کد خبر: ۴۷۵۲۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
 
 

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که ادعاهای مطرح شده از سوی یک کارآفرین برتر در برنامه زنده تلویزیونی که خودش هیچ اهلیتی برای واردات گوشت قرمز ندارد، سراسر کذب محض بوده و جای تأسف برای صدا و سیما است که به چنین افرادی اجازه تشویش اذهان عمومی را می‌دهد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، چند روز پیش چند کارآفرین در برنامه‌ی زنده تلویزیونی حاضر شده و ادعاهایی را درباره وجود رانت و فساد در واردات گوشت قرمز که در انحصار عده‌ای خاص است را مطرح کردند. در این رابطه «علی اکبر مهرفرد» معاون بازرگانی وزیر کشاورزی اظهار کرد: در درجه نخست برای صدا و سیما بابت پخش چنین اظهاراتی بدون بررسی صحت و سقم آن متاسفم. اخبار کذب به راحتی باورپذیر می‌شوند و به سادگی هم نمی‌توان آن را در اذهان عمومی اصلاح کرد.

وی افزود: این کارآفرین ادعا کرده که در گرجستان 261 هزار تن مجوز واردات گوشت قرمز به افراد خاصی داده شده است. این موضوع کاملاً دروغ است، چرا که کل مجوزهای صادر شده برای واردات گوشت از این کشور که به حدود 30 و چند شرکت داده‌ شده، حدود 6000 تا 7000 تن بوده و اینکه 261 هزار تن مجوز برای آدم‌ها یا شرکت‌های خاص باشد، دروغ است؛ چرا که هم به بیش از 30 شرکت مختلف مجوز واردات داده‌ایم و هم اینکه میزان و تناژ مجوزهای صادر شده فاصله چشمگیر و معناداری با ادعای خلاف واقع آن شخص دارد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هر کسی تا کنون هرچقدر مجوز خواسته به شرط داشتن اهلیت برایش صادر شده است، چرا که از نظر تجاری و بهداشتی صلاحیت‌ها و استانداردها مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اما این کارآفرین در برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرده که "مجوز فروشی" صورت می‌گیرد. اولاً من از او می‌خواهم بگوید چه کسی مجوز فروشی کرده و چه شخصی آن را خریده است تا ما هم بدانیم. دوماً این نکته را باید بدانیم شرکتی که مجوز واردات گوشت قرمز می‌گیرد باید خودش راسا محموله را وارد کند و این مجوزها غیر قابل انتقال و فروش است.

مهرفرد اعلام کرد: ایشان در یک برنامه زنده تلویزیونی مدعی شدند که گوشت قرمز را 28 هزار تومان وارد می‌کنند و به جای کیلویی 40 هزار تومان، 120 هزار تومان می‌فروشند. که باید گفت، قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت قرمز خارجی بر اساس نرخ واردات و سود درنظر گرفته شده برای عمده فروش و خرده فروش، از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام شده است و در شبکه تنظیم بازار توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: البته ممکن است یک یا چند نفر در این میان سودجویی کنند و بتوانند بخش اندکی از محموله‌های وارداتی را با تغییر برچسب به قیمت بالاتر به مردم بفروشند که قطعاً دستگاه‌های نظارتی با آن‌ها برخورد خواهند کرد؛ اما این کارآفرین قیمت 120 هزار تومانی را برای گوشت‌های وارداتی مطرح کرده اند، در حالی قیمت گوشت قرمز تولید داخلی هم این‌قدر گران نیست و بر اساس سامانه سازمان حمایت، قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی تولید داخل حدود 80 هزار تومان به صورت لاشه و طبق سامانه بانک مرکزی هم کیلویی حدود 86 تا 87 هزار تومان است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کارآفرینی که در این برنامه زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد، اعلام کرد که همه کسانی که اینجا نشسته‌اند می‌توانند بروند و با واردات گوشت مشکل بازار این محصول را حل کنند، تصریح کرد: این هم ادعای نادرستی است، چرا که فردی که صحبت می‌کرد صاحب کارخانه بسته‌بندی زیتون بوده و تا کنون یک کیلوگرم گوشت قرمز هم وارد نکرده است. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که کسی که خودش اهلیتی برای وارد کردن گوشت قرمز ندارد، می‌تواند چنین ادعایی کند؟ جالب‌تر اینکه فرد دیگری که در استودیو این برنامه حاضر شده بود در حوزه ساختمان و لوازم بهداشتی فعال است و یک کیلوگرم هم گوشت قرمز وارد نکرده است. با چنین شرایطی آیا باید به اینگونه اشخاص مجوز واردات گوشت قرمز داد؟

مهرفرد گفت: مسئله بعدی این است که واردکنندگان گوشت مجوز صادر نمی‌کنند و سازمان دامپزشکی از نظر بهداشتی و قرنطینه‌ای مجوز را برای واردات یک محموله صادر می‌کند و ثبت سفارش و ارز را معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تایید می‌کند و نهایتاً برای اطمینان از اهلیت یک متقاضی، استعلامی از انجمن واردکنندگان مواد پروتئینی می‌گیریم که همواره اینگونه نیست که تنها با آن استعلام استناد کنیم و این دقیقاً استفاده کردن و بها دادن به بخش خصوصی است.

وی افزود: انجمن واردکنندگان مواد پروتئینی هیچ اختیاری ندارد که رانتی داشته باشد و تنها یک تشکل قانونی در اتاق بازرگانی است و این استعلام‌ها یکی از درخواست‌های بخش خصوصی که همیشه می‌گویند به ما هم قدرت و نقش در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بدهید تا در آن‌ها مشارکت داشته باشیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: این کارآفرین ادعاهای دیگری را هم مطرح کرده است که باید در دادگاه حاضر شود و درباره آن توضیح دهد، چرا که این شخص مدعی شده که بناست مردم در شب عید در صفوف گوشت قرمز بایستند و با یکدیگر دعوا و مشاجره کنند و برنامه‌ریزی شده که مردم را به جان یکدیگر بیاندازند. برای سازمان صدا و سیما متأسفم که کسانی که اهلیت ندارند را به برنامه زنده دعوت می‌کند و با پخش اظهارات آنان موجب تشویش لذهان عمومی می‌شود.

 
 
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
0
4
شما هم باید در دادگاه عدل الهی بابت چشم پوشی از خدمات دامپزشکی حاصر شوید شما بهتر از هر کس میدانید در این بلبشو هیچکس به سراع شما و شرکتهای وارد کننده ....... نمی ایند با چراع خاموش ،دامپزسکان را حدف کردید و و مردم در بی خبری،که چه دودی به چشمشان خواهد رفت
K1
|
France
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
0
2
دیگه همه میدونن اهلیت یعنی چی؟:)
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
0
3
...................! آقای مهر فرد شما که معاون وزیر هستی و کارمند دولت ،................!؟ اهلیت همون رانتیه که شما ایجاد کردی برای ورود افراد خاص برای واردات ،وگرنه تجارت آزاده و لزومی به تشخیص شما نداره . بازار رو باز بگذارید و ضمانت لازم رو بگیرید ، دیگه لزومی به تعیین اهلیت نیست.
پاسخ ها
دامپزشک صادق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
ببخشید به نظر نمیرسد که شما دامپزشک باشید. بهر حال انجام هر کاری قطعا فرد با اهلیت میخواهد. منظور از اهلیت توانایی انجام یک کار و آشناییی با مسایل آن حوزه کاری است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
0
2
اگر سر از برف در بیارید نتیجه واردات گوشت توسط افراد اهلی ت دار از نظر جنابعالی شده صف های عریض و طویلی که باعث وهن کشور شده . دست بردارید از این همه انحصار طلبی. راست میگید و جرات دارید لیست دوستانی که مجوز واردات از شما دریافت کرده اند را منتشر کنید .
تصمیمات و سیاست های همین ستاد تنظیم بازار یکی از عوامل آشفتگی بازار محسوب میشه. پشت اسم این ستاد پنهان شدن احمقانه ترین روش دفاع از عملکردتان به نظر میاد .
دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
1
3
با سلام. یه نفر جرأت کرده حق و حقیقت را گفته ، برآشفته شدید. ما اطلاعات متقنی از صحبتهای بحق ایشان داریم ولی جرأت مطرح کردنش را نداریم. ......................
پاسخ ها
دامپزشک واقعی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
دوباره نگو دامپزشک
حداقل دامپزشکان میدانند که تعداد بسیار زیادی شرکت به امر واردات گوشت اشتغال دارند چون این شرکت ها دامپزشکان را برای نظارت بهداشتی اعزام میکنند به کشور مبدا. و به ندرت دو دامپزشک در یک اداره با یک شرکت اعزام شده باشند!
بله ما هم به بعضی عملکرد های وزارت جهاد کشاورزی از جمله در تلاش جدید برای حذف نظارت دامپزشکی از مبدا اعتراض داریم و لی دلیل نمیشود که عملکرد قانونی شرکت پشتیبانی و سایر قسمتها را نادیده بگیریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
0
2
من تا کنون 2 بار اعزام شده ام و دارم بازنشسته میشم. رانت شدیدی وجود دارد و تایید می کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
0
2
من دو بار اعزام شده ام
مشکلات زیادی را شاهد بودم و مقابل تخلفات ایستادم.
رانتها وجود دارد ولی می توان مقابلشان ایستاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
0
0
تهدید برای سخن سخت
R
|
United States
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
0
0
این کارآفرین برتر قصد نمایندگی مجلس رو دارن و اینا جز برنامه های تبلیغاتشونه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه