کد خبر: ۵۲۰۴۸
تعداد نظرات: ۱ نظر

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: در سه ماهه نخست سال توجه مسئولان فقط به واردات گوشت قرمز بود و افراط در این زمینه موجب انباشت دام در دامداری‌های داخل کشور شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، «منصور پوریان» با تاکید بر اینکه واردات گوشت قرمز دام سنگین ۲۵ درصد بیش از نیاز کشور صورت گرفته است، اظهار کرد: میزان نیاز کشور به واردات دام سنگین تنها ۱۰ درصد است،‌ اما آمار نشان می‌دهد واردات 25 درصد بیش از میزان نیاز کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: در سه ماهه نخست سال تمام توجه مسئولان برای تنظیم بازار به واردات بود و از تولید داخل غافل شدند، این امر انباشت دام در دامداری‌ها را به دنبال داشته است.

پوریان با انتقاد از عرضه بالای گوشت‌های وارداتی در ایام ماه محرم، این موضوع را یکی دیگر از دلایل تاثیرگذار در بی‌مشتری ماندن دام‌های داخلی دانست.

وی میزان انباشتگی دام در دامداری‌ها را ۵۰ درصد تولید عنوان کرد و گفت: این رقم بسیار بالایی است که موجب ضربه به تولید خواهد شد.

پوریان با اشاره به افزایش هزینه نگهداری و خوراک دام، گفت: برخی دام‌ها از سال گذشته در دامداری‌ها مانده‌اند که فشار مالی زیادی با توجه به افزایش هزینه تولید به دامداران می‌آورد.

وی ادامه داد: تقریبا فروش نقدی دام متوقف شده و دلالان با چک‌های مدتدار اقدام به خرید از دامداران می‌کنند.

به گفته پوریان؛ شرایط به وجود آمده بی‌میلی دامداران به ادامه تولید را به همراه داشته که می‌تواند افزایش وابستگی به واردات را به دنبال داشته باشد.

رئیس شورای تامین دام کشور تاکید کرد: میزان واردات گوشت قرمز دام سنگین به حدی است که تا پایان سال جاری به اتمام نخواهد رسید.

پوریان اظهار کرد: ما مخالف واردات نیستیم، اما فراهم نمودن زمینه صادرات نیز ضروری است چراکه شرایط به وجود آمده تضعیف تولید داخل را موجب خواهد شد.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
0
0
همان طور که پیش بینی می شد سیاست های مقطعی و قیمت های تحمیلی و دستوری و جلوگیری از صادرات دام بی مشتری باعث انباشت تولید 50 درصدی دام حتی از سال قبل روز به روز آثار شوم خود را نشان می دهد و این یعنی تخلیه بیشتر روستاها از دام و دامداری در اثر راهبردهای وزارت بی کفایت جهادکشاورزی که هم باعث خالی شدن سفره های مردم از گوشت قرمز و هم ورشکستگی و نابودی تولیدکنندگان شده است.

سال بعد از این بدتر هم خواهد شد مگر اینکه 15 میلیارد یارلنه واردات نهاده های مستقیما به خود مردم مصرف کننده برای اعتبار الکترونیک خرید کالای پروتئینی اختصاص یابد و صادرات و واردات آزاد شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه