کد خبر: ۴۸۸۲۵


معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت حیوان‌گزیدگی در مناطق سیل‌زده کشور، گفت: در این زمینه نگران دو هفته آینده هستم؛ زیرا با توجه به جاری شدن سیل و خراب شدن لوله‌ها و با توجه به گرمای هوا، حیوانات احتمالا به سطح خواهند آمد و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر علیرضا رئیسی»، با اشاره به نگرانی‌هایی که در رابطه با گزش سیل‌زدگان توسط مارهای سمی، سگ و عقرب به‌ویژه در مناطق سیل‌زده خوزستان و سیستان و بلوچستان وجود دارد، گفت: در حال حاضر هم سیل و هم گرم شدن هوا در تمام مناطق سیل‌زده از جمله زابل خطر حیوان‌گزیدگی توسط عقرب، مار و سگ‌های ولگرد را بالا برده است. البته گزش توسط سگ‌های ولگرد بیشتر در خوزستان، لرستان و گلستان مطرح بود.

وی با بیان اینکه برای مقابله با این پدیده تمهیداتی اندیشیده شده و آموزش‌های لازم به مراقبین سلامت و پایگاه‌های بهداشت به طور مرتب داده می‌شود، افزود: از طرفی به اندازه کافی در تمام این مناطق سرم‌های ضد عقرب‌گزیدگی و مارگزیدگی توزیع کردیم، اما در هر صورت حتی اگر سیل هم نبود، فصل گرما فصل گزش حیوانات است و حتماً باید مراقب باشیم. در این زمینه اطلاعات لازم هم به مردم داده شده است.

رئیسی با بیان اینکه البته تاکنون آمار خارج از نُرمی در زمینه حیوان‌گزیدگی در مناطق سیل‌زده نداشته‌ایم، ادامه داد: به طور کلی طبق آخرین آمارها در کل استان‌های سیل‌زده کمتر از ۳۰ مورد گزش داشته‌ایم که خوشبختانه سریعاً هم درمان شدند، اما بنده نگران دو هفته آینده هستم. زیرا با توجه به جاری شدن سیل و خراب شدن لوله‌ها و با توجه به گرمای هوا، حیوانات احتمالاً به سطح خواهند آمد و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند که باید مراقب باشیم.

وی تاکید کرد: حتماً باید مراقبت و مواظبت کرد تا این گزش‌ها اتفاق نیفتد. در عین حال سرم‌های ضدگزیدگی به مراکز بهداشت مناطق سیل‌زده داده شده است؛ به طوری که خانه بهداشت و بهورزان هم به تمام کمپ‌هایی که در حال حاضر اسکان موقت سیل‌زدگان هستند، رفته‌اند و بهورزان و اورژانس ما در این مناطق همراه سیل‌زدگان هستند و مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند. در عین حال مهم‌ترین نکته برای پیشگیری از حیوان‌گزیدگی، اسکان دائم و هر چه سریع‌تر افراد است، زیرا در چادر و در معرض خطر قرار گرفتن مردم کارمان را سخت‌تر می‌کند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه