کد خبر: ۵۴۷۶۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران:
«مهرداد کتال محسنی» افزود: نماینده مالک دلفین‌ها در این مجموعه علت مرگ آلفا را ایست قلبی عنوان می‌کند و معتقد است هیچ‌گونه نشانه‌ای از بیماری‌های عفونی و متابولیک در بدن حیوان وجود ندارد ...

حکیم مهر: معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران از ارسال نتایج نتایج کالبدشکافی و آزمایش دلفین تلف شده در دلفیناریوم برج میلاد به سازمان محیط زیست خبر داد و گفت: این مجموعه ملزم به خوداظهاری بوده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «مهرداد کتال محسنی» معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران در جریان جلسه‌ای که با جمعی از خبرنگاران برگزار شد، در خصوص آخرین وضعیت تصمیمات این اداره کل برای فعالیت دلفیناریوم برج میلاد و نتیجه نهایی آزمایش های صورت گرفته توضیح داد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۱ مجوزهایی از سوی سازمان محیط زیست برای فعالیت دلفیناریوم‌ میلاد صادر شده و فعالیت این دلفیناریوم از سال ۹۲ با خرید دو قلاده شیر دریایی آغاز شد، اظهار داشت: از سال ۹۴ سه قلاده شیر دریایی و دو قلاده دلفین دیگر به این مجموعه اضافه شدند.

بر اساس یک گزارش خبری، در سرد‌خانه با لاشه دلفین کالبدشکافی شده دلفین مواجه شدیم

کتال محسنی توضیح داد: در سال ۹۶ دو قلاده شیر دریایی در این دلفیناریوم تلف شدند و سازمان محیط زیست مجوز تاکسیدرمی آنها را صادر کرد.

وی ادامه داد: این مجموعه با اوایل دی‌ماه امسال با دو دلفین و یک شیر دریایی به فعالیت خود ادامه می داد تا اینکه سوم دی‌ماه  گزارش خبری دال بر تلف شدن یک دلفین در این مجموعه به ما رسید، اما چون در زمان ارائه این گزارش مجموعه تعطیل شده بود، روز بعد اکیپی از مسئولان از بخش‌های مختلف سازمان محیط زیست برای بررسی این اتفاق به مجموعه دلفیناریوم اعزام شدند.

وی افزود: در ابتدا از ورود کارشناسان به دلفیناریوم ممانعت به عمل آمد، اما پس از یک ساعت اجازه بازدید صادر شد و ما در سرد‌خانه با لاشه دلفین کالبدشکافی شده دلفین مواجه شدیم.

به دلفیناریوم ابلاغ شده که از ادامه فعالیت تا اتخاذ تصمیمات بپرهیزد

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در جریان این بازدید به نماینده غیر رسمی دلفیناریوم ابلاغ شد که نتایج مربوط به نمونه برداری خونگیری و کالبد شکافی این دلفین تلف شده را به محیط ‌زیست انعکاس دهند، گفت: بر اساس ابلاغ صورت گرفته، فعالیت این دلفیناریوم متوقف شد تا سازمان محیط زیست بر اساس نتایج آزمایش‌ها تصمیم مقتضی بگیرد.

کتال محسنی با اشاره به اینکه مسؤولان این دلفیناریوم ادعا می‌کردند تخلفی انجام نداده اند، ‌گفت: ما مسئول دلفیناریوم که مالک، صاحب و دامپزشک دلفین‌ها هم بود، می‌شناسیم؛ مجوز اولیه هم به نام وی بوده اما بر اساس اختلافات داخلی که داشتند، شهرداری در سال ۹۵ مزایده‌ای گذاشته و پیمانکار جدیدی به کار می‌گیرد و در سال ۹۶ سازمان محیط‌زیست در جریان قرار می‌گیرد. سازمان حفاظت محیط‌زیست اوایل سال ۹۷ نامه‌ای به برج میلاد می‌زند که ما همان مالک اولیه که مجوز به نام اوست را مسئول می‌دانیم و تا زمانی که پیمانکار تازه بر سر کار نیاید و صلاحیتش به لحاظ ملاحظات محیط‌زیستی تائید نشود، از جانب ما به رسمیت شناخته نمی‌شود اما موضوع بلاتکلیف می‌ماند و مالک اولیه که دامپزشک هم بود، اصلاً در مجموعه حضور نداشته است.

تخلفات بی‌شمار دلفیناریوم میلاد

وی در ادامه تصریح کرد: سازمان محیط زیست در سال ۹۷ اعلام کرده است که پیمانکار جدید را به عنوان مسؤول مجموعه دلفیناریوم نمی‌شناسد و تا زمانی که صلاحیت وی از نظر محیط زیست تایید نشود این نماینده رسمی نخواهد بود.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: ما اعلام کرده‌ایم که نماینده حاضر در دلفیناریوم را به رسمیت نمی شناسیم، و از آنجایی که دامپزشک مسئول در این مجموعه حضور نداشته تخلف محسوب می‌شود.

به گفته وی دامپزشک‌های روسی که به عنوان دامپزشک مقیم این مجموعه فعالیت می‌کنند، به محیط زیست معرفی نشده‌اند.

کتال محسنی عدم انعکاس اتفاق رخ داده برای دلفیناریوم این مجموعه را در زمان تلف شدن یکی از تخلفات دلفیناریوم عنوان کرد و گفت: در سال ۹۶ تلف‌شدن شیر دریایی  این مجموعه به سرعت به محیط زیست گزارش داده شد و انتظار می‌رفت ‌همزمان با خود اظهاری‌ها، در مقاطع خاص گزارش‌های مناسبی را انعکاس دهند.

وی خاطرنشان کرد: دغدغه ما در انجام آزمایش‌ها برای روشن شدن علت تلف شدن این دلفین این نیست که چه کسی نمونه برداری را انجام داده بلکه معتقدیم باید تمام پارامترهای مورد نظر در این خود اظهاری گزارش داده می‌شد.

خط و نشان دلفیناریوم برای ادامه فعالیت

کتال محسنی با اشاره به اینکه مسؤولان این مجموعه در هفتم دی ماه طی نامه‌ای ادعا کردند که بنا‌بر شرایط زیستی خاص این گونه‌ها در صورت عدم نمایش حیوانات دچار مشکل شده و خسارت وارده به این مجموعه قابل جبران نیست، نیز گفت: آنها اعلام کرده بودند اگر مجوز فعالیت مجموعه را لغو کنید باید مجوز صادرات بدهید؛ این در صورتی است که در سالهای گذشته ما مجوز صادرات حیوانات این دلفیناریوم را صادر کرده و هنوز هم این مجوز اعتبار دارد.

وی با اشاره به اینکه یازدهم دی ماه نتایج آنالیز در آزمایشات صورت گرفته بر روی لاشه دلفین به محیط‌زیست انعکاس داده شده بود و خلاصه آن نتایج حاکی از این بود که علت تلفات آلفا ایست قلبی تنفسی ناشی از نارسایی‌های قلبی بوده است، بیان داشت: نماینده مالک دلفین‌ها در این مجموعه علت مرگ آلفا را ایست قلبی عنوان می‌کند و معتقد است هیچ گونه نشانه‌ای از بیماری های عفونی و متابولیک در بدن حیوان وجود ندارد و بر اساس کالبدشکافی تمامی ارگان های بدن غیر از قلب سالم بودند؛ در بررسی کالبدشناسی قلب، وجود لخته‌های خون در بطن راست و شریان اصلی مشاهده شده، اِدم ریه هم مشاهده شده و نشانه‌ای از بیماری‌های عفونی و التهاب یافت نشده است.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران ادامه داد: بر اساس این خود اظهاری نامه‌ای را روز گذشته به دفتر تخصصی حوزه معاونت محیط زیست طبیعی ارسال کردیم و تمامی این موارد را توضیح داده‌ایم و نمی‌توانیم علت تلف شدن این دلفین را بر اساس این خود اظهاری تایید یا تکذیب کنیم.

وی با اشاره به اینکه زمان تلف شدن این دلفین که براساس گزارش دیرهنگام دلفیناریوم، بیست و نهم آذرماه عنوان شده، گفت: صحت و سقم این ادعا را باید دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست و دامپزشکی تایید کنند.

کتال محسنی با اشاره به اینکه فعالان محیط زیست بیست و یکم فروردین ماه در نامه‌ای را به سازمان محیط زیست در خصوص نگهداری گونه‌های در اسارت از جمله دلفین و شیر دریایی و فوک را مغایر اهداف زیست محیطی و حفاظت از گونه‌های خاص اعلام کردند گفت: در این نامه اشاره شده بود که صدور مجوز‌های جدید برای ایجاد دلفیناریوم و مراکز مشابه را متوقف کنید و مراکز موجودی ست بسته شوند.

صدور مجوز جدید برای ایجاد دلفیناریوم متوقف شده است

وی در ادامه تصریح کرد: سازمان محیط زیست پس از این نامه اعلام کرد: مجوز جدیدی برای ایجاد دلفیناریوم صادر نمی‌شود اما توقف مجوز‌‌های موجود از لحاظ حقوقی ممکن نیست و تا زمانی که شرایط ملاحظات بهداشتی محیطی و سایر پارامتر محیط زیستی در این مجموعه‌ها رعایت می‌شود امکان توقف فعالیت آنها وجود ندارد.

کتال محسنی با اذعان بر اینکه نظارت‌های محیط زیست نیز به دلیل کمبود نیرو به تجهیزات برای پایش‌های مستمر دلفیناریوم‌ها و مجموعه‌های مشابه کافی نیست گفت: پایش آنلاین و پیوسته آنالیزها می‌تواند یکی از راه‌های کنترل بهتر با توجه به کمبود نیرو و امکانات باشد.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران در خصوص شائبه‌های پیش آمده در خصوص بیماری دلفین‌ها و علت تلف شدن دلفین نیز گفت: سازمان محیط زیست و دامپزشکی باید درباره این موضوع نظر دهد اداره محیط زیست تهران می‌تواند در این باره اظهار نظر کند.

کتال محسنی افزود: در فرایند فعالیت و نظارت بر کار دلفیناریوم میلاد نقص‌هایی وجود داشته و در مقاطعی گزارش‌ها و خود اظهاری ها به صورت منظم انجام نشده است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۴۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
2
1
هواپیمای مسافربری رو زدن اینهمه جوان تحصیل کرده را کشتن شما گیر دادی به دلفین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه