کد خبر: ۵۷۵۱۴
تعداد نظرات: ۳ نظر

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ماجرای حمله پلنگ به گله‌ای در منطقه‌سفید کوه خرم‌آباد و تلف شدن 120 راس گوسفند را تشریح کرد و گفت: پروانه‌های چرا در مناطق حاظت شده باید اصلاح یا باطل شوند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «مهرداد فتحی بیرانوند» با اشاره به حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفند یک دامدار در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد توضیح داد: سه روز پیش در این منطقه حفاظت شده یک قلاده پلنگ به یک گله  گوسفندحمله کرد در این حادثه ۱۲۰ گوسفند تلف شد، البته تنها یک گوسفند بطور مشخص توسط پلنگ برده شده و مابقی گوسفندان در پی حمله صورت گرفته به دلیل کوهستانی بودن منطقه از ارتفاع پرت شده بودند.

وی افزود: به دلیل صدور پروانه‌های چرا در مناطق حفاظت شده هر از گاهی شاهد چنین حوادثی هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: به هر حال ‌مناطق حفاظت شده زیستگاه حیات وحش است و آنها برای دفاع از قلمرو خود در صورت وجود تعارض حمله می‌کنند.

فتحی بیرانوند بیان کرد: پلنگ به لحاظ اکولوژیک برای خود زیستگاه دارد بنابراین هم برای دفاع از قلمرو خود و هم برای تغذیه حمله می‌کند.

وی در مورد جبران خسارت این حادثه، افزود: پس از اطلاع از وقوع این حادثه تشکیل پرونده داده و موارد را به سازمان ارسال کرده‌ایم باید منتظر باشیم که سازمان چه تصمیمی می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه پلنگ در گذشته تحت پوشش بیمه بود، عنوان کرد: اما یکی دو سال است که بیمه‌گذار ارتباط خود را قطع کرده است.

فتحی بیرانوند در مورد راهکار جلوگیری از چنین حوادثی نیز گفت: حدود یک هفته گذشته جلسه شورای عالی عشایر تشکیل و پیشنهاد دادیم که پروانه‌های چرایی که در گذشته توسط منابع طبیعی صادر شده یا اصلاح و یا ابطال شوند، زیرا زیستگاه حیات وحش را که نمی‌توان تغییر داد اما محل چرای دام می‌تواند تغییر کند.

وی در پایان بیان کرد: درگیری بین جوامع محلی و حیات وحش همیشه وجود داشته و همین خود عامل از بین رفتن گونه‌هایی مانند پلنگ بوده است.

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دغدغه
|
United States
|
۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
1
0
فکر کنم آقای مدیر کل فیلم هندی زیاد می بیند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
0
1
آخه یه پلنگ چجوری 120 تا گوسفند کشته
مگه تا چه ارتفاعی بالا رفتن که به خاطر سقوط کشته شن
الان مراتع پایین کوه و دشت ها انقدر غنی هستن که دام نیاز به بالا رفتن نداره
یا می‌خوان اسم پلنگ و خراب کنن بین دامداران یا جلوی چرا دام رو بگیرن
طرفدار محیط زیست
|
France
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
0
1
حکیم مهر محترم
لطفا تیتر خبر رو اصلاح کنید مخاطب فکر میکنه پلنگ هم مثل حمله گرگ در محوطه بسته تنهایی این ۱۲۰ راس رو کشته
تیتر خبر رو تغییر بدید به تلفات ۱۲۰ راس دام به علت سقوط از ارتفاع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه