کد خبر: ۵۴۹۸۳

شاید باورکردنی نباشد اما قریب به هزاران سال برای انتخاب روشی برای تربیت گرگها زمان لازم بود. سگ های اهلی شده با همتایان وحشی خود بسیار متفاوت هستند ، اما طبق یک بررسی جدید ، ممکن است آنها یک ویژگی مشترک تعجب آور داشته باشند. محققان دریافتند كه بعضی از توله های گرگ مثل سگها مایل به بازی با غریبه ها هستند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از انتخاب، محققان دانشگاه استکهلم در سوئد برای مطالعه خود در مجله iScience، دریافتند که چگونه اهلی کردن در رفتارهای گرگهای جوان تأثیر می گذارد.

هنگامی که دانشمندان آزمایش کردند که چگونه توله های گرگ به بازی پاسخ می دهند، با مجموعه ای از کنش و واکنش های غیرمنتظره رو به رو شدند. دو گروه اول گرگ با کمترین علاقه به اسباب بازی انتظارات را برآورده کردند اما اتفاق دیگری با گروه سوم رخ داد. سه توله گرگ هشت هفته ای به دنبال توپ رفتند و وقتی که تشویق به انجام این کار شدند ، آن را پس گرفتند. این مورد حتی در شرایطی رخ داد که شخصی که دستورات را صادر می کرد کسی بود که قبلاً هرگز ملاقات نکرده بودند.

اگرچه بیشتر توله گرگها بازی نکردند اما واقعیت این است که پژوهشگران دریافتند که تمایل به تعامل با انسان یک صفت بازیابی شده در گرگها است. کریستینا هانسن، نویسنده همکار این پژوهش می گوید: "وقتی در مورد یک ویژگی خاص در زمینه تغییر صحبت می کنید ، بدان معنی است که برای بیان این صفت تنوع وجود دارد. مطالعه ما نشان می دهد که ، هرچند احتمالاً نادر ، تغییر در ایستادگی در بیان رفتارهای انسانی به کار رفته در جمعیت اجدادی می تواند هدف مهمی برای فشارهای انتخابی اولیه باشد که در حین اهلی کردن سگ ها اعمال شده است. به عبارت دیگر، مردم باستان به دنبال حملات گرگها شاید از توانایی ذاتی برخی گرگها در پیروی از دستورات انسانی غافل شده باشند."

اولین سگها در حدود 33000 سال پیش اهلی شدند. در طول هزاره ها ، انسان ها برای ایجاد سگ مدرن از صفاتی مانند وفاداری ، دوستی و بازیگوشی یاد کرده است اما به نظر می رسد گونه های مشابه سگ سانان نیز همین قابلیت ها را دارند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه