کد خبر: ۵۲۵۷۰

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۴۱۴ واحد متخلف دامی در استان مرکزی شناسایی شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، «دکتر محسن شانقی» ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی با اشاره به وظایف ذاتی مجموعه دامپزشکی و برنامه‌های تدوین شده این مجموعه اظهار داشت: برنامه‌های مجموعه دامپزشکی بر حول محور کنترل، پیشگیری، ارتقاء سطح کیفی محصولات دامی و انجام اقدامات مقابله‌ای است.

وی افزود: یکی از اقدامات مفیدی که در استان مرکزی هم‌زمان با سایر نقاط کشور از دو روز گذشته آغاز شده واکسینه رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل بوده که در اجرای این طرح سهمیه استان مرکزی 475 دوز واکسن تعیین شده است، همچنین تزریق این واکسن‌ها با همکاری دهیاران، بخشداران و بسیج سازندگی به انجام می‌رسد که تا پایان مهرماه بتوانیم این طرح را به اتمام برسانیم.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: ارتقاء بهداشتی کیفیت گوشت مرغ در استان مرکزی از جمله برنامه‌هایی است که همواره مورد توجه قرار دارد و پیرو اهمیت این مسئله از ابتدای شهریور نسبت به رتبه‌بندی و ممیزی کشتارگاه‌های طیور استان مرکزی اقدام کرده‌ایم.

شانقی ادامه داد: روز گذشته هم‌زمان با 30 استان دیگر در سراسر کشور طرح رتبه‌بندی مرغ تولیدی در دو واحد کشتارگاه صنعتی مرغ استان مرکزی به اجرا رسید، باتوجه به شرایط تحریم اعمال شده علیه کشور که مانع واردات دستگاه‌های لازم برای تجهیز کشتارگاه‌های مرغ به سیستم رتبه‌بندی می‌شود و هزینه بالای تهیه این سیستم درنظر داریم طرح مذکور را تا پایان امسال به‌صورت تشویقی به اجرا برسانیم.

وی عنوان کرد: درحال حاضر تعداد پنج کشتارگاه صنعتی در استان مرکزی فعالیت دارند که از این تعداد دو کشتارگاه به سیستم تخلیه درونی مرغ کشتارشده و رتبه‌بندی مجهز شده‌اند و مرغ مصرفی دارای رتبه "اِی" تولید می‌کنند و سه کشتارگاه دیگر نیز به تولید مرغ با رتبه "بی" مشغول هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: هریک از واحدهای کشتارگاهی صنعتی مرغ استان مرکزی توانایی تولید 6 هزار قطعه مرغ در ساعت و در مجموع 12 هزار قطعه مرغ تخلیه شده دارای سطح "اِی" در ساعت را دارند، سه کشتارگاه صنعتی دیگر استان نیز به تفکیک توانایی تولید 2 هزار قطعه مرغ دارای کیفیت "بی" در هر ساعت و در مجموع تولید 6 هزار قطعه مرغ در هر ساعت را دارند.

شانقی بیان کرد: تجهیز کشتارگاه‌ها به سیستم تخلیه درونی مرغ کشتارشده این قابلیت را به آنها اضافه کرده که علاوه بر تخلیه کامل درون لاشه مرغ، چربی‌های مضر گردن مرغ، غدد درونی، مری و قسمت انتهایی روده را از مرغ کشتارشده جدا کنند و مجموع این اقدامات از انتقال بیماری‌های ثانویه و آلودگی به محیط پیرامون جلوگیری می‌کند.

وی افزود: علاوه بر سطح‌بندی مرغ تولیدی به دو گروه "اِی" و "بی"، استان مرکزی قابلیت تولید مرغ دیگری با رده‌بندی "اِی‌پلاس" را هم دارد که در این نوع مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و جیره مصرفی مرغ‌ها به طور کامل بررسی می‌شود و سپس با عنوان مرغ ارگانیک و سبز به بازار توزیع وارد می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: ریشه‌کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک از جمله‌ برنامه‌هایی است که در نظر داریم تا پایان سال با پوشش حداکثری در استان مرکزی به اجرا برسانیم و در راستای اجرای این طرح اولویت فعالیت در حاشیه مناطق حاظت‌شده است، اصلی‌ترین هدف اجرای این طرح کاهش کانون‌های بیماری و فراهم‌سازی ریشه‌کنی آن برای سال‌های آینده است.

شانقی عنوان کرد: براساس تفاهم‌نامه امضا شده میان مجموعه دامپزشکی و دانشگاه علوم‌پزشکی طرح نظارتی محصولات خام دامی در استان مرکزی به اجرا رسیده است و براساس این طرح بازدیدهای مشترکی از این مراکز به عمل می‌آید، اصلی‌ترین هدف عقد این تفاهمنامه و اعمال تشدید نظارت ارتقاء سطح بهداشتی مواد غایی مرتبط با دام است.

وی خاطرنشان کرد: طرح ارتقاء سطح بهداشتی مرغداری‌ها با رعایت ممیزی از مزارع نگهداری مرغ‌های تخم‌گذار استان مرکزی آغاز شده و در ادامه روند اجرای طرح واحدهای تولید گوشت مرغ و بوقلمون را هم در برمی‌گیرد، همچنین در حوزه ارتقاء سطح بهداشت آبزیان استان مرکزی نیز نظارت‌های ویژه از محل تکثیر تا محل پرورش آنها به عمل می‌آید تا از شیوع بیماری‌های مشترک میان جامعه آبزیان و انسان‌ها جلوگیری کنیم.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: یکی از اساسی‌ترین وظایف ذاتی مجموعه دامپزشکی مبارزه با شیوع بیماری‌های مشترک میان دام و انسان است که واکسینه دامی در این زمینه بهترین نوع اقدام مقابله‌ای محسوب می‌شود و در این زمینه در 6 ماهه نخست سال تعداد 730 هزار راس دام سنگین علیه بیماری‌های شارگون، تب مالت، هاری و مشمشه واکسینه شده‌اند.

طرح تست و شناسایی دام‌های آلوده در استان مرکزی اجرا شد

شانقی افزود: طرح تست و شناسایی دام‌های آلوده با محوریت حذف این دام‌ها از جامعه دامی در استان مرکزی به اجرا رسید که پیرو آن تعداد 10 هزار راس دام سبک و سنگین در استان مرکزی مورد بررسی واقع شدند که در این جریان تعداد 15 راس دام سنگین، 28 راس دام سبک و یک راس اسب شناسایی و حذف شدند.

وی ادامه داد: سمپاشی و ضدعفونی کردن واحدهای آلوده ازجمله برنامه‌های مقرر در دستور کار است که به دنبال آن از ابتدای سال تاکنون 750 هزار متر مربع از واحدهای دامداری و مرغداری استان مرکزی را سمپاشی کرده‌ایم و در راستای اجرای این طرح اولویت را به مراکز نزدیک به کانون‌های بیماری داده‌ایم.

واکسینه 3 میلیون راس دام علیه بیماری‌های مختلف

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی عنوان کرد: حفظ و حراست سرمایه‌های عظیم دامی استان مرکزی هدف مهمی است که با واکسینه بیش از 3 میلیون راس دام علیه بیماری‌های مختلف در مسیر تحقق این هدف گام برداشته‌ایم، همچنین در 6 ماهه نخست سال تعداد 5 هزار بازدید از مراکز دامداری، مرغداری،آبزی‌پروری و زنبورداری به انجام رسیده و در روند این بازدیدها 17 هزار و 200 مورد نمونه‌برداری داشته‌ایمو تعداد 28 هزار آزمایش بر روی نمونه‌های برداشته شده انجام شده است.

شانقی خاطرنشان کرد: در حوزه نظارت بر سلامت کشتارگاه‌های دام و طیور در 6 ماهه نخست امسال فرآیند کشتار 63 هزار و 100 راس دام مورد بازرسی قرار گرفت و از این میزان کشتار دو هزار و 700 تن گوشت تولید شد و از تعداد دام‌های کشتارشده 583 لاشه به سبب مشکلات و بیماری‌ها ضبط شده‌اند.

وی بیان کرد: در 6 ماهه ابتدایی سال تعداد 12 میلیون و 800 هزار قطعه طیور در استان مرکزی به کشتار رسیده که از این میزان کشتار 29 هزار تن گوشت مرغ حاصل شده و 82 هزار قطعه طیور به سبب داشتن ضایعات مرضی از چرخه مصرف حذف شده‌اند، همچنین در 6 ماهه نخست امسال در مجموع 43 تن فرآورده ضبطی در سراسر استان مرکزی داشته‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: باتوجه به شرایط تحریمی کشور و میزان نیاز داخلی، میزان صادرات فرآورده‌های دامی با کاهش مواجه است اما در حوزه صادرات در 6 ماهه ابتدایی سال موفق به صادرات 37 هزار قطعه ماهی زینتی، 614 تن تخم‌مرغ، 45 تن مرغ منجمد و 96 تن خوراک و مکمل دامی از استان مرکزی شده‌ایم.

شانقی ادامه داد: خوشبختانه استان مرکزی از سال گذشته تاکنون، استان عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان شناخته شده و سازمان جهانی بهداشت دام در تیرماه امسال کشور ایران را از وجود آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان پاک اعلام کرده است اما با این شرایط پایش‌ها و مراقبت‌های مجموعه دامپزشکی همواره تداوم دارد.

وی عنوان کرد: باتوجه به استقرار تالاب میقان در شهر اراک و میزبانی استان مرکزی از پرندگان مهاجر برنامه مراقبتی ویژه‌ای برای 6 ماهه دوم سال تدوین کرده‌ایم زیرا با افزایش میزان مهاجرت پرندگان درصد شیوع بیماری‌های آنها از جمله آنفلوآنزا در استان افزایش می‌یابد که به این سبب با همکاری مجموعه محیط زیست و مدیریت بحران استان مرکزی تشدید مراقبت‌های ویژه را در دستور کار قرار داده‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: کشور ایران برای نخستین بار در شورای دامپزشکی جهانی که در روسیه برگزار می‌شود با اخذ 93 رای موافق و 16 رای مخالف به‌عنوان دبیرکل منطقه آسیا و اقیانوسیه انتخاب شده است.

استان مرکزی امسال موفق به تجهیز آزمایشگاه تشخیص نوع گوشت دام شد

شانقی بیان کرد: استان مرکزی امسال موفق به تجهیز آزمایشگاه تشخیص نوع گوشت دام شد که بر این اساس به راحتی می‌توان نوع گوشت لاشه مورد نظر را شناسایی کرد، در صورت برخورد با هرگونه مورد مشکوک و یا اعلام مردمی پس از نمونه‌برداری و تشخیص در این آزمایشگاه سرانجام فرد توزیع کننده مشخص می‌شود.

وی افزود: باتوجه به اینکه اعتبارات مجموعه دامپزشکی به‌صورت اوراق تامین می‌شود و پروژه‌های این مجموعه امانی و مستمر هستند در حوزه فعالیت‌های کنترل و کاهش بیماری‌های مشترک میان جامعه دامی و انسانی با مشکلاتی مواجه‌ هستیم زیرا نمی‌توان با اعتبارات اندک و اوراقی هزینه‌هایی از جمله تهیه واکسن را پرداخت.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: نبود کشتارگاه صنعتی در استان مرکزی به میزان لازم از دیگر معضلات این حوزه است زیرا در استان مرکزی تنها یک کشتارگاه صنعتی در شهرستان زرندیه استقرار دارد که به سبب مسافت طولانی برای استان مفید واقع نشده است اما درحال حاضر دو متقاضی برای احداث کشتارگاه صنعتی در استان مرکزی وجود دارند.

شانقی عنوان کرد: کمبود واکسن و داروهای مورد نیاز دامی از جمله معضلاتی است که در 6 ماهه نخست امسال با آن مواجه شده‌ایم زیرا بخش عمده‌ای از واکسن‌های مورد نیاز به‌ صورت واردات تامین می‌شدند که پیرو بروز این معضلات سازمان به دنبال رفع این کمبودها است، متاسفانه سودجویی برخی افراد در زمینه پنهان‌سازی این اقلام و فروش بالاتر از نرخ مقرر، در این بی‌سامانی بی‌تاثیر نیست.

شناسایی 250 مرکز توزیع محصولات خام دامی در استان مرکزی 

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: تعداد 250 مرکز توزیع محصولات خام دامی در استان مرکزی شناسایی شده‌اند و روند فعالیت آنها نظارت می‌شود،همچنین تاکنون تعداد 414 واحد متخلف دامی در استان مرکزی شناسایی و به مراجع قضائی ارجاع داده شده‌اند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه