کد خبر: ۴۸۵۶۱


مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: لاشه 450 راس دام سبک و سنگین و 23 هزار قطعه مرغ مناطق سیل زده خوزستان با نظارت ماموران دامپزشکی به صورت بهداشتی دفن شدند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خوز نیوز، «دکتر مصطفی کنارکوهی» با بیان اینکه دفن بهدشتی دام های تلف شده در سیلاب اخیر در جلوگیری از بروز بیماری ها موثر بوده افزود: دامپزشکی در حال پاکسازی و دفن لاشه دام ها به طریق بهداشتی است و بر دفن و معدوم سازی تلفات دام و طیور نیز نظارت بهداشتی دارد.

وی ادامه داد: اداره های دامپزشکی شهرستان های مناطق سیل زده و در معرض خطر سیل ، لاشه دام های تلف شده را به منظور جلوگیری از انتشار بیماری و تجمع حشرات موذی و آلودگی زیست محیطی با همکاری دستگاه های متولی به صورت بهداشتی دفن می کنند.

وی افزود: در این راستا گروه های دامپزشکی به سرعت در حال ضدعفونی و سمپاشی محل های نگهداری دام ها نیز هستند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان از دامداران و مرغداران منطقه های سیل زده خواست در صورت مشاهده لاشه های تلف شده هرچه سریع تر موضوع را از طریق پیامک 300072001512 به دامپزشکی اطلاع دهند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به نظارت بر دفع بهداشتی آنها اقدام شود.

هنوز از میزان دقیق تلفات دام و طیور در مناطق سیل زده خوزستان گزارش رسمی از سوی دامپزشکی یا جهادکشاورزی خوزستان اعلام نشده است

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی خوزستان گفته است 332 هزار راس دام سبک و 81 هزار راس دام سنگین در بیش از 250 روستای خوزستان در معرض خطر سیلاب هستند.

پنج استان معین خوزستان در رسیدگی به دام مناطق سیل زده شدند

مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: پنج استان کرمان، فارس، اصفهان، البرز و تهران، معین خوزستان در رسیدگی و بهداشت دام مناطق سیل زده شده اند.

وی افزود: گروه های دامپزشکی این استان ها با تجهیزات و امکانات کامل در مناطق سیل زده مشغول درمان و رسیدگی به امور بهداشتی دام های روستاهای سیل زده خوزستان هستند.

وی گفت: گروه های دامپزشکی استان های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد نیز آمادگی خود را برای عزیمت به مناطق سیل زده خوزستان و خدمت رسانی به ساکنان آسیب دیده از سیلاب اخیر اعلام کردند.

کنارکوهی با اشاره به اینکه مایه کوبی(واکسیناسیون) و درمان دام های بیمار در مناطق سیل زده به صورت رایگان انجام می شود افزود: بخش خصوصی، سازمان نظام دامپزشکی و برخی استادان دانشگاه ها نیز همگام با گروه های دامپزشکی در رسیدگی به امور دام مناطق سیل زده نقش آفرینی کرده اند.

بر اساس آمار رسمی دامپزشکی خوزستان هم اکنون حدود 400 هزار راس دام سنگین و 2.5 میلیون راس دام سبک به ارزش 120 هزار میلیارد ریال در خوزستان وجود دارد.

چندی پیش وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور در بازدید از مناطق سیل زده شمال ، مرکز و غرب خوزستان بر رسیدگی هرچه بهتر و سریع تر به بهداشت و درمان دام ساکنان مناطق روستایی تاکید کردند.

 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه