کد خبر: ۵۵۸۰۳
تعداد نظرات: ۱ نظر

اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی از اجرای دستورالعمل صادر شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور در جهت افزایش ایمنی شهروندان و مراکز پرورش آبزیان در استان داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر محسن نژاد»، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با اعلام این مطلب اظهار کرد: براین اساس کنترل، حمل و نقل و صدور گواهی جهت محموله ماهی قرمز پس از بازدید و حصول اطمینان از سلامت آن و انجام مکاتبات لازم با ارگان های ذیربط جهت جلوگیری از حمل و نقل محموله‌های فاقد گواهی حمل انجام خواهد شد.

اظهار کرد: نگهداری انواع دوزیستان، خزندگان و حلزون‌های سیبی مخاطرات بهداشتی جدیدی را به خانواده تحمیل می کند که بر این اساس نگهداری آنها ممنوع بوده و در صورت مشاهده چنین مواردی در مراکز تکثیر و مزارع پرورش و فروش ماهیان قرمز، با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی در ادامه گفت: برخی از این جانوران از انواع بسیار مهاجم و خطرناک هستند و اکثر بوم زیست‌های طبیعی کشور را نابود می‌کنند که سرآمد آنها انواع لاک پشت های گوش قرمز و حلزون‌های سیبی است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: دوزیستان و خزندگان نیز از مخازن بیماری سالمونلا در طبیعت‌اند که نه تنها می‌توانند این بیماری‌ها را بدون علائم ظاهری به سایر انواع آبزیان آکواریومی منتقل نمایند بلکه می توانند ناقل مکانیکی به انسان نیز منتقل نمایند.

محسن‌نژاد در ادامه به اجرای طرح کنترل بهداشتی مراکز تکثیر و مزارع پرورش ماهیان قرمز و زینتی پرداخت و گفت: در این طرح ضمن افزایش نظار‌ت‌ها بر مراکز تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، اقدام به نمونه برداری شده و آزمایش‌های ویروسی، باکتریایی، انگلی و قارچی در مبدا انجام شده و همچنین مقرر است نسبت به افزایش نظارت‌ها در حمل و نقل و صدور گواهی بهداشتی حمل جهت محموله های ماهیان زینتی از جمله ماهی قرمز اقدام گردد.

وی شبکه های دامپزشکی استان را به عنوان متولی بهداشت و بیماری های دام و از جمله آبزیان، در جهت حفظ و صیانت از سرمایه های آبزی و ارتقای سطح بهداشتی مراکز تکثیر و پرورش آبزیان زینتی و کاهش مخاطرات ناشی از بیماری های مشترک در انسان و سلامت مصرف کنندگان دانست که بناست مشابه سالهای اخیر، اقدام به پایش و کنترل بهداشتی این مراکز نماید.انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
0
ای کاش به اجرای صحیح ماده ی 19 هم اشاره ای بشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه