کد خبر: ۴۷۴۶۶
تعداد نظرات: ۳ نظرسخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارائه آماری از کشفیات میزان قاچاق دام، گفت: گرانی گوشت قرمز نمی‌تواند مربوط به قاچاق دام باشد و برخی آدرس غلط می‌دهند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «حمیدرضا دهقانی‌نیا» در خصوص وضعیت قاچاق دام، اظهار داشت: ازنظر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به عنوان تنها مرجع ارائه دهنده آمار و اطلاعات در حوزه قاچاق، اینکه می گویند گرانی گوشت قرمز به واسطه قاچاق دام است را نمی‌پذیریم.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بر اساس آمار مربوط به کشفیات ظن قاچاق که ما داریم، طی ۱۰ ماه سال ۹۶ تعداد ۹۳ هزار و ۲۴۰ راس قاچاق دام داشتیم ولی در ۱۰ ماه امسال این عدد با ۴۰.۲ درصد رشد، به ۱۳۰ هزار راس رسیده است؛ بنابراین ما با یک رشد فزاینده‌ای که موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شود مواجه نیستیم و وزن این موضوع به آن میزانی که ادعا می کنند نیست.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه درواقع ما نقطه اوجی برای قاچاق دام شاهد نیستیم، گفت: از این ۱۳۰ هزار راس مظنون به قاچاق، ۲۶ هزار راس در لبِ مرز کشف شده است.

شیوه‌نامه مقابله با قاچاق دام

وی ادامه داد: بر اساس تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه‌نامه‌ای بابت موضوع حمل و نقل نگهداری و خرید و فروش دام زنده با همکاری دستگاه‌های مرتبط به خصوص وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه‌های تابعه احصاء شد و ما این شیوه‌نامه را در اختیار حوزه ضابطین قرار دادیم تا با ابزار مشخص و قابل اندازه‌گیری موضوع قاچاق دام را مدیریت کنند.

دهقانی‌نیا گفت: به عنوان مثال در مساله جابجایی و حمل، حداقل باید دو سند وجود داشته باشد که یکی سند حمل محموله است که باید از سامانه بارنامه برخط بگیرند و یکی گواهی بهداشتی حمل دام است که باید از سامانه سازمان دامپزشکی کشور بگیرند؛ بنابراین نیروی انتظامی می‌تواند در گام اول از هر محموله‌ای که می‌خواهد جا به جا شود این دو سند را مطالبه کند.

تقسیم‌بندی استان‌ها به دو گروه الف و ب

وی با بیان اینکه در این شیوه‌نامه، استان‌های کشور به دو دسته الف و ب تقسیم شده‌اند، اظهار داشت: گروه الف شامل استان‌هایی می‌شود که قاچاق خیزتر هستند؛ از جمله استان‌های سیستان وبلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کردستان، آذربایجان غربی، قم، لرستان، همدان، کرمانشاه، اردبیل، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: هر دامی که بخواهد از این استان‌ها به سمت مرکز و یا به سمت این استان‌ها حمل شود مشمول این شیوه‌نامه می‌شود و سپس بعد از ۶ ماه این شیوه‌نامه استان‌های دیگر را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

ثبت اطلاعات خرید و فروش در سامانه هویت دام

دهقانی‌نیا تاکید کرد: همچنین در خرید و فروش دام، برای جابجایی، باید دام زنده دارای پلاک شود و جابجایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است.

وی افزود: از سویی دیگر هم خریدار و هم فروشنده موظف هستند خرید و فروش خود را در سامانه هویت دام ثبت کنند.

برای علت گرانی گوشت، آدرس غلط می‌دهند

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه اظهار داشت: هم اکنون در فصلی هستیم که به دلیل شرایط جوی از برخی مرزها دامی نمی‌تواند رد شود.

وی تصریح کرد: بنابراین سوال اصلی این است که ما این میزان دام وارد کردیم وبیشتر از دام، ۲۰ درصد نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ گوشت گرم وارد کرده‌ایم؛ آیا با این تفاسیر قیمت گوشت کم شده است؟ خیر.

دهقانی‌نیا تاکید کرد: بنابراین اینکه برخی از افراد می‌گویند قاچاق دام باعث افزایش قیمت گوشت شده، آدرس غلط است.

وی افزود: ضعف‌ها در قسمت دیگری است اما سعی داریم همه موضوع را روی قاچاق دام آوار کنیم.انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
0
0
آفرین
احسنت
درود بر این مسئول شیر پاک خورده

در شرایطی که دادستانی و نیروی انتظانی قاطعانه نقش قاچاق را در گرانی گوشت رد می کنند
جهادکشاورزی شایعه قاچاق گوشت را برای ................ مطرح می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
0
0
بلی دقیقا. دنبال مقصرن. چند سال پبش هر چ اتحادیه و دامداران داد زدن متضرریم از بابت تولید دولت با واردات گوشت کمر دامدارا رو‌شکست. هر چ ما بعنوان دامپزشک فریاد زدیم اقا مولدا روانه کشتار میشن چون نمیصرفه براشون فرمودند اشکال نداره واردات ب صرفه تره. منابع محیط زیستی و ابمون هم حفظ میشه. دام مثل سایر تولیدات نیست کمبود عرضه دام مربوط ب تیشه ایه ک خودمون زدیم قاچاق بهونس. نهاده هارو‌گرون میکنن و‌هی گوشزد میکنن با ارز دولتی ارایه میدیم بدون هیچ‌توضیحی در مورد افزایش قیمتهمین نهاده. ارزش پول ب کمتر از یک سوم‌رسیده ولی گوشت حدود دو‌و نیمبرابر افزایش قیمت داشته. مشکل خودمونیم‌نه دیگران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
0
0
نکته دیگر ک‌مزید بر علت شده شعارهای غلط دولت در مورد واردات و کاهش قیمت گوشت. دامداری ک‌تا سال پیش متضرر بودو‌امروز مقدار بسیار کمی وارد حاشیه سود شده از بیم کاهش قیمت تمایل ب نگهداری نشون نمیده و ب فکر فروش دام‌می افته
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه