کد خبر: ۴۷۰۷۲
تعداد نظرات: ۷ نظر
 
 

سگ در کوچه و خیابان همه جوره ممنوع است؛ چه در اماکن عمومی و چه در خودرو‌ها که هنوز معلوم نیست عمومی هستند یا خصوصی!

به گزارش حکیم مهر به نقل از تابناک، این چکیده دستور پلیس تهران در روز‌های اخیر است که پیرو دستور مقام قضایی صادر شده و بر اساس آن، سگ گردانی مطلقا ممنوع است و مجازات سنگینی برای سرپیچی کنندگان از آن در نظر گرفته شده است.

دستوری که صریحا تاکید دارد منظور از سگ گردانی، تقریبا هر نوع بیرون آوردن سگ از منزل را شامل می‌شود چراکه در آن تاکید شده «اماکن عمومی جای سگ گردانی رفت و آمد حیوانات نیست» و علاوه بر آن یادآوری شده که «حمل سگ در درون خودرو‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، برخورد جدی پلیس با حاملان سگ در خودرو‌ها انجام خواهد شد.»

نکاتی که بر اساس آن صاحبان سگ‌ها اجازه ندارند حیوان شان را به خیابان یا پارک یا هیچ مکان عمومی دیگری برده یا حتی آن را سوار بر خودرو کرده و از خانه بیرون بزنند چراکه مصداق سگ گردانی است و مستوجب مجازات، آن هم مجازاتی که در تیتر اخبار بر «شدید» بودن آن تاکید شده است.

دستوری که برخی بر این باورند که، چون جایی در قوانین ندارد، نمی‌تواند اجرا شود و بعضی ورای قانون، به اشکالات دیگر آن اشاره می‌کنند که از جمله آنها، غیرممکن شدن بردن سگ به مراکز دامپزشکی یا سکوت مسئولان درباره گربه گردانی است. مواردی که نشان می‌دهند دستور مقابله با سگ گردانی چندان هم دقیق صادر نشده است.

گزاره‌ای که برخی می‌کوشند ریشه وجودی آن را کشف کننده و بر این اساس، به روایت ماجرای حمله سگ به کودک در یکی از محلات تهران می‌رسند و نتیجه می‌گیرند که این اقدام به جا بوده یا به عکس، تعمیم یک حادثه به کل بوده و خطاست. فضایی که ظاهرا مسئولان قصد ندارند تلاشی برای شفاف کردن آن از خود نشان دهند.

مسئولانی که اگرچه ممکن است بسیاری شان ممنوع شدن سگ گردانی را از رسانه‌ها شنیده باشند، اما بی شک در روز‌های اخیر بسیاری شان با واکنش‌های متفاوتی در این خصوص مواجه شده‌اند. واکنش‌هایی از جنس موافقت و تقدیر و تشکر از ایشان یا به عکس، نقد رفتارشان در این ماجرا؛ چه سکوت کرده باشند و چه در ممنوعیت اعمال شده نقش داشته باشند.

تشکر‌هایی که احتمالا از طرف آن‌هایی به سمت مسئولان سرازیر می‌شود که از سگ هراس دارند یا نجس بودن آن برای شان مساله‌ای غیرقابل چشم پوشی است، اما در روزمره و زندگی عادی، به کرات در معرض افرادی قرار دارند که سگ شان را بی هیچ حد و مرزی همه جا همراه خود می‌برند و حتی خود را مسئول مراقبت از حیوان شان نمی‌دانند.

وضعیتی که می‌تواند برخی افراد را تا سر حد مرگ بترساند و آزار دهد و از این رو تهی کردن اماکن عمومی از سگ ها، اقدامی خوب و شایسته تقدیر است. اقدامی شایسته که البته معلوم نیست چرا شامل جابجایی سگ با خودرو‌ها هم شده یا سوای آن، چرا مشمول گربه گردانی نشده است؟ مگر غیر از این است که هراس و ترس از سگ، عینا و چه بسا بدتر در برخی افراد به نسبت گربه هم دیده می‌شود؟

ابهامی که می‌شود در کنار نقد‌های مطرح شده در خصوص ممنوعیت سگ گردانی قرارش داد (که بالاتر یکی دو نمونه از آن‌ها ذکر شد) تا دریافت نگاه مسئولان به این موضوع همیشه صفر و یکی بوده و هرگز فراتر از آزادی بی حد و حصر یا ممنوعیت مطلق نرفته است. نگاهی که بر اساس آن، یا سگ گردانی آزاد است و می‌شود سگ‌ها را همه جا از جمله پارک برد و یا آنقدر ممنوع است که اجازه ندارید در خودروتان سوارش کنید!

نگاهی که غالبا محصول غفلت مسئولان تصمیم ساز در مسائل مختلف است. امثال آن دسته از مسئولانی که می‌بایست مدت‌ها پیشتر برای قانون‌مند کردن گردش حیوانات تصمیم می‌گرفتند تا مثلا بردن سگ به پارک‌ها و بوستان‌ها محدود شود، اما دست روی دست گذاشته و سکوت کردند تا حالا برخی مسئولان رای به ممنوعیت مطلق دهند و انبوهی از ابهام آفریده شود و احتمالا این منع جز دوره‌ای کوتاه، اثرگذاری خاصی به دنبال نداشته باشد.

منعی که، چون در قانون دیده نشده، احتمالا عمرش چندان طولانی نخواهد بود و طولانی نبودن عمرش معنایی نخواهد داشت جز بازگشت اوضاع به روال سابق. همان روالی که در آن عده‌ای از مردم (چه بسا عده زیادی از مردم) از حضور سگ در پارک و کوچه و خیابان بیمناک و ناراحت بودند، اما چاره‌ای هم پیش روی خود نمی‌دیدند. وضعیتی به شدت تکراری که پیشتر هم در موارد متعددی تجربه اش کرده‌ایم!

 
 
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
France
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
1
3
مملکت گل بلبل تنها مشکلش سگ گردانی بود که به حول قوه الهی حل شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
6
2
چون گربه مث سگ نجس نیس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
لطفا با ذکر دقیق آیه و سوره بفرمایید در کجای قرآن به نجاست سگ اشاره شده
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
0
4
من خودم دامپزشکم، سگ دارم و به سگها هم خیلی علاقه دارم. ولی واقعیتش بعضی افراد که عموماً از تیپ های پایین اجتماع هستن به موضوع نگهداری سگ به نوعی دیگه نگاه می کنن. دنبال سگهای هیکل گنده هستن و در عین حال نحوه نگهداری و مدیریت اونا رو بلد نیستن. دنبال ایجاد ترس در بقیه -بویژه خانمها- هستن و بعد از این کار لذت می برن و می خندن. داشتن سگ براشون یه چیزی مثه داشتن یه کفش مارک داره!! برای پز دادن و اذیت و آزار مردم و خندیدن. همینا هستن که با تابلو بازی و خراب کردن وجهه افرادی که به سگها علاقه دارن همه رو دچار گرفتاری می کنن. این قانون جدید هرچیش بد باشه یه چیزش فقط خوبه که یه گوش مالی به اینها می ده. والا شما تو پیشرفته ترین کشور دنیا هم اینطوری از سگ استفاده بکنی کارت به زندان می کشه.
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
3
3
وقتی فرهنگ سگ نگه داشتن نداشته باشی بهتر که آوردنش تو خیابان ممنوع بشه چون بعضیها شورشو در آوردن
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
0
2
حیوان بیگناه باید از آزادی و حق زندگی محروم بشه بخاطر بیماری روحی و مشکل روانی بعضی افراد که ترس بیمارگونه و فوبیا نسبت به انها دارند؟چرا این افراد را مجبور به مراجعه به وانشناس و درمان فوبیای خود نمیکنند؟
دانیال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
0
0
گربه ها که خودشان در خیابانها ول هستند دیگر آنها گرداندن نمی خواهد دوستان !!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه