کد خبر: ۵۷۰۳۹
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
نگاه شما:
یکی از همراهان محترم حکیم مهر با ارسال یادداشتی به این رسانه، از عدم وجود فرصت‌های شغلی مناسب برای دانش‌آموختگان رشته «بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی» انتقاد کرد ...
 
 

حکیم مهر: یکی از همراهان محترم حکیم مهر با ارسال یادداشتی به این رسانه، از عدم وجود فرصتهای شغلی مناسب برای دانشآموختگان مقطع کارشناسی ارشد رشته «بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی» انتقاد کرد.

به گزارش حکیم مهر، متن این یادداشت به شرح زیر است:

با عرض سلام و خدا قوت

طاعات و عبادات قبول حق انشالله

اینجانب محمد میرزایی بالنجانی کارشناس مهندسی کشاورزی (صنایع غذایی) و کارشناس ارشد بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی از دانشگاه دولتی ارومیه از وزارت علوم، ساکن شهرستان اهواز میباشم. بنده با هزاران امید در مقطع کارشناسی ارشد رشته «بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی» شرکت کردم و سختترین مقطع زندگیم در این دوران بود؛ حال پس از این همه سال تحصیلات و فارغالتحصیلی، جویای کار هستم.

در زمان ثبتنام در این رشته که شناور (بین رشتهای) بود، این رشته زیرمجموعهی دامپزشکی بود و در زمان تحصیل هم در دانشکدهی دامپزشکی دوره ارشد را گذراندهام، ولی الان برای گذراندن طرح ۲ ساله به سازمان دامپزشکی اهواز مراجعه کردهام و به بنده میگویند که ما این رشته رو قبول نداریم و زیر نظر دامپزشکی نیست؛ باید شما یا کاردان دامپزشکی یا دکترای دامپزشکی باشید که از شما بتوانیم در هر اموری در اداره که با این رشته مرتبط است، استفاده کنیم. سازمان غذا و دارو هم میگوید ما با این رشته هیچگونه فعالیتی انجام نمیدهیم، چون وزارت بهداشت رشتههای صنایع غذایی و ایمنی مواد غذایی دارد و برای این سازمان تامین نیرو میکند.

حال ما با این همه تلاش و کوشش شبانهروزی، هیچ جایی برای فعالیت نداریم. متاسفانه در تمام استخدامیهایی که تا الان دیدم، هیچوقت رشته بنده جایی نداشته و در هیچکدام از چارتهای استخدامی نهادها جایی ندارد.

از شما خواهش دارم یا این رشته را پیگیری کنید یا جمعش کنند که دیگر کسی مانند امثال بنده سیاهبخت نشود، یا در چارت سازمانی سازمانهای مربوطه مثل جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی، وزارت بهداشت و... وارد بشود. این رشته با رشتههای ایمنی مواد غذایی، صنایع غذایی، کنترل کیفی مواد غذایی و بهداشت محیط ماهیت یکسانی داشته و خیلی با هم منطبق هستند.

مشکلمان را به گوش هر کسی رساندیم، به راحتی از کنارش گذشتند. خواهش دارم موضوع را رسیدگی کنید و به داد ما و زن و بچهها و آینده ما برسید.

موضوع دیگری هم خیلی از دوستان فارغالتحصيل در این رشته با بنده به عنوان دغدغه مطرح کردند این است که فارغالتحصیلان کارشناسی ارشد رشتههای 1- ارشد ایمنی مواد غذایی 2- صنایع غذایی (گرایش کنترل کیفی) از وزارت بهداشت میتوانند در مقطع دکتری بهداشت مواد غذایی وزارت علوم شرکت کنند ولی فارغالتحصیلان کارشناسی ارشد رشته بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی در هیچ رشتهای در مقطع دکتری از وزارت بهداشت نميتوانند شرکت کنند که واقعاً منصفانه نیست.

این موضوع را وظیفه خودم دانستم به شما به عنوان رسانه منتقل کنم.

به امید اینکه این دو مشکل بزرگ حل شود.

تشکر از زحمات شبانه روزی شما و سایت و کانال خوبتون

محمد میرزائی

کارشناس ارشد بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی
 
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۰
اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
1
4
برادر عزیزم چاهی که خود کندی الان خود در آن فرویی!آخه کدوم آدم عاقل و بالغ رشته ای رو که نه شناخت داره نه میشناسه را سریع انتخاب میکنه آخه مومن اول اندیشه و مشورت وانگهی کردار و عمل
لااقل با چند عالم متخصص در رابطه با رشته انتخابی ات مشورت میکردی بعد جلومیرفتی.
دکتر دامپزشکش حتی دنبال تخصص این رشته نیست چه رسد به بقیه مقاطع
عاقبت بی گدار به آب زدن همینه برادرم
همه رشته های ارشد دامپزشکی وزارت علوم همینه!!دوستانی دارم که مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی خواندندند و از بدو فراغت از تحصیل دنبال رشته های وزارت بهداشت بودند و ادامه دادند و الان کلی موفقند و شاغل.
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
1
3
البته اسم کامل رشته بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی با منشا دامی هستش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
اسم رشته بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی هستش. گرایش دامی نداره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
1
0
کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی هم همین حال و روز را دارد
الآن سازمان دامپزشکی در یک انقلاب علمی! بیشتر دنبال جذب عالمان به علم نوپدیدی به نام " بهداشتیاری دامپزشکی" است
ادامه تحصیل و کیفیت اساتید و حتی محل تحصیلش واقعا از ویژگیهای ژنوم کرونا ناشناخته تر است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
بله اسمش همین است با منشا دام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
1
6
کاردان ودکتردامپزشک الویت سازمان دامپزشکی وزیرمجموعه دامپزشکی بایدباشند.خواهشا رشته های دیگر ورود نکنند.به اندازه کافی بیکارداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
0
2
اشتباه از خودتون هست. چرا رشته اولیه خودتونو ادامه ندادید؟ این رشته اشباع شده و عملا جایی کاربرد نداره منه دامپزشک با تخصص بهداشت مواد غذایی الان با مدرک عمومی کار میکنم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
0
1
اشتباه از کسانی است که برای رشته های ارشد و دکتری تخصصی دامپزشکی جایابی نمی کنند .اشکال از کسانی است که با پذیرش بی حد دانشجوی دکتری دامپزشکی در دانشگاه آزاد باعث بیکاری زیاده از حد این رشته شده و کار برایشان نیست و به جای کارشناس و کارشناس ارشد در اداره دامپزشکی استخدام میشوند و به زودی به جای کاردان هم باید سازمان دامپزشکی دکتر دامپزشک استخدام کنه. دکتران دامپزشک بیکار فارغ التحصیل از دانشکده های سطح پایین دانشگاه آزاد جای همه را اشغال کرده اند در صورتی که هیچ اشرافی به کاری که گماشته شده اند ندارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
0
0
اگر رشته های علوم پزشکی و علوم دامپزشکی هر دو در یک دانشکده و زیر نظر یک وزارت تدریس میشد چنین مشکلات و بی برنامگی هایی کمتر پیش می آمد
بازرسی گوشت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
1
0
خواهشا بچه های بهداشت و بازرسی گوشت در مقطع کارشناسی رو هم دریابید.
مجلس خاموش!
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
0
1
تو ایران هر رشته ای رو نباید خوند.الان همه آگاه شدن.اون زمان موج شدید دانشگاه ایجاد شده بود،همه فکر می کردن خبری هست یا باید دکتر بشن یا مهندس و فشار والدین خیلی زیاد بود و این مسئله حیثیتی شده بود و آسیب های زیادی به خانواده ها وارد کرد.از نظر دهه سی ها همه شغل ها به درد نخور بودن،جز دکتر شدن و مهندس شدن.دکتر مگس شناسی هم می شدی بشو ولی بهت دکتر بگن!!این مجلس و روشنفکرها و دولت هم معلوم نبود کجا بودن که جلو این قبیل حرکت های اشتباه رو بگیره.جالبه تو ایران مجلس عوض فعال باشه و مشکلات لااقل درشت و دیرینه کشور رو حل کنه معلوم نیست کجاست؟؟!!! ......................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
0
0
مقصر کسانی هستند که ده سال پیش این راه رو آسفالت کردن بدون اینکه به مقصدی ختم بشود، باید چکار کرد تا این رشته وارد چارتهای استخدامی بشود ؟......اگر هر کجا که رشته های مرتبط رو جذب میکنه این رشته رو هم بخواد مشکل حله، بعد میمونه توانایی ها و استعدادهای که دارن و مشخص میکنه کی قوی تره.... دست شورای توسعه منابع انسانی و برنامه و بودجه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
0
0
لعنت بر کسی که با تصمیم بی اساس یه تعداد زیادی رو تو به فنا میبره، خدا میداند این همه تحصیلات چه هزینه های هم برای دولت هم برای شخص داره، باید یه برنامه های شبیه فیلم خروج اتفاق بیوفته تا رسیدگی بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
0
0
اینجا کشوری هست که استعدادها و جوونی مردمش مثل نفتش به هدر می رند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
0
0
فقط مشکل از دامپزشکی نیست. چون این رشته برای اولین بار در وزارت علوم تعریف شده بود. مشکل اصلی از اون دسته از دامپزشک های عمومی بود که با رانت که از وزارت علوم به وزرات بهداشت رفتند و عضو هیات علمی شدند. بعد با رانت و پارتی، تخصص بهداشت مواد غذایی رو از وزرات علوم گرفتند. در نهایت برای ارتقاء خودشون رشته مشابه با این رشته (فقط با حذف واژه کنترل و افزودن واژه ایمنی) رو در وزارت بهداشت ایجاد کردند و فله ای دانشجو جذب کردند. از طرف دیگه اساتید دانشکده های دامپزشکی برای افرایش تعداد واحدهای تدریس موظفی خود و تولید مقالات و ارتقای هر چه بیشتر، ظرفیت این رشته رو افزایش دادند. بدون افزوده شدن امکانات و ظرفیت دانشکده ها. همون دانشکده دامپزشکی ارومیه سالیانه حدود 14 نفر کارشناسی ارشد بهداشت مواد غذایی برمی داره.
مشکل از یکسری آدم سودجو، فرصت طلب، بی برنامه، بی کفایت و رانت خواری هست که سال ها توی سیستم آموزشی ریشه دووندن و فقط میون بر زدند.
این مشکلات حل نشده و نخواهد شد و همچنان ادامه خواهد داشت....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه