت در طول شبانه روز در شهر جولان می دهند که بیشتر اوقات جرات نمی کنیم از کنار آن ها عبور کنیم، این حیوانات حتی از بوق خودروها هراسی ندارند.

وی افزود: برای کسانی که مثل ما ساکن مهرشهر هستند خارج شدن دیر وقت از خانه ترسناک است، چراکه احتمال حمله این سگ ها وجود دارد، به ویژه آن ها از صبح تا شب در داخل زباله‌ ها و نخاله‌ ها می‌چرخند و می‌توانند ناقل بیماری باشند.

پرسه سگ ها در مرکز شهر

ریاحی، یکی دیگر از شهروندان بیان کرد: متاسفانه تعداد سگ های ولگرد به اندازه ای در شهر زاهدان زیاد شده است که حتی در مرکز شهر می توان آن ها را دید، اما گویا مسئولان چشم بینایی برای دیدن و جمع آوری آن ندارند.

وی اضافه کرد: چند روز که عازم محل کارم بودم، در خیابان امام خمینی (ره) به دلیل پرسه آزادانه تعدادی سگ به سختی از خیابان عبور کردم و وارد اداره شدم، از ترس این که مبادا مورد حمله قرار بگیرم تمام تنم می لرزید.

نبود امکانات برای جمع آوری سگ ها

و اما «آسا ریگی»، معاون خدمات شهر شهرداری زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: در این رابطه فقط امحای سگ های ولگرد توسط شهرداری انجام می شود که البته انجمن حمایت از حیوانات دستورالعمل جدیدی برای مقابله با این سگ ها دارد.

وی ادامه داد: در نقاطی که مشکل ساز باشد، امحای سگ ها انجام می شود، شهرداری هر روز از 4 تا 6 صبح این موضوع را در برنامه دارد، با توجه به اتفاقی که به تازگی در مهرشهر رخ داد، موضوع پاکسازی این منطقه به صورت ویژه در دستور کار امروز ماموران شهرداری قرار گرفت.

به گفته این مقام مسئول، امحای سگ ها به صورت سنتی انجام می شود، اما امکانات زنده گیری برای شهرداری مهیا نیست و اقدامات لازم برای ایجاد زیرساخت ها در دست انجام است و تیم های خاصی به این بخش اختصاص می یابد.
  

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه