کد خبر: ۵۳۲۳۹
تعداد نظرات: ۳ نظر

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اجازه ترخیص ذرت‌های آلوده در داخل کشور داده نشده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر مرتضی رضایی» در حاشیه جلسه شورای هماهنگی اقتصادی و اطلاع رسانی درباره ذرت‌های آلوده گفت: حدود 140 هزار تن ذرت آلوده طی سال‌های 92 تا 95 عمدتا توسط شرکت‌های خصوصی وارد کشور شده است، اما به دلیل اینکه آلایندگی به سم قارچی آتولاتوکسین در این‌ها بالا بوده، اجازه ترخیص در داخل کشور داده نشده است و به صورت بارکد و بلوکه شده و مهر و موم شده در بندر‌ها مانده است.

وی با بیان اینکه اجازه ترخیص به حدود 140 هزار تن ذرت داده نشده است، گفت:: استاندارد‌های جمهوری اسلامی در زمینه واردات ذرت بسیار سخت گیرانه است و حدود حداکثر 5 پی پی دی یا قسمت در میلیارد به عنوان حد مجاز سموم خارجی معرفی کردند که در واقع جزء کشور‌های سخت گیرانه در این خصوص هستیم.

رضایی گفت: بر این اساس خوشبختانه با تمهیداتی که اندیشیده شده، یک گرم از این ذرت ترخیص نشده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: همچنین از طریق دستگاه نظارتی از جمله سازمان استاندارد و سازمان دامپزشکی و دیگر سازمان‌های نظارتی؛ تمام محموله‌های وارداتی به کشور کنترل می‌شود.

وی گفت: در این 4 یا 5 سال اخیر بیش از 30 میلیون تن دانه ذرت دامی وارد کشور شده است که اکثر این ذرت‌ها به عنوان خوراک دامی و طیور مصرف می‌شود.

رضایی ادامه داد: در یک برنامه تلویزیونی گفته شد که این ذرت‌ها خوراک انسانی است، اما این ذرت‌ها دامی است و هیچگونه کاربردی در تغذیه انسان ندارد، ضمن اینکه این ذرت‌های آلوده کاملا مهر و موم و پلمب شده است و به هیچ عنوان امکان ترخیص ندارد.

رضایی درپاسخ به این سوال که اگر به این قطعیت رسیده اید که این ذرت‌ها آلوده است، چرا آن‌ها را معدوم نمی‌کنید؟ گفت: در این خصوص سه روش پیشنهاد داده شده نخست اینکه به کشور مبدا که از آنجا این ذرت‌ها وارد شده است برگردانده شود یا کشور‌هایی که این استاندارد‌ها شامل حال آن‌ها نمی‌شود و سخت گیری کمتری دارند، فروخته شود یا اینکه به طور کامل و با رعایت تمام شرایط زیست محیطی معدوم شود.


مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
1
هزار تا استفاده میشه از این ذرت کرد. میشه الکل کشید. میشه نشاسته کشید . میشه لوازم یک بار مصرف تولید کرد . میشه پروتئینش رو خالص کرد و انواع و اقسام کار ها . اجازه بدن وارد صنعت بشه. چرا معدوم میکنن اخه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
عزیز دل برادر از بس وجدان داریم بلافاصله بعد از ترخیص جهت مصرفی که شما اشاره کردید نبینید سر از دامداری و مرغداری ها در میاورد نمیشه ریسک کرد
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
0
0
از سال 92 تا 95 وارد شده و هنوز تعیین تکلیف نشده؟؟!!! مسخره نیست؟ آیا کشور مبدا همچین چیزی رو قبول میکنه؟ اگر آلوده بود، چرا آمد؟اگر آلوده بود چرا ادامه پیدا کرد؟ اگر آلوده بود چرا هنوز هم نگهداری میشود؟ همه میدانیم شرایط نگهداری نیز چگونه است. آیا میزان آلودگی بیشتر نشده؟ که فطعا شده، پس قابل عودت نیست. تنها راه یک شلوغی مثل انتخابات پیشرو است که یواشکی ترخیص یا معدوم شود. بی سرو صدا نه خانی آمد و نه خانی رفت. گور بابای اقتصاد و اموال ملی و .....
البته راه بعدی هم وجود داره،اینقدر کشش بدهیم تا شامل مرور زمان و تعویض دولت شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه