کد خبر: ۵۵۶۹۴
 
 

به مناسبت گرامیداشت فجر انقلاب اسلامی و بزرگداشت نود و پنجمین سالگرد تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، مراسمی با عنوان «روز رازی» با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در سالن زنده یاد پروفسور میرشمسی موسسه رازی برگزار می شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، به مناسبت بزرگداشت نود و پنجمین سال تولد موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسمی با حضور دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه رازی، دکتر عباس شفیعی پیشکسوت و چهره ماندگار موسسه رازی، معاونان، مدیران و کارکنان این مجموعه و جمعی از مسئولان روز سه شنبه 29 بهمن ماه در موسسه رازی برگزار می شود.

در این آیین باشکوه که به مناسبت گرامیداشت حدود یک قرن فعالیت برجسته موسسه رازی در عرصه سلامت کشور به نام "روز رازی" نامگذاری شده است، از استاد دکتر "اسماعیل ذوقی" پدر بروسلوز ایران و پیشکسوت موسسه رازی به پاس سال ها خدمت و حضور اثرگذار و ماندگار تقدیر خواهد شد.

همچنین، حدود 50 پژوهشگر، فناور و منتخب برتر موسسه رازی در سال 98 معرفی و از آنها تجلیل و قدردانی می شود.

گفتنی است، موسسه رازی، به عنوان نخستین و بزرگترین تولید کننده فرآورده های بیولوژیک در خاورمیانه در 16 دی ماه سال 1303 تاسیس شد و از آن زمان تا کنون با حدود 95 سال قدمت در عرصه سلامت کشور حضوری برجسته دارد.

تعداد زیادی از عوامل بیماری های دام و طیور کشور، همراه با عوامل بیماری زای آنها به همت و تلاش بی دریغ دانشمندان این موسسه شناسایی شده، به ثبت رسیده و متعاقب آن واکسن های موثر علیه آن ها ساخته شده است. ریشه کنی و یا در شرف ریشه کن بودن بسیاری از بیماری هایی که زمانی بومی کشور بودند، از جمله طاعون گاوی، طاعون اسبی، فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، سرخجه و اوریون، مرهون تولیدات این موسسه و زحمات کارکنان خدوم سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

در این مجموعه استراتژیک، به واسطه سال ها تحقیق و پژوهش محققان و پژوهشگران برجسته کشور، حدود 90 درصد واکسن های انسانی، 90 درصد واکسن های دامی و 30 درصد واکسن های مصرف طیور کشور تولید می شود.

موسسه رازی به علت حجم تولید، تنوع محصول و وظایف محوله، در نوع خود در کشور و خاورمیانه بی نظیر و در جهان کم نظیر است. با توجه به فعالیت های گسترده تولیدی و تحقیقاتی، ارتباط وسیعی بین موسسه رازی و سایر مراکز و مجامع علمی تحقیقاتی داخل و خارج از کشور از جمله WHO ، FAO ، OIE و مراکز علمی تحقیقاتی مشابه برقرار است. این موسسه از سوی دفتر مبارزه با بیماری های واگیر دامی به عنوان آزمایشگاه مرجع بین المللی برای تشخیص بیماری های آبله بزی و گوسفندی معرفی شده است.

وجود بیش از هجده هزار جلد کتاب، مجله علمی و مرجع در کتابخانه موسسه رازی، آن را به یکی از غنی ترین منابع علمی کشور تبدیل کرده است.

معرفی محققان موسسه رازی به عنوان چهره های ماندگار و مفاخر علمی از جمله زنده یاد دکتر میرشمسی، دکتر شفیعی و دکتر فشارکی نشانه جایگاه رفیع علمی موسسه رازی در کشور است.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه