کد خبر: ۴۷۳۶۷
 

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان آخرین وضعیت تولید مثل سه یوزپلنگ نگهداری شده در پردیسان را تشریح کرد و از انجام احتمالی عمل لقاح یوزها در اواخر تعطیلات نوروز یا اندکی پس از آن خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر ایمان معماریان» درباره آخرین وضعیت تولید مثل ۳ یوزپلنگی که در این مجموعه نگهداری می‌شوند، گفت: از کوشکی، یوزپلنگ نر مجموعه، مجدداً اسپرم گرفتیم و اسپرمش را در نیتروژن مایع ذخیره کردیم. تحلیل اسپرمی که انجام دادیم نشان داد با توجه به اینکه حدودا ده سالش هم شده کماکان باروری دارد که این اولین خبر خوب بود.

وی افزود: دومی دلبر، یوزپلنگ ماده، بود که با توجه به مشکلاتی که قبلا داشت و عفونت رحمش که خیلی مهم بود، وضعیتش را کنترل کردیم و خوشبختانه برخلاف چیزی که قبلا آزمایش‌های هورمونی از روی مدفوعش داشتیم که به نظر می‌رسید هیچ سیکل فحلی ندارد، این بار که بیهوشش کردیم خوشبختانه هر دو تخمدان فعال بودند و این ما را خیلی امیدوار کرد.

معماریان تأکید کرد: البته رحم دلبر مثل یک رحم جوان خیلی سالم و کامل نیست ولی به عنوان یک رحم بیمار هم شناخته نمی‌شود و به همین دلیل و با توجه به اینکه تولید مثل طبیعی اتفاق نمی‌افتاد تصمیم گرفتیم که برای دلبر ایمپلنتی بگذاریم که در واقع ایمپلنت ضد بارداری است و باعث می شود سیکل فحلیش خاموش بشود و بعد بین ۶۵ تا ۹۰ روز دیگر ما این ایمپلنت را خارج می‌کنیم و بعد یک سری کارهای هورمونی انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم لقاح داخل گردن رحمی را برایش انجام بدهیم. به هر حال شانسش هست و این برخلاف چیزی است که حدس می زدیم و امیدواریم که با موفقیت انجام بشود.

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان درباره «ایران»، دیگر یوزپلنگ ماده که در این مجموعه نگهداری می‌شود گفت: ایران را هم بیهوش کردیم و وضعیت دستگاه تولید مثل و سلامتی‌اش را کنترل کردیم. ایران هم هر دو تخمدانش فعال بود که این هم باز خیلی خبر خوبی بود و اکنون می‌دانیم که ایران بالغ است.

معماریان تأکید کرد: از این به بعد مانیتورینگمان را که ۲۴ ساعته انجام می دادیم کماکان ۲۴ ساعته اما خیلی دقیق‌تر انجام می‌دهیم و سعی می کنیم تولید مثل طبیعی را برای ایران با کوشکی امتحان بکنیم و به زودی به هم معرفی‌شان کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که با فرض موفقیت همه مراحل احتمالا از چه زمانی می‌توانیم چشم‌انتظار اولین یوزهای زاده در اسارت باشیم گفت: چیزی نیست که بتوانیم حدس بزنیم. هر چند بار که ریسک بیماری و مشکلات نباشد و بتوانیم امتحان می‌کنیم. به هر حال همین سه تا یوز را داریم. وقتی شما سه تا یوزپلنگ دارید طبق تجاربی که در دنیا وجود دارد شانس موفقیت پایین است. فقط در مورد یوزپلنگ آسیایی هم نیست و در مورد یوزپلنگ آفریقایی هم همین بوده است.

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان افزود: به هر حال ما سعی می‌کنیم که بهترین کار ممکن که در دنیا انجام می‌شود را با بهترین متخصصان ممکن انجام بدهیم تا با همین شانس خیلی پایین هم به موفقیت دست پیدا کنیم. ولی چیزی نیست که بخواهیم بگوییم مثلا ۹۰ روز دیگر توله داریم. تلاشمان را می‌کنیم که بهترین کار ممکن را بکنیم تا موفقیت را از همین شانس خیلی کم به دست بیاوریم.

معماریان درباره اینکه اولین عمل لقاح یوزها کی انجام می‌شود گفت: احتمالا بعد از تعطیلات نوروز یا اواخر تعطیلات نوروز این کار انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: موفقیت آمیز و غیر موفقیت آمیز بودن این نیست که از قبلش حدس بزنیم الان آماده لقاح هست یا نه. باید سونوگرافی کنیم و تخمدانش بررسی شود و سایز فولیکول‌ها به سایز استانداردی که می‌خواهیم رسیده باشد تا این کار انجام شود. اگر هر زمانی بیهوشش کنیم و هنوز سایز فولیکول‌ها به آن اندازه نرسیده باشد باید صبر کنیم تا به زمان دقیق برسد و این ربطی به موفقیت آمیز و غیر موفقیت آمیز بودن لقاح ندارد.

معماریان ادامه داد: بعد از این مرحله که لقاح انجام شد به این می رسیم که این لقاح منجر به آبستنی و باروری می شود که موفقیت آمیز باشد یا نه.

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در پاسخ به برخی مدافعان حقوق حیوانات که گفته بودند با این اقدامات این حیوانات را بازیچه قرار داده‌اید و دستکاری و اذیتشان می‌کنید گفت: این ها سرمایه‌های خیلی مهمی هستند. همین تعداد کم از آن‌ها مانده و باید بیشترین استفاده را از نظر ژنتیکی و ذخیره ژن‌شان و همین‌طور از جهت ذخیره خود گونه انجام دهیم. کارهایی هم که انجام می دهیم اولا با استفاده از بهترین متخصصان دنیاست و کارهایی است که در تمام دنیا انجام می‌شود و به بهترین نحو که ممکن است برایشان انجام می دهیم.

معماریان در پاسخ به اینکه آیا عمل لقاح مصنوعی پلنگ‌های ایرانی در باغ وحش تهران می‌تواند زمینه خوبی برای لقاح مصنوعی یوزپلنگ در کشور ایجاد کند یا نه، گفت: البته این دو گونه و تولید مثلشان تفاوت‌های خیلی زیادی دارند. علاوه بر تفاوت‌های دو گونه با همدیگر، روش هایی که کار می‌کنیم هم با هم متفاوت است که توضیح و ذکر جزییاتش تخصصی است ولی خب حتماً این کار زمینه‌ای هست برای کاری که بخواهد روی یوزها انجام شود.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه