کد خبر: ۴۸۲۶۶
تعداد نظرات: ۵ نظر
 
 

در سالی که گذشت حیوانی هر چند وقت یک بار به تیتر اول رسانه ها و روزنامه ها تبدیل شد، عقرب و تجارت میلیاردی سم آن باعث افزایش پرورش این موجود و کشف آن در محموله ها بسیاری شد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از میزان، در سالی که گذشت حیوانی هر چند وقت یک بار به تیتر اول رسانه‌ها و روزنامه‌ها تبدیل شد، عقرب و تجارت میلیاردی سم آن باعث افزایش پرورش این موجود و کشف آن در محموله‌ها بسیاری شد.

هیچ‌کس دقیق نمی‌داند «موج خبری» قیمت سرسام‌آور زهر عقرب در بازار‌های جهانی را چه کسی و دقیقاً چه زمانی در ایران به راه انداخت. اما طی دو سال گذشته گزارش‌هایی که می‌گویند هر لیتر این مایع ۱۰ میلیون دلار در بازار‌های جهانی قیمت دارد.

با جستجویی کوتاه در اینترنت با هزاران عکس و ویدئو و مطلب رو به رو می‌شوید که پرورش‌دهندگان عقرب از عقرب‌های خود یا سم به دست آمده از آن‌ها گرفته‌اند و شما را ترغیب به جذب شدن به سمت بازار پر سود تجارت عقرب می‌کنند. قیمت‌های فروش این محصول از ۳۰ تا ۹۰ میلیون تومان برای هر گرم.

بسیاری از مردم در ایران این شایعه را باور کردند تا جایی که یک چرخه اقتصادی کامل پیرامون عقرب در ایران به راه افتاد.

برخی حتی به تجارت آموزش پرورش عقرب روی آوردند. چگونگی ساخت یک «مزرعه عقرب»، گرفتن سم و حتی چگونگی بازاریابی در بازار‌های بین‌المللی! این آموزشگاه‌های تقلبی حتی خود عقرب و دستگاه‌های سم گیری را نیز به قیمت میلیون‌ها تومان به قربانیان می‌فروشند.

ادعای تولید و فروش سم عقرب بسیاری را در مناطق مختلف کشور ترغیب کرد به پرورش این موجود حتی در خانه خود بپردازند. صاحبنظران محیط زیست، اما در میانه تنور گرم تجارت سیاه زهر عقرب بر تبل تقلبی بودن این تبلیغات کوبیدند. این افراد مدام به سراب پولدار شدن با سم عقرب در ایران هشدار دادند و، اما گویی هیچ گوشی نمی‌خواست واقعیت این امر را بشنود.

تقریباً ۵۶ گونه عقرب در ایران زندگی می‌کنند و از آنجایی که کل این تجارت یک کلاه‌برداری است برای شکارچیان مهم نیست کدام نوع عقرب را از طبیعت می‌گیرند، آن‌ها به یک منطقه هجوم می‌برند و هرگونه عقرب را که بیابند، شکار می‌کنند تا به مشتری بفروشند.

آن‌ها جمعیت عقرب‌ها را به میزان قابل توجهی در منطقه کاهش می‌دهند که اثرات سوء فراوانی نه تنها برای طبیعت بلکه برای مردم منطقه خواهد داشت. عقرب‌ها با تغذیه از حشراتی که در واقع آفات کشاورزی به شمار می‌روند نقش بسیار مهمی در کاهش آفات کشاورزی بازی می‌کنند. وقتی جمعیت عقرب‌ها کاهش یابد مسلماً میزان آفات کشاورزی بیشتر خواهد شد و به کشاورز‌ها آسیب جدی وارد خواهد شد. به نظر می‌رسد وضعیت در خوزستان و خراسان نگران کننده شود.

سم عقرب بسیار گران‌بها است. کمپانی فرانسوی «لتوکسان» بزرگ‌ترین تولید کننده سم عقرب و مار در دنیا، ۵۰ میکروگرم از سم یک نوع عقرب را ۱۱۸ یورو به فروش می‌رساند. [هر میکروگرم برابر است با یک میلیونیوم گرم]مشکل از آنجایی ناشی می‌شود که هیچ‌کس «گران‌ترین مایع جهان» را از چند آماتور که در خانه عقرب نگه‌داری می‌کنند نمی‌خرد.

آماتور‌های زیادی برای بازاری بسیار کوچک

هیگ بائزا، مسئول فروش و سخنگوی کمپانی «لتوکسان» است. این کمپانی بزرگ‌ترین تولید کننده سم عقرب و مار در دنیا است:

مدتی است که ما پیام‌های زیادی از کشور‌های مختلف مثل پاکستان، مصر و به خصوص ایران دریافت می‌کنیم که می‌گویند سم عقرب برای فروش به ما دارند و پاسخ ما نیز همواره «نه» بوده است.

وقتی می‌گویند «سم عقرب»، بسیار واضح است که آن‌ها اصلاً نمی‌دانند درباره چی حرف می‌زنند. چه نوع عقربی؟ چه فرمولاسیونی؟ چه وزن مولکولی؟ با چه درصد خلوصی؟ با چه رفتار بیولوژیکی‌ای؟ آن‌ها این اطلاعات را ندارند چرا که اساساً در پرورشگاه خانگی، تجهیزات لازم برای دانستن این اطلاعات وجود ندارد و هیچ‌کس نیز بدون دانستن این اطلاعات دقیق علمی، سم از آماتور‌ها نخواهد خرید. بسیار سخت است که باور کنیم یک نفر در خانه بتواند سمی با کیفیتی که محققان و کمپانی‌ها لازم دارند تولید کند.

این مشکل اول بود، مشکل دوم این است که میزان مصرف سم عقرب در دنیا بسیار کمتر از آن چیزی است که مردم تصور می‌کنند و کلاه‌بردار‌ها ادعا می‌کنند. برخی از محققان حتی از ما نیز سم نمی‌خرند و ترجیح می‌دهند عقرب را خودشان نگهداری کنند و سم عقرب را خودشان به دست آورند. تعداد کمپانی‌های معتبر کافی برای مصرف جهانی سم عقرب وجود دارد.

استیون تریم، مدیر کمپانی «ونومتک» در انگلیس جزییات تکان‌دهنده بیشتری درباره بازار سم عقرب در اختیار «ناظران» قرار می‌دهد:

ونومتک در بهترین حالت در طول یک سال کامل چیزی کمتر از یک گرم سم عقرب می‌تواند به فروش برساند. بیشتر مشتری‌ها فقط چند ده میکروگرم سم عقرب لازم دارند. [اگر یک گرم را به یک میلیون واحد تقسیم کنیم، یک میکرو گرم معادل یکی از آن واحد‌ها خواهد بود]ما افرادی را داریم که هر روزه از برخی کشور‌ها از جمله ایران با تماس می‌گیرند و می‌گویند ما ۵۰۰ گرم سم عقرب داریم، آن‌ها ظاهراً اصلاً در باغ نیستند و نمی‌فهمند درباره چه چیزی حرف می‌زنند.

کلاه‌برداری در منطقه خاکستری

هیچ قانونی علیه پرورش عقرب در ایران نیست، اما تمامی مراکز آموزش پرورش سم عقرب یک دروغ را به قربانیان خود می‌فروشند. این «مراکز آموزشی» مدعی هستند که داوطلبین با پرورش عقرب به زودی پولدار خواهند شد.

مواردی که پلیس ایران در زمینه پرورش عقرب وارد عمل شده است نیز محدود به مواردی است که فردی در منطقه شهری اقدام به پرورش عقرب کرده و یا آن‌ها را به شکل خطرناکی نقل و انتقال داده است. به این شکل افراد تحت پیگرد بیشتر قربانیان این کلاه‌برداری بوده‌اند تا خود کلاه‌بردارها.

تنها در یک نمونه پلیس ایران یک مرد را به همراه ۱۲۰۰۰ عقرب مرده و زنده در یک آپارتمان بازداشت کرد.

با یک جستجوی ساده در اینترنت شما می‌توانید یک موسسه آموزش برای پرورش عقرب در شهر خودتان یا شهر‌های اطرافتان پیدا کنید.

مدرسه عقرب ایران به شکل مرتب در دستکم ۹ شهر ایران کلاس آموزش پرورش عقرب برگزار می‌کند. هر دوره دو روز به طول می‌انجامد و هر داوطلب باید مبلغی حدود ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کند.

مسئولان این مرکز در گفتگو با روزنامه‌نگار ناظران که خود را داوطلب معرفی کرده بود، عنوان کردند هر فرد برای راه انداختن مزرعه خود دست کم باید بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان سرمایه داشته باشد که بیشتر آن خرج خرید ۱۰۰۰ عدد عقرب، دستگاه سم گیری و دیگر تجهیزات می‌شود. این پول نیز تماماً به جیب این موسسه می‌رود چرا که این «مرکز آموزشی»، عقرب و تمامی دستگاه‌های مورد نیاز را نیز به داوطلبین می‌فروشد.

مدرسه عقرب ایران در وب‌سایت خود ادعا کرده است که با برخی از کمپانی‌های بسیار معتبر تولید سم و دارو در دنیا مانند «لتوکسان»، «ونومتک» و «سنوفی» همکاری می‌کند.

در تماس‌هایی که با این کمپانی‌های گرفته شد، همه آن‌ها هرگونه همکاری با این موسسه را تکذیب می‌کنند و حتی می‌گویند «ما اصلاً اسم این سازمان را هم نشنیده‌ایم و با هیچ آزمایشگاه یا تولیدکننده‌ای در ایران هیچ‌گونه همکاری‌ای نداریم . »

کمپانی‌های لتوکسان و ونومتک هر دو در گفتگو با «ناظران» تاکید می‌کنند هیچ‌گونه خرید سم از هیچ آزمایشگاه و یا کمپانی دیگری ندارند و محصولی غیر از تولید خود را ارائه نمی‌دهند.

هیچ آماری از افرادی که قربانی این کلاه‌برداری عظیم در ایران شده‌اند در دسترس نیست. برخی از رسانه‌های ایرانی مدعی شده‌اند تاکنون حدود ۵۰ هزار نفر در کلاس‌های آموزش پرورش عقرب شرکت کرده‌اند. افرادی که بیشترشان هیچ منبع درآمدی ندارند و سرمایه اندک خود را در این مسیر سرمایه گذاری کردند و در نهایت هم همان سرمایه اندک خود و زمانی حدود ۱ سال از عمر خود را در این راه از دست داده اند.

 

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
1
4
خوب بود
ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
0
3
بک زمانی هم برای شتر مرغ تبلیغات گسترده و کاذبی راه انداختند.
مجید
|
United States
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
1
0
من هم در یکی از این دوره ها شرکت کردم اگر کل این فعالیت یک کلاه برداری بزرگ است چرا این قدر آسان به این موسسات مجوز فعالیت دادند ؟در مدت دوره نحوه صید جمعیت بالای عقرب از محیط زیست و همین طور شماره تلفن صیادان رد و بدل میشد و هیچ اعتراضی هم از هیچ کس یا نهادی نشد . به نظر میرسددولت یا افرادی از ارگانهای دولتی سهمی در این مافیای پر سود دارند .
پاسخ ها
خودی
| Moldova, Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
قضیه مجوز دادن ساده نیست، از بیرون ساده نشون داده میشه ولی اینطور نیست
موردی که در این خصوص صحبت کردید که دولت یا ارگانی سهمی در این موضوع داره چون اطلاعی ندارم نظری نمیدم ولی این مدل بیزنس رو میتونم در شرکت های MLM که در ایران با حمایت 18 ارگان امنیتی کلید خورد توضیح بدم.
بعد از انقلاب هیئتی از بچه های الط برای دوره ممیزی به روسیه رفتند و برگشتند و الان این افراد قبله عاملشون شده روسیه و جز اتند های دانشگاه هستند، در یکی از پایان نامه های ارشد یکی از دانشجویان مدلی برای کنترل حزب های اپوزیسیون مطرح شد که اگر. ما اجازه بدیم به جای برگزاری جلساتشون در خونه های تیمی، در دانشگاه ها و مکان های عمومی عضو گیری کنند و بحث کنند چطور میشه این جریان رو میشه کنترل کرد در همین بین چون با افزایش نرخ بیکاری مواجه بودیم و ذهن خلاق دانشجویان و. جویای کار حساس تر ظاهر میشه به این فکر افتادند که با پوشش این موضوع پیش بره که این القا در افراد بوجود بیاد که در حال کار هستند که حباب اشتغال تشکیل بشه این موضوع برای لایه های بالا سوددهی داره و. نه پایین... طمع یک شبه پولدار شدن

در این مدل ارتباط بین سازمانی که افراد کلیدی هیچ حمایتی از اعضای پایینی خودشون نمیکنند بررسی شد برای مثال بیمه و سابقه کار
در این بین هم برای هدایت معکوس جریان به وجود اومد که اگر افرادی جذب این نوع تشکیلات شدند چطور به زندگی برگردند که مطالعه نشون داد که نتیجه نداشته و کسانی که برگشتند تصمیم و دانش خودشون بوده، نمیتونم بگم صفر ولی نزدیک به صفر بوده

در خصوص این شکل تجارت سم عقرب باید چند سوال از خوتون بکنید، آیا شرکت های دارویی که برای تولید سم خودشون بیرون سپاری می‌کنند از مزرعه هایی که SOP اونها رعایت نشده و یا اسناد اون. موجود نیست محصولی خریداری می‌کنند؟ چنانچه که فروش این سم ها در اینترنت و سایت های شرقی به مراتب ساده تر هستش. آیا شرکت های دارویی با وجود تحریم ها از کالایی که برچسب ایران داره با وجود کنترل کیفی پایین استقبال می‌کنند؟ حتی با تامین کانال مالی
آیا شرکتی که اقدام. به تعلیم افراد برای پرورش میکنه ریسک عدم تعهد افراد رو سنجیده و تا چه میزان این موضوع تهدیدی برای کل تجارتش شناخته نمیشه، این مدل کسب و. کار اگر سالم باشه حتما به مشکل برمیخوره
تمرکز این موسسه ها برای آموزش و فروش عقرب هستش و بعد از سم گیری که باز به احتمال زیاد از پرورش دهنده مبلغی می‌گیرند، در یک کلام کلاهبرداری می‌کنند که خلا قانونی داره چرا که میتونند ادعا کنند سمی که تحویل گرفتند ارزش یا استاندارد لازم نداشته

همیشه بپرسید اگر سودی خوبی داره طرف شرکت سیستمی ایجاد میکنه که نشتی نداشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
0
0
یک مقدار زهر عقرب برای فروش دارم، خریدار لطفن به ایمیلم جواب بده
motallebj@gmail.com
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه