کد خبر: ۵۵۱۲۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
رئیس بخش تحقیقات زنبورعسل، کرم ابریشم و حیات‌وحش موسسه رازی:
«دکتر مجتبی محرمی» افزود: از سال ۱۳۹۰ بر روی هفت عامل ویروسی مهم در زنبور عسل که منجر به تلفات در کلونی‌های زنبورعسل می‌شد، تحقیقات گسترده‌ای انجام شده است ...

حکیم مهر: رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از تشخیص مولکولی عوامل بیماری‌های باکتریایی، ویروسی، انگلی و قارچی زنبور عسل از جمله بیماری شایع و خطرناک «لوک آمریکایی» و «لوک اروپایی» توسط محققان این‌ موسسه خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی موسسه راری، «دکتر مجتبی محرمی» در جمع خبرنگاران با بیان اینکه موسسه رازی تنها مرکز در کشور است که به صورت تخصصی در حوزه تحقیقات بهداشت و بیماری های زنبور عسل فعالیت می کند، گفت: موسسات دیگری نیز در حوزه زنبور عسل فعال هستند اما موسسه رازی در بخش تحقیقات بهداشت و بیماری‌های زنبور عسل در کشور منحصر به فرد است و خدمات تشخیصی و فنی به زنبورداران و سازمان دامپزشکی ارائه می دهد.

وی افزود: تا کنون طرح های متعددی در حوزه تحقیقات بیماری های ویروسی، باکتریایی و انگلی زنبور عسل در موسسه رازی اجرا شده یا در حال اجرا است که در نهایت به بهبود صنعت زنبورداری کشور کمک شایانی خواهد کرد.

محرمی در خصوص شایع ترین بیماری زنبور عسل نیز گفت: "لوک آمریکایی"، شایع ترین بیماری با منشا باکتریایی در زنبور عسل است و با توجه به اینکه از وظایف مهم موسسه رازی، بهبود روش های تشخیصی است، برای نخستین بار در کشور بررسی مولکولی تشخیص بیماری لوک آمریکایی در این موسسه انجام شد و هم اینک این روش در موسسه رازی و سایر مراکز آزمایشگاهی به کار می رود.

رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه رازی با بیان اینکه در حوزه بیماری های ویروسی زنبور عسل نیز تحقیقات فراوانی در موسسه رازی انجام شده است، یادآور شد: از سال ۱۳۹۰ بر روی هفت عامل ویروسی مهم در زنبور عسل که منجر به تلفات در کلونی های زنبورعسل می شد، تحقیقات گسترده ای انجام شده و برای نخستین بار در کشور، روش های تشخیص بیماری های ویروسی در موسسه رازی راه اندازی شد و این خدمات توسط موسسه رازی به زنبورداران داده می شود.

وی اضافه کرد: در بیماری های دامپزشکی، پس از تشخیص بیماری در فارم یا مزارع، آزمایشگاه نیز باید آن را تایید کند و تنها در این صورت است که مراحل تشخیص بیماری به طور کامل طی می شود و می توان به تشخیص اعلام شده اعتماد کرد.

گفتنی است؛ بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه رازی از سال ۱۳۷۴ کار خود را به سرپرستی دکتر ایرج امیر جلیلوند آغاز کرد و پس از وی، دکتر مجتبی محرمی مدیریت این بخش را بر عهده گرفت.

 

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
0
4
یعنی کار خیلی سختی بود؟؟؟؟
یه پرایمر و مواد خارجی خریدید و با دستگاه خارجی آزمایش کردید؟
کجاش سخت بود؟
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
0
4
با سلام و احترام و خسته نباشید به عزیزان و دانشمندان موسسه رازی
احتراما معروض می دارد لازم نبود اینقدر به خودتون زحمت بدین، روش های ملکولی مبتنی بر PCR و Real time PCR ده سالی است که در ازمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی انجام می گیرد علاوه بر بیماریهای باکتریایی بیماریهای انگلی نیز به صورت روش های معمول و هم به صورت ملکولی انجام می گیرد.
این چند خط را فقط برای بود که مستحضر باشید تشخیص بیماریها از روزگاران قدیم در ازمایشگاه های ادارات کل دامپزشکی بنا به وظیفه ذاتی انها انجام می شده و در بسیاری از مواردی که مراکزی اعلام می کنند برای اولین بار بهتر است بنویسند برای اولین بار در این موسسه راه اندازی شده است. چون با توجه به اطلاعاتی که از مراکز دانشگاهی دارم خیلی از این روش ها تحت عنوان پایان نامه های دانشجویی سالهاست که در دانشگاه های همین ایران انجام می گیرد. چون این گونه خبر ها برای مخاطب خاص است بهتر است خیلی بزرگ و بولدش نکنیم و اگر لازم است در حد یک خبر منتشر شود تا باعث نشود کسانی که اطلاعی از ان موسسه محترم ندارند فکر کنند کل تحقیقات موسسه در حد همین خبر است
با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
0
4
خسته شدیم از نخستین بارهای الکی.
مگر آزمایش را کشف کرده اید یا دستگاه را اختراع کرده اید؟
طبق بروشور انجامش داده اید.
آیا هنر بزرگی است؟
هیات علمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
0
4
با سلام عنوان خبر را دیدم شگفت زده شدم متن خبر که بسیار عجیب تر,موسسه رازی که می بایست جلودار تحقیقات دامپزشکی باشه به لطف محقیقن و مسولین کار بجایی رسیده که دستاوردهای دانشجویان و محقیقین دیگر که در سالهای گذشته موضوع پایان نامه شان بوده را بعنوان کاری نو و برای اولین بار به اسم خودش مصادره میکنه!!!!تورا خدا بسه و از این کارهای غیر علمی نکنید و موسسه با سابقه بسیار درخشان را خرابتر نکنید/لطفا به این سایت و تحقیق یک نگاه بندازید ببینین واقعا برای اولین بار انجام شده؟!سرچ خارجی دیگه لازم نیست فارسی به اندازه لازم هست و گویای ادعاست!!!!!!!
هیات علمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
0
0
تکمیل پست قبلیhttps://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=244804
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
0
3
کارهایی در حد دانشجویی را هنر قلمداد می کنند.
فقط شعار اولین بار و نخستین بار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه