کد خبر: ۵۷۴۲۵
تعداد نظرات: ۱۳ نظر

در چهار آیه از قرآن کریم خوردن گوشت خوک به صراحت تحریم شده است و مسلمانان همواره از آن پرهیز کرده اند. در عین حال در بسیاری از کشورها گوشت خوک یک کالای پرفروش و رایج بازار است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ناطقان، استفاده از خوک به عنوان غذا تاریخچه ای چندین هزار ساله دارد به طوری که مصرف گوشت خوک در بین یهودیان نیز ممنوع بوده است و یکی از غذاهای حرام در شریعت موسی (ع) است.

در انجیل حضرت عیسی (ع) نیز گناهکاران به خوک تشبیه شده اند. و در ضمنِ داستانها، خوک به عنوان مظهر شیطان معرفی شده است.

با این همه تاکید از طرف ادیان الهی، هنوز مصرف این ماده غذائی در برخی از نقاط دنیا (با وجود اثبات ضررهای جسمی و روحی آن) رواج دارد.

در کشورهای اسلامی در اثر مبارزه جدی اسلام گوشت این حیوان مصرف نمی شود و لذا پیامدهای بهداشتی آن نیز مشاهده نمی شود. اما در کشورهای غربی (اروپا و آمریکا) این ممنوعیت اعمال نمی شود. ولی با این حال بسیاری از مردم از مصرف آن دوری می گزینند. در برخی کشورها مثل برخی قسمتهای روسیه در اثر شیوع بیماری های وابسته به خوک (کرم ترکین- ترشین) مصرف گوشت آن را ممنوع اعلام کرده اند.

احکام:

در شریعت اسلام در مورد خوک چند حکم صادر شده است:

اول: خوردن گوشت آن حرام و ممنوع و گناه است.

دوم: خوردن شیر خوک حرام است.

سوم: خوکی که در خشکی زندگی می کند حیوان نجسی است که پاک نمی شود.

چهارم: اگر خوک از ظرف، چیز روانی بخورد یا آن را بلیسد ظرف را با آب هفت بار بشویند.

پنجم: خرید و فروش خوک جایز نیست. (چون عین نجس است).

حکمت ها و اسرار علمی:

در مورد فلسفه حرمت گوشت و نجاست خوک از دو جهت می توان سخن راند:

اول: تاثیرات سوء روانی، معنوی و اخلاقی. برخی از مفسران می نویسند:

"خوک حتی نزد اروپائیان که بیشتر گوشت آن را می خورند سمبل بی غیرتی است. و حیوانی کثیف است خوک در امور جنسی فوق العاده بی تفاوت و لا ابالی است و علاوه بر تاثیر غذا در روحیات که از نظر علم ثابت است، تاثیر این غذا در خصوص لا ابالی گری در مسائل جنسی مشهود است."

یکی از نویسندگان می نویسد:

"خوک غیرت ناموسی ندارد (نقطه مقابل خروس است) و دیوثی می کند و جفت خود را در معرض استفاده خوک های نر دیگر قرار داده، از این عمل علاوه بر آنکه باک ندارد لذت هم می برد و این صفات و اخلاق او در گوشتش تاثیراتی دارد. از این جهت اشخاصی که تغذی به آن می کنند همان صفات و اخلاق رذیله را پیدا می کنند. و این در حالی است که غیرت از صفات کمال الهی است و در اسلام بر صفت غیرت تأکید شده است و غیرت نسبت به دین و ناموس از صفات انبیاء و ائمه طاهرین و مؤمنین است."

دوم: ضررهای بهداشتی:بیماریهایی که توسط خوک به انسان منتقل می شود به دو دسته تقسیم می شود:

الف- بیماریهایی که از جمله عوامل ابتلای به آنها گوشت خوک است

اسهال خونی: در امعای خوک انگلهایی به نام بالانتی دیوم Coli Balantidum زندگی می کنند که از أهم منابع انتشار این بیماری در سرتاسر جهان است.

یرقان عفونی (بیماری وایل): این بیماری از طریق آب های آلوده به ادرار خوک، سگ یا موش به انسان منتقل می شود. منبع ابتلاء به یرقان عفونی ازنوع Romana فقط خوک است.

انتامیب هیستولتیک Entameba Hiszdgtica :که انسان را به اسهال آمیبی مبتلا می نماید و خوک نقش ناقل این میکروب را به انسان ایفا می کند.

بیماری شبه باد سرخ Ergpeloid :حیوانات زیادی و از جمله خوک به آن مبتلاء می گردند و از طریق این حیوانات به گروه خاصی از انسانها از قبیل قصاب ها، دبا غ ها و ماهی فروشان منتقل می گردد. که در انسان به صورت لکه های سرخ و دردناک توأم با سوزش شدید روی دست ها ظاهر می شود.

میزان چربی و اسید اوریک موجود در گوشت خوک خیلی زیاد است و به همین دلیل در ابتلاء به بیماریهای بسیاری نقش دارد که از جمله آنها می توان از بیماری تصلب شرایین- دردهای مفصلی و مسمویتها، نام برد.

خوک از خوردن چیزهای پلید و کثافات حتی مدفوع خود، باک ندارد. و لذا معده خود را لانه انواع و اقسام میکروب های امراض قرار داده و از آنجا به گوشت و خون و شیر آن سرایت می کند.

و شاید حکمت اینکه در شریعت اسلام دستور داده شده است که ظرف آبی را که خوک از آن چیز روانی خورده یا لیسیده است هفت بار بشوئیم همین مطلب است. یعنی تماس مداوم و بی پروای خوک از طریق دهان یا کثافات موجب آلودگی زیاد آن است. و لذا دو مرتبه آب ریختن در رفع آن کفایت نمی کند.

ب: بیماریهایی که تنها علت آنها خوردن گوشت خوک است:

1ـ کرم کدوی خوک Taena Solium :طول این کرم 2-3 سانتی متر بوده و دارای آ لت مکیدن و قلاب است. لارو این کرم سیستی سرک Sgsticrecus Cellulosac نام دارد و در عضلات و مغز خوک یافت می شود. انسان با خوردن گوشت و یا مغز خام خوک به آن مبتلا می شود. و دچار نارسائی هایی در دستگاه گوارش می گردد. (مثل کم اشتهایی- احساس درد- اسهال و یا یبوست) این بیماری که بصورت گسترده ای در جهان منتشر شده در کشورهای اسلامی که گوشت خوک مصرف نمی کنند، به ندرت دیده می شود.

یکی از بیماریهایی که توسط کرم کدو به وسیله گوشت خوک به انسان منتقل می شود مرض لادرری Ladrerie است. این بیماری در شهرهای مسیحی نشین فراوان یافت می شود. اما در بین مسلمانان و یهودیان که از خوردن گوشت خوک احتراز می کنند به کلی پیدا نمی شود.

2- تری شینوز Trichinella Spiralis :عبارت است از یک کرم ریز به طول 3-5 میلی متر و از طریق خوردن گوشت خوک خام یا نیم پز وارد بدن انسان می شود. آثار این کرم در بدن انسان عبارت است از:خراشیدن و ا لتهاب جداره امعاء- پیدایش جوشها و دملهای پراکنده در تم ام بدن- تخم گذاری در عضلات انسان همراه با درد شدید عضلات و سختی تنفس و ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا- گاهی در اثر فلج شدن عضلات تنفسی و یا قلب منجر به مرگ می شود که تا کنون درمانی برای این حالت بدست نیامده است و کم

خونی و سرگیجه و تب های مخصوص از جمله آثار آن است.

دلیل حرام بودن گوشت خوک

برخی نویسندگان از این کرم در فارسی با نام «ترکین» و «ترشین» یاد کرده و می نویسند:

کرم ترشین تنها به وسیله گوشت خوک به انسان منتقل می شود و به ماهیچه های بدن نفوذ کرده و به آسانی از بین نمی رود. و یک گرم گوشت خوک ممکن است هزارها عدد از این کرم همراه داشته باشد. و یک ترشین ماده تقریبا 1500 کرم جوان می زاید. این کرم می تواند به قلب نیز نفوذ کرده، تولید سکته های قلبی نماید. پختن گوشت، این کرم ها را نابود نمی سازد زیرا وقتی گوشت را حرارت می دهند، مواد سفیده ای گوشت، منقعد می شود و کرم در وسط این اجرام منعقده از آسیب حرارت مصون می ماند. این قسمت های منعقده که کرم ها را در وسط خود محفوظ کرده اند، در معده حل نمی شوند و به روده ها می روند.

ترکین که داخل معده می شود هیچ دوای کرم کش یا "ورمیفوژی" قادر به دفع آن نیست. کرم ترشین در یک ماه پانزده هزار تخم ریزی می کند و در یک کیلو گوشت خوک ممکن است 400 میلیون نوزاد این کرم باشد. این کرم اولین بار توسط یک نفر انگلیسی به نام « سرجیمز پاژت » در سال 1835 میلادی کشف شد.این بیماری در تمام دنیا به ویژه آمریکا و کانادا و اروپا شیوع دارد ولی در کشورهای اسلامی به دلیل حرام بودن مصرف گوشت خوک بسیار نادر است.

3ـ گوشت خوک ثقیل الهضم است و معده را سخت در زحمت می اندازد. در اثر خوردن گوشت خوک اغلب سمّیّتی به وجود می آید که در اصطلاح علمی آن را « بوتولیسم » می گویند.

«دکتر سید الجمیلی» و «دکتر صادق عبدالرضا علی» و «دکتر حمید النجدی» و «محمد کامل عبد الصمد» و «العمید الصیدلی عمر محمود عبدالله» و «سید جواد افتخاریان »نیز در کتابهای خود به آثار طبی مشابهی برای گوشت خوک اشاره می کنند.

بررسی:

در اینجا تذکر چند نکته لازم است:

1ـ یکی از برکات ادیان الهی برای بشریت جلوگیری از مبتلا شدن انسانها به بیماری ها و ناراحتی های جسمی و روحی است.

ممنوعیت خوردن گوشت خوک و نجاست آن توسط ادیان الهی یکی از معجزات علمی ادیان است چرا که این حکم در شرایطی صادر شده که هنوز بشر به اسرار علمی و ضررهای بهداشتی خوک پی نبرده بود. و تنها پیروان ادیان الهی (مثل اسلام و یهود) این حکم را به صورت تعدی پذیرفته و عمل می کردند. و از ضررهای خوک بدور ماندند.

اما همیشه کسانی بوده و هستند که با وجود علم و اطلاع از ابزار علمی و بهداشتی احکام الهی دست به اقدام می زنند و با آلوده شدن به این امور زندگی خود و دیگران را به خطر می اندازند.

2ـ ممنوعیت گوشت خوک که در قرآن کریم مطرح شده است اعجاز علمی انحصاری این کتاب آسمانی نیست چرا که این مطلب در کتب آسمانی قبلی مطرح شده بود. بلی این مطلب به عنوان اعجاز علمی برای انبیاء الهی مطرح می شود چرا که در شرایطی حرمت و نجاست خوک را مطرح کرده اند که بشریت هنوز همه ضررهای بهداشتی و معنوی آن را کشف نکرده بود.

3ـ همانطور که در مورد مردار بیان شد، این ضررهای معنوی و بهداشتی گوشت خوک تنها می تواند حکم و فلسفه حکم حرمت و نجاست آن را بیان کند و نمی تواند علت انحصاری آن احکام را بیان کند چرا که در قرآن کریم تصریح به این علت نشده و از طرف دیگر با پیشرفت علوم پزشکی ممکن است اسرار جدیدی کشف شود که مصالح و مفاسد تازه ای را در مورد این احکام روشن نماید.

برخی از ضررهای بهداشتی که در مورد گوشت خوک گفته شد قابل نقد است چون ممکن است کسی بگوید که ما خوک را در شرایط بهداشتی و به دور از این میکروب ها و عوامل بیماری زا پرورش می دهیم و سپس گوشت آن را از آلودگی ها (با روش های مختلف مثل حرارت بالا یا انجماد) دور می سازیم و در آن صورت علتی برای حرمت آن وجود ندارد. مگر آنکه به طور قطعی اثبات شود که کرم ترشین تحت هیچ شرایط در گوشت خوک از بین نمی رود.

در مورد تاثیر گوشت خوک در مسائل روانی و روحی (مثل بی غیرتی) نیز باید گفت که این فقط یک حدس قوی است و هنوز از طریق منابع مستقل علمی تایید نشده چون در معرض تجربه در شرایط کنترل شده علمی قرار داده نشده است.

نتیجه: پس این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می تواند به عنوان فلسفه و حکمت حکم - نه علت انحصاری آن- مطرح شود. و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم.

 

برچسب ها: دامپزشکی ، گوشت خوک ، حرام
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
9
8
ناامیدمان کردی حکیم
پاسخ ها
هومن
| - |
۰۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
شریعت مقدس اسلام برای تمام احکام صادره دلیل منطقی دارد که علم و دانش بشری پس از مدتها پی به علمی و منطقی بودن آن دستور می برد.در مورد مطلب فوق هم علاوه از ایرادات بهداشتی که ذکرش رفت جای شکی در آن نیست. در مورد بی غیرتی که شما بدان معترض گشته اید عارضم خدمتتان که اخیرا دانشمندان بحثی بنام در هم تنیدگی کوانتومی مطرح نموده اند که تمام ذرات عالم دارای تاثیرگذاری متقابل بر هم هستند در ابعادی که فراتر از تصور ماست! هر مولکولی که بعنوان غذا وارد بدنمان می گردد بسته به ارتعاش آن می تواند جسم و روح و روانمان را تحت تاثیر قرار دهد.مثال بارز آن مطالعه دانشمندان ژاپنی در مورد کریستالهای مولکول آب و تاثیر دعا(ارتعاشات مثبت ) و نفرین(ارتعاشات منفی) بر آن و تاثیر ان بر موجودات زنده است.
که یکی هست و هیچ نیست جز او
وحده لا شریک الا هو!
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
2
5
اصولا گوشت خوک در غیاب گوشت های با کیفیت نظیر گوساله و گاو و گوسفند و بدنبال قحطی های وسیع در اروپا و همه چیز خواری این اقوام و تعداد بسیار زیاد گرازهای وحشی به دلیل پوشش گیاهی مناسب در سالهای بسیار دور ، وارد فرهنگ غذایی این کشور ها شد .
همچنانکه پیتزا در ایتالیا غذای فقرا بوده و امروز به نماد مدرنیته تبدیل شده .
وسعت مصرف یک ماده غذایی در جهان ، تابع مولفه های بسیاری هست و الزاما دال بر کیفیت آن نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
3
15
انتشار چنین مطلبی با این ادبیات غیر علمی و ملا مکتبی، آن هم از یک خبرگزاری اختصاصی که جامعه هدفش افراد علمی هستند، بسیار بعید بود. در نجاست و حرمت خوردن گوشت خوک، بنا بر نص صریح قرآن شکی نیست، ولی بستن دلایل بی اساس و عامیانه و برگرفته از پیام های فورواردی شبکه های اجتماعی، که تک تک آن ها قابل نقد و حتی رد شدن است، نه تنها کمکی به اثبات این ادعاها نمی کند، که حتی می تواند موجب وهن شریعت نیز گردد.
شما به عنوان یک رسانه تخصصی باید به جامعه هدفتان توجه بیشتری داشته باشید و آنچه در منبر و مکتب گفته می شود در اینجا نشر ندهید.
در انتها به ذکر کلید واژه هایی برای رد مطالب درج شده بسنده می کنم، کلید واژه هایی همچون همجنس گرایی در گاوها، استفاده از روش های تلقیح مصنوعی در بیشتر گاوداری ها، بیماری های با منشأ مشترک در گاو و خوک مثل اسهال های عفونی و بوتولیسم، انگل هایی به مراتب خطرناک تر از تریشین در گاو ها مانند سیستی سرکوس بویس و ...
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
0
9
با این مطالب غیر علمی و زرد که در وبسایت خود می گذارید بهتر است واژه تحلیلی را از سرتیتر آن بردارید!
در حرام بودن گوشت خوک شکی وجود ندارد اما این گونه استدلال ها در توجیه حکم دینی آن فقط در کانال ها و گروه های تلگرامی و واتساپی دیده می شود.
به نظر می رسد که نظارت علمی بر محتوای مطالب بارگذاری شده در وبسایت شما وجود ندارد!
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
1
6
از منظر دین اسلام و به استناد نص صریح خوردن گوشت خوک حرامه اما دلایل مطرح شده در این متن خیلی استوار نبود.حکیم جان در انتشار اخبار و مقالات دقت بیشتری لحاظ بفرما.
علی لطیفی
|
United Kingdom
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
1
5
اگر اسلام گفته حرام هست قطعا دلیل علمی داشته ولی این بنده خدا که متن رو نوشتن گاوداری رفتن؟گاوعلایق همجنس گرایانه داره در هردوجنس هم در گله مشهود هست پس خوردن گوشت گاو هم باید حرام باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
4
0
خوب بود
پریسا فولادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
1
8
اگر از یک سایت مذهبی و یا از یک مبلغ مذهبی این سخنان رو می شنیدیم، ایرادی نداشت چون آنها نان تبلیغ و داستان سرایی را می خورند.
اما شنیدن چنین مطلبی که هیچ پایه علمی ندارد از رسانه تخصصی حکیم مهر بسیار جای تأسف دارد.
در حالت عمومی گوشت خوک در سراسر جهان مصرف می شود و اگر ضرری داشت هیچگاه کشورهای توسعه یافته آن را مصرف نمی کردند.
بحث معنوی و بی غیرتی کاملا بحث سخیفی بود چون هیچ دلیلی برای اثبات آن وجود ندارد و صرفا از منبرها شنیده می شود.
بحث بیماریها نیز فقط مختص به خوک نیست؛ برای مثال گاو هم ناقل بیماری سل و تب مالت است. گوسفند هم ناقل تنیا ساژیناتا و تب مالت است... آیا باید گفت گوشت گاو و گوسفند ممنوع است و گوشت شان حرام است.
اگر خوک انگل دارد گاو گوسفند هم انگل دارد و راه چاره استفاده از داروهای ضد انگلی می باشد. بروید یک آمار از مصرف سالانه داروهای ضد انگلی در کشور بگیرید سالانه میلیون ها لیتر شربت و و قرص و ... داروی ضدانگلی در ایران مصرف می شود آیا برای خوک است؟ خیر. برای گاو و گوسفند و پس می توان برای خوک نیز مصرف کرد.
التماس تفکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
2
4
بهتره احکام جزمی رو با عقلی قاطی نکنید.
مبین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
1
3
سلام خدمت همکاران محترم . بنده اعتقاد دارم که پذیرفتن تعبدی این حرمت به مراتب بهتر از این استدلال های بی اساس میباشد . اینکه دلایل بی معنی را کنار هم ردیف کنیم چیزی جز تضعیف دین را سبب نمیشود . از حکیم مهر توقع میرود که از مطالب فاقد وجاهت علمی احتراز نماید .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
2
7
درسته در کل گوشتخواری بهتر است که از بین برود، ولی این کار صدها سال زمان خواهد برد. در شرایط فعلی که اکثر مردم ایران کمبود پروتئین دارند استفاده از گوشت خوک بهترین گزینه است. چون با میزان بالای زاد و ولد خوک و رشد سریع در عرض چند ماه، چند برابر گاو بهره دهی دارد. اینکه چند بیماری و کرم در خوک میتواند وجود داشته باشد هم دلیل موجهی نیست. چون بیماریها و انگلهای گاو و گوسفند شاید بیشتر هم باشند.
ku36
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
0
0
مسائلي در شريعت اسلام است كه هيچكس نتوانسته جوابي براي آنها پيدا كند خوردن گوشت سگ و خوك - استفاده از طلا وابريشم براي مردان - ديه زن نصف ديه مرد - حروف مقطعه در قرآن مجيد - البته ما قبولشان داريم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه