کد خبر: ۵۱۷۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
 

آخرین وضعیت واردات ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان ملی استاندارد، استاندار خوزستان و مسئولانی از سازمان بازرسی کل کشور، تعزیرات، گمرک و دیوان محاسبات در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بررسی شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، نشست روز یکشنبه (10 شهریور) کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان ملی استاندارد، استاندار خوزستان و مسئولانی از سازمان بازرسی کل کشور، تعزیرات، گمرک و دیوان محاسبات با موضوع تعیین تکلیف 500 هزار تن ذرت آلوده به قارچ آفلاتوکسین تشکیل شد .

لزوم تعیین تکلیف 500 هزار تن ذرت آلوده توسط 9 شرکت دولتی

 «امیر خجسته» نایب رئیس کمیسیون اصل نود در توضیح گزارش ذرت‌های آلوده به سفر گروهی از نمایندگان کمیسیون به استان خوزستان اشاره کرد و گفت: براساس بررسی‌های به عمل آمده 9 شرکت دولتی حدود 500 هزار تن ذرت آلوده به قارچ آفلاتوکسین در سال 1395 وارد بندر امام خمینی(ره) کردند که از این میزان 350 هزار تن ترخیص و 140 هزار تن هنوز در انبارهای بندر امام باقی مانده است، تکلیف این ذرت‌ها باید هر چه سریعتر تعیین شود.

صادرات ذرت‌های آلوده با شرایط خاص

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در توضیح این موضوع، گفت: به لحاظ مبنایی اختلاف نظرهایی بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد وجود دارد اما در عمل و انجام آزمایش‌ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، در خصوص صادرات 140 هزار تن ذرت‌ آلوده نیز باید بر اساس شاخص‌های بین المللی حفظ نباتات عمل شود، در صورتی که کشوری برای بازپروری یا محصول ثانویه به این ذرت نیاز داشته باشد می‌توانیم، ذرت‌ها را به آنها بدهیم اما طرف مقابل باید در جریان وضعیت آلودگی ذرت‌ها قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: وزارت ما محدودیتی برای متقاضیان واردات یا صادرات قائل نشده است اما با توجه به وضعیت بازار ارز، کسانی که برای سال اول بخواهند به امر واردات بپردازند تنها تا سقف 500 هزار دلار مجاز هستند.

اختلاف نظر استاندارد و قرنطینه در میزان آلودگی ذرت‌ها

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در توضیحاتی، تصریح کرد: متاسفانه مسئولان استاندارد و قرنطینه استان در خصوص میزان آلودگی ذرت‌ها اختلاف نظر دارند به نوعی که در این خصوص مسئولان وزارت جهاد کشاورزی (قرنطینه) آلودگی ذرت‌ها را تایید و مسئولان استاندارد رد کردند. لذا تیم مشترکی تشکیل دادیم تا فرایند را بررسی و نظر واحدی را اعلام کنند. متاسفانه این محموله 140 هزار تنی انبارهای ما را در استان اشغال کرده است.

استاندار خوزستان، ادامه داد: آقای رئیس جمهور به این موضوع ورود پیدا کرده و پاسخ صریحی را اعلام کردند؛ وی سه گزینه برگشت به کشور مبدإ ذرت، امحاء یا خروج به شرط عدم ورود به کشورمان را مطرح کردند که برای امحاء 600 تا 700 روز زمان و 200 میلیارد تومان هزینه لازم است. آقای روحانی تاکید کردند که با مشورت وزارت اطلاعات تصمیم نهایی اتخاذ شود.

گمرک به دنبال فروش 140 هزار تن ذرت‌ آلوده تحت نظر وزارت اطلاعات

مسئولان گمرک در ادامه یادآور شدند: ذرت‌های آلوده در منطقه ویژه اقتصادی است و هنوز وارد کشور نشده است، طبق مقررات کالا باید ترانزیت یا مرجوع شود، قرنطینه اجازه ترانزیت از خشکی را نمی‌دهد. خریداری که برای این ذرت‌های آلوده پیدا شده گفته که به دنبال 2 کِشتی با ظرفیت بالاست تا کالای خریداری شده را از منطقه ما خارج کند اما با توجه به تحریم‌ها به دنبال مقصد مناسب است. این اقدامات تحت نظر وزارت اطلاعات در حال انجام است.

مسئولان مذکور و اعضای کمیسیون اصل نود در توضیحات خود به مشکل ذرت‌های آلوده به آزمایش‌های صورت گرفته، انجام مقررات گمرک به صورت الکترونیکی، اظهارنامه شرکت‌ها وارد کننده ذرت‌ها، تاکید سازمان ملی استاندارد بر گواهی سلامت کالاهای وارداتی، تاثیر رطوبت هوا بر رشد قارچ آفلاتوکسین و عدم محدودیت برای متقاضیان واردات و صادرات اشاره کردند.

تاکید بر ارایه اسناد 350 تن ذرت آلوده ترخیص شده به کمیسیون اصل نود

داود محمدی در پایان این نشست تاکید کرد: نتایج آزمایش‌های سازمان ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان از ذرت‌های وارداتی توسط 9 شرکت باید به کمیسیون طی روزهای آتی ارایه شود. همچنین در رابطه با گواهی سلامت ذرت‌های ترخیصی و انبار شده باید اسناد و مدارک موجود در اختیار کمیسیون قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در ارتباط با وضعیت مابقی ذرت‌هایی که اذعان شد آلودگی ندارد نیز باید مستندات لازم به کمیسیون ارسال شود، تکلیف 140 هزار تن ذرت آلوده ظرف یک ماه آینده باید تعیین و در صورت امحاء یا خروج از کشور یا بازگشت به کشور مبدإ به کمیسیون گزارش داده شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
0
سلطان نهاده های دامی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه