کد خبر: ۵۲۸۷۴
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
نگاهی به تاریخ معاصر دامپزشکی:
«دکتر رحمت‌الله حافظی» افزوده بود: تأسیس این سازمان نیازمند مصوبه مجلس است اما طی رایزنی که با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشته‌ایم، در مجموع مجلس با این تصمیم نظر موافق دارد ...
 

حکیم مهر: ۱۰ سال پیش در چنین روزی، معاون وقت توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت گفت: در چارت سازمانی جدید وزارت بهداشت، تعداد معاونت‌های این وزارتخانه کاهش می‌یابد و معاونت غذا و دارو با تجمیع اختیارات موسسه استاندارد، موسسه سرم سازی رازی و سازمان دامپزشکی به «سازمان غذا و دارو» تبدیل می‌شود.

به گزارش حکیم مهر، «دکتر رحمت الله حافظی» افزوده بود: وزارت بهداشت در زمان حاضر 6 معاونت و 2 معاون دارد که بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری باید تعداد معاونت‌های آن به 5 معاونت کاهش یابد؛ به این ترتیب یک گروه کارشناسی از حدود 2 سال پیش برای تدوین چارت جدید وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز کرد و اخیراً گزارش خود را به خانم دکتر وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد.

وی گفت: وزیر بهداشت نیز دستور داد تا این گزارش در شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت بررسی شود و پس از اخذ نظر این شورا در این زمینه، تصمیم گیری نهایی اتخاد می‌شود.

حافظی افزود: برای تغییر و اصلاح چارت سازمانی وزارت بهداشت 6 یا 7 سناریوی مختلف در نظر گرفته شده است که از جمله آنها تأسیس سازمان غذا و داروست که با حذف معاونت غذا و داروی فعلی و تجمیع اختیارات و وظایف این حوزه که بخشی از آن اکنون در موسسه استاندارد، موسسه سرم سازی رازی، سازمان دامپزشکی و جاهای دیگر است، به صورت یک سازمان مستقل زیر نظر وزیر بهداشت فعالیت می‌کند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تأسیس این سازمان نیازمند مصوبه مجلس است اما طی رایزنی که با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشته‌ایم، در مجموع مجلس با این تصمیم نظر موافق دارد.

وی گفت: برای تغییر چارت تشکیلاتی و سازمانی وزارت بهداشت 2 روش وجود دارد؛ یک نگرش بر اساس مأموریت‌های سازمانی است مانند اینکه معاونت سلامت، معاونت غذا و دارو یا معاونت آموزشی داشته باشیم یا اینکه در نگرش دوم بر اساس فرآیندها تقسیم بندی سازمانی انجام شود، از جمله اینکه معاونت برنامه ریزی، معاونت اجرایی و معاونت نظارت و کنترل داشته باشیم که با ارائه پیشنهادها تصمیم گیری نهایی قرار است در شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت انجام شود.

حافظی گفت: تغییر چارت سازمانی و تشکیلاتی وزارت بهداشت و کاهش تعداد معاونت‌های این وزارتخانه به 5 معاونت باید بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری 6 ماه پس از ابلاغ این قانون به معاونت نظارت و برنامه‌ریزی راهبردی ریاست جمهوری ارائه می‌شد و حداکثر ظرف یک سال نیز اجرا می‌شد؛ البته این مصوبه برای تمام وزارتخانه‌‌ها بوده است که اجرای آن به تأخیر افتاده است.

پینوشت حکیم مهر:

البته مدتی بعد، معاونت غذا و دارو از وزارت بهداشت حذف شد و سازمان غذا و دارو بدون حضور موسسه استاندارد، موسسه رازی و سازمان دامپزشکی تشکیل گردید. لازم به ذکر است که پیشنهاد دکتر حافظی برای الحاق سازمان دامپزشکی در درون سازمان غذا و دارو میتوانست عملاً به حذف دامپزشکی از عرصه مدیریتی کشور بیانجامد که خوشبختانه عملی نشد. به نظر میرسد حداقل جایگاه قابل قبول دامپزشکی در صورت الحاق احتمالی به وزارت بهداشت، باید «معاونت دامپزشکی وزارت بهداشت» و یا «سازمان دامپزشکی زیر نظر وزارت بهداشت» باشد.

 

انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
1
0
" تجمیع اختیارات و وظایف این حوزه که بخشی از آن اکنون در موسسه استاندارد، موسسه سرم سازی رازی ، سازمان دامپزشکی و جا های دیگر است ....."خواست همیشگی وزارت بهداشت همین بوده یعنی گرفتن بخشی از وظایف سازمان دامپزشکی که عمدتا" بخش دارویی و داروخانه ها و بخش نظارت بهداشتی بر فراورده های دامی است و آن را جزو وظایف خود می داند والحاق آن ها به سازمان غذا و دارو و صد البته با این تفکر که در بخش دارو های دامی دکتران داروساز و در بخش نظارت بهداشتی بر فراورده ها دامی فارغ التحصیلان بهداشت مواد غذایی و بهداشت محیط صاحب صلاحیت هستند. استدلال آن ها این است که در حوزه پزشکی هم پزشکان اجازه ایجاد داروخانه و مسئولیت فنی داروخانه وشرکت های دارویی را ندارند و همچنین در نظارت های بهداشت مواد غذایی مداخله نمی کنند حتی مدعی هستند مشکل داروسازان نیز با ایجاد گرایش دارو های دامی در سال پایانی رشته داروسازی حل می شود. و هر وقت حرف از ادغام می زنند یعنی همین ونه الحاق کل سازمان آن هم بصورت یک سازمان مستقل . البته الحاق اموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت موضوع دیگری است که متاسفانه تا کنون علاقه ای نشان نداده اند.
دکتر ناصر علیدادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
0
1
شایان ذکر است که بحث ایجاد سازمان غذا و دارو (IFDA) در وزارت بهداشت به تقلید از آمریکا بوده است و در اتحادیه اروپا جایگاهی ندارد و با توجه به مخالفت شدید سازمان دامپزشکی و دانشکده های دامپزشکی کشور طرح خام نامبرده با شکست روبرو شد.

علاوه بر این،
با جدا شدن بخش مهمی از اختیارات سازمان غذا و دارو ایران توسط سازمان ملی استاندارد علی رغم عدم رضایت و عدم موافقت موکد و دامنه دار وزارت بهداشت و شورای نگهبان، که به تصویب مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید سازمان غذا و دارو بیش از پیش تضعیف شده است!

به همین دلیل، وزارت بهداشت متوجه شده است که تمامی اقشار دامپزشکی فقط و فقط در صورتی تن به الحاق خواهند داد که سازمان دامپزشکی با همین حوزه اختیارات و وظایف موجود بدون هیچ گونه تغییری در سطح معاون وزیر به وزارت بهداشت و به صورت کاملا مستقل از سازمان غذا و دارو منتقل شود و موسسه رازی هم در معاونت پژوهشی وزارت بهداشت مدیریت گردد.

در ضمن، داروسازان نمی توانند با توجه به اینکه دهها واحد سنگین آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی، پاتولوژی، فارماکولوژی مقایسه ای و بیماری های عفونی و غیرعفونی انواع دام ها را تحصیل نکرده اند، در حوزه تخصصی دامپزشکی خصوصا دام های بزرگ، طیور و آبزیان وارد شوند. همچنین گردش مالی اندک داروخانه های دامپزشکی هم برای آنها رغبتی را ایجاد نمی کند.

نکته دیگر اینکه، تحولات اخیر مقوله بهداشت واحد (One Health) در مورد تهدیدات و مخاطرات روزافزون بیماری های مشترک نوپدید و بازپدید انسان و دام که سالیانه به نحو خطرناک و نگران کننده ای بر تعداد آنها افزوده می شود، وزارت بهداشت را به تاسی از WHO متقاعد کرده است که مسئولیت تضمین سلامت غذایی از "مزرعه تا سفره" موضوعی است عمیقا تخصصی و کاملا دامپزشکی که از عهده کارشناسان مواد غذایی وزارت بهداشت خارج است و بایستی آنها فقط در زمینه مواد غذایی با منشا "غیر دامی" متمرکز شوند!

حتی بر طبق مقاوله نامه های جهانی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، وزارت بهداشت را در زمینه ضمانت سلامت مواد غذلیی دامی به رسمیت نمی شناسد و برای تایید واردات و صادرات مواد غذایی دامی بهداشتی و هماهنگی مبارزه با بیماری های استراتزیک دامی "مدیریت کل بهداشت و سلامت غذایی(Health and food safety)" اتحادیه اروپا بارها مستقیما با خود سازمان دامپزشکی و نه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو وارد مذاکره شده است
و این نکته بسیار امیدوار کننده ای که بر طبق مناسبات جهانی One Health، سازمان دامپزشکی حدف شدنی یا هضم شدنی نیست و بر عکس لازم است که همه امور مربوط به ضمانت سلامت غذایی با منشا دامی،
از سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد جدا شده و با انتقال به سازمان دامپزشکی دامپزشکی به عنوان معاون مستقل وزیر بهداشت، در ان تجمیع شوند.

جالب است که این موضوع عدم جامعیت و پراکندگی ارکان مختلف سلامت غذایی با منشا دامی،
توجه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی را هم در دیدار اخیر با استادان دانشگاه تهران و جناب آقای دکتر یوسف داودی نماینده محترم مجلس که بر جامعیت و تجمیع بخش های مختلف بهداشت انسان و دام ایران به صورت الحاق سازمان دامپزشکی در قالب معاونت مستقل وزارت بهداشت با کلیه اختیارات و وظایف کنونی تاکید داشتند، بر انگیخت
و گفتند که به شکل یک پیشنهاد منسجم, نظرات خود را برای بررسی ایجاد جامعیت ساختاری (Integration) در مرکز پژوهش های مجلس مطرح کنید.
Vet.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
0
1
احتراماً
با تشکر از جناب دکتر علیدادی ‌‌؛ سازمان دامپزشکی نه حذف شدنی است ونه هضم شدنی.
همکارانی که بسیار علاقه مند الحاق دامپزشکی به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می‌باشند ، جا دارد با دید و بررسی های عمیق تری به موضوع فوق اندیشیده، عواقب انرا به دور از احساسات بنگرند.
فرشی که در زیر پای دامپزشکی گسترده شده است، مربوط به سالیان دور میباشد، که در حال حاضر این بستر پاسخگوی وظایف سنگین و کلیدی مرتبط با سلامتی مردم نیست.
هر چند دامپزشکی به آرامی پیش می‌رود تا جایگاه واقعی خود را در جامعه بدرستی بیابد و بر آن تکیه ای پر غرور زند، و باید بپذیریم که دامپزشکی فراز و نشیب های خاص خود را شجاعانه پشت سر گذاشته، دیگر چندان راه طولانی در رسیدن به آن جایگاه مرتفع واقعی خود نمانده است.
دیگر همگان می‌دانند که مهمترین و اساسی ترین تضمین کننده سلامتی مردم ریشه در عملکرد های دامپزشکی دارد، چرا که اصلی ترین نوع تغذیه جوامع انسانی، تغذیه با منشاء دامی می‌باشد، موضوعی که تفاوت در عملکرد و وظایف سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو را واضح تر به نمایش می‌گذارد.
حال باید پذیرفت، اینکه در دستیابی کامل به سلامتی واحد ( one Health) دامپزشکی نیاز جدی به بستری بسیار وسیعی را دارد، و این در آینده ای نچندان دور بخودی خود شکل واقعی را خواهد یافت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
1
0
نهایت میشه ی اداره دامپزشکی زیر نظر یکی از مدیریت ها و نه معاونت ها. .......................................
یا علی مدد
دکتر دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
0
1
اگر سازمان دامپزشکی به عنوان سازمان مستقل زیر نظر وزارت بهداشت باشد و آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت منتقل شود خوب است،ولی ادغام سازمان دامپزشکی در سازمان غذا و دارو به معنی مرگ دامپزشکی در حوزه اجرایی می باشد که اصلا فایده ای ندارد و وضعیت الان بهتر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
0
1
وزارت بهداشت به این نتیجه رسیده است که جامعه بزرگ دامپزشکی فقط هنگامی با انتقال موافقت می کند که سازمان مستقل دامپزشکی با همه حوزه کاری فعلی اش زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت در مقام معاون وزیر با تصویب مجلس ملحق شود.
ضمن اینکه بایستی به خاطر داشت که در وزارت های کشاورزی و جهادکشاورزی، هرگز هیچ فرش قرمزی گسترده نبوده است و جاده سنگلاخ و تاریخی آن زبانزد عام و خاص بوده است!!!

خالی بودن حدود 50 درصد فرصت های شغلی، معطل ماندن بسیاری از طرح های کنترل بیماری ها، نفوذ شدید مهندسین کشاورزی در ادارات دامپزشکی و عدم توانایی و اقتدار سازمان دامپزشکی در جلوگیری از دخالت حتی کارگران افغانی؟؟! در مامایی و جراحی دامپزشکی نمونه هایی از وضعیت دردناک سازمان دامپزشکی در وزارت بی کفایت جهادکشاورزی است.

واردات 500 هزار تن ذرت کپک زده آفلاتوکسینی علی رغم اعتراضات شدید دامپزشکان با وجدان و وظیفه شناس ناظر ترخیص و توبیخ و تهدید به اخراج آنها در وزارت جهادکشاورزی که دیگر جای خود دارد.
واردات جنایتکارانه ای که هم خسارات و تلفات سنگین به سرمایه دامی در مرغداری ها و گاوداری ها زده است و هم باعث بروز انواع بیماری ها از جمله سرطان در انسان می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
0
1
حضور همکاران عزیز عرض کنم که سازمان غذا و دارو در ایران جواب نداده است و روز به روز معلوم می شود که یک سازمان فشل و ناکارآمد است که در زمان آقای احمدی نژاد تاسبس شد و به زودی خواهیم دید که منحل شده است.

در حقیقت در پشت سر سازمان غذا و دارو، داروسازان هستند که با توجه به دخالت شدید داروخانه ها در کار طبابت پزشکان، تضاد شدیدی بین آنها وجود دارد و در کل وزارت بهداشت به علت نقش بی بدیل سازمان حاکمیتی دامپزشکی در حفط سلامت مردم، بیشتر به تقویت و حمایت از این سازمان علاقمند شده است و در این 10 سال اخیر همه وزرای بهداشت گفته اند بدون سازمان دامپزشکی کار وزارت بهداشت لنگ می ماند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
1
0
به شدت با این مساله مخالفت شد و اصلا دیگه امید واهی به این مسائل هم نداشته باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
1
اتفاقا جناب عالی بدون اینکه خبر داشته باشید از اشاعه سخنان واهی و خلاف واقع بپرهیزید:

آقای دکتر علی لاربجانی نه تنها با نظر الحاق سازمان دامپزشکی به وزارت بهداشت به صورت معاونت مستقل وزیر بهداشت در دیدار با هیات دامپزشکی مخالفت "شدید" و حتی مخالفت ساده هم نکرد، بلکه با اشاره کردن به لزوم تجمیع همه بخش های مربوط به سلامت غذایی به منظور بر طرف شدن ناهماهنگی های موجود،
طرح این موضوع را در مرکز پژوهش های مجلس برای بررسی های بیشتر خواستار شد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
1
10 سال پیش رویای بیهوده و مضحک تشکیل یک سازمان مقتدر غذا و دارو مثل آمریکا در شرایط کاملا متفاوت ایران، با ادغام کردن اختیارات سازمان دامپزشکی، سازمان ملی استاندارد و موسسه رازی با معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت در مجلس مطرح شد ولی مجلس عملا با آن مخالفت کرد!!!

زیرا در حال حاضر مشاهده می شود که هم سازمان ملی استاندارد با جدا کردن بخشی از اختیارات سازمان غذا و دارو قویتر و بزرگتر از سابق شده است و هم از طرف دیگر آنها جرات نکردند حتی کمترین قسمتی از اختیارات و وظایف سازمان دامپزشکی و موسسه رازی را جدا کنند.

بایستی توجه داشت که مملکت قانون دارد.

مگر می شود هر کس که از راه رسید بدون تصویب قانونی مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان اقدام به تغییرات ساختاری در کشور بکند؟؟؟
فردای آن مشکلات گسترده شکایت های قضایی و دیوان عدالت اداری پیش می آید که هیچکس حاضر نیست عواقب خطرناک آن را بپذیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
1
0
وزارت بهداشت تا سال 1371 نظارت بهداشتی بر فراورده های دامی را پس از فارم و کشتارگاه به عهده داشت .و سازمان دامپزشکی فقط در فارم و کشتارگاه حضور داشت .وزارت بهداشت با این استدلال که دامپزشکان نقش نظارتی شان صرفا"در مراحل تولید و نهایتا" در کشتارگاه خاتمه می یابد و در سطح توزیع و عرضه و قطعه بندی و بسته بندی متخصصین صنایع غذایی و بهداشت مواد غذایی و بهداشت محیط را صاحب صلاحیت می دانست و البته از معدود دامپزشکانی نیز استفاده می کرد . تفکیک این وظایف از وزارت بهداشت و انتقال آن به سازمان دامپزشکی با زحمات زیاد سازمان دامپزشکی و در اوج مخالفت وزارت بهداشت و با تصویب هیئت وزیران صورت گرفت .از آن تاریخ تا کنون همچنان این موضوع در دستور و نگاه وزارت بهداشت و به ویژه سازمان غذا و دارو و خیل فارغ التحصیلان بهداشت مواد غذایی و صنایع غذایی و بهداشت محیط است . در مسائل دارویی نیز داروسازان با ادعای تحصیل در رشته دارو سازی و تخصص و فوق تخصص در آن اصلا" اعتقادی به حضور دامپزشکان به عنوان مسئول فنی در کارخانجات و شرکتهای پخش و دارو خانه ندارند و رشد روز افزون و بی کاری بخشی از دارو سازان ، آنان را وادار به دست اندازی به حوزه های دیگران کرده است. . لذا باید توجه داشت به خاطر ویزگی های این رشته منافع دامپزشکی کشور در استقلال کامل آن است و در هر سناریویی باید چشم انداز آتی آن را دید .باید برای ایجاد شرایط بهتر از عقل جمعی دامپزشکان وبا گذشته نگری به دامپزشکی و با شناخت سایر حوزه ها و برآورد ریسک های احتمالی بهره گرفت. یقینا"دامپزشکی با نیرو های جوان و خوش فکرش وبا تجربه و دانش پیشکسوتانش آینده روشنی خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
1
نکته بسیار اساسی این است که وزارت بهداشت با توجه به تحولات جهانی و فراگیر شدن دیدگاه One Health از مواضع 20 سال پیش عدول کرده است و از طرف دیگر بی کفایتی عملی سازمان غذا و دارو که بود و نبود آن در مقایسه با معاونت غذا و داروی سابق فرقی نمی کند هم مزید علت شده است.

به همین دلیل وقتی وزارت بهداشت نتوانست در اوج اقتدار خود در دهه های قبل کاری بکند، الان هم بدون تصویب مجلس کوچکترین کاری نمی تواند بکند و مجلس هم طبق سیاق کاری خود حتما موضع خانواده بزرگ دامپزشکی را که استقلال کامل سازمان دامپزشکی زیر نظر مستقیم وزیر بهداشت است لحاظ خواهد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
1
اینکه سازمان دامپزشکی دارای استقلال کامل به عنوان معاون ریاست جمهوری همانند محیط زبست بشود امکان ناپذیر است:

1. هم در هیات دولت و هم در مجلس بحث لایحه جامع سلامت غذایی به طور جدی مطرح و در حال بررسی است.

2. وضعیت وخیم سازمان محیط زیست که بنا بر اذعان رئیس آن یک سازمان کوچک و ضعیف است که از دست اش کاری بر نمی آید آبینه عبرت پیش روی ماست!

3. اگر شجاعانه پیش از اینکه با پشتوانه مجلس ما را تکه تکه کنند، به استقبال حوادث نرویم و طرح سازمان مستقل دامپزشکی را به عنوان وزیر بهداشت ندهیم که در آن کلیه امور مربوط به سلامت غذایی از مزرعه تا سفره به شکل تخصصی تجمیع شده باشد،
چاره ای جز تسلیم در برابر سرنوشت تلخ خود که با انفعال باعث آن شده ایم نخواهیم داشت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
به عنوان "معاون" وزیر بهداشت صحیح است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
1
فکر می کنید چگونه سازمان دامپزشکی توانست بخش پس از کشتارگاه را هم از وزارت بهداشت جدا کند و به خود ملحق سازد؟؟؟؟؟

آیا جز این بود که به اصل بهداشت واحد و لزوم پذیرش راهبرد مورد تاکید WHO مبنی بر لزوم نظارت دامپزشکی از مزرعه تا سفره استناد شد!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه