کد خبر: ۴۴۹۵۵
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
اختصاصی حکیم مهر:
روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت با انتشار اطلاعیه‌ای به انتقادات اخیر از پذیرش غیرقانونی دانشجوی دامپزشکی در این دانشگاه واکنش نشان داد ...
 

حکیم مهر: روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت با انتشار اطلاعیه ای، به انتقادات اخیر از پذیرش غیرقانونی دانشجوی دامپزشکی در این دانشگاه واکنش نشان داد.

به گزارش حکیم مهر، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

اطلاعیه تفصیلی مهم دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت در طی پی برخی شبهات اخیر در خصوص دکترای حرفه ای دامپزشکی

در پی هجمه های ناجوانمردانه اخیر بر دانشگاه آزاد اسلامی که در پی اعلان و ثبت نام قانونی و بر اساس نیاز جامعه برخی رشته ها پزشکی که درستی و قانونی بودن آن از جانب بیش از دویست نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تایید شد؛ در گامی دیگر و در هجمه ای جدید نسبت به ظرفیت و پذیرش برخی رشته های دیگر ازجمله رشته دامپرشکی از سوی برخی تشکل های صنفی شبهاتی وارد کرده و ایراداتی را وارد کرده اند که هیچگونه دستاویز قانونی و منطقی ندارد و فقط در صدد ایجاد شک و شبهه و نگرانی در بین خانواده ها و دانشجویان این رشته گردیده است.

شهرستان بافت به عنوان یکی از مرتفع‌ترین و خوش آب وهواترین مناطق استان کرمان و ایران است.

شهرستان بافت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO ) به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و یکی از هزار شهر سالم جهان معرفی شده‌است.

شهرستان بافت از نقاط نخبه پرور ایران است و پزشکان ، مهندسان  و نخبگان زیادی را در تمامی زمینه ها به دنیا معرفی کرده است. این شهر زادگاه سردار سپاه اسلام سرلشکر حاج قاسم سلیمانی است.

بافت یکی از شهرهای دارای بیشترین میزان قبولی در آزمون سراسری دانشگاه‌ها در استان کرمان است و تا پایان سال ۹۰ بیش از هشتصد پزشک به این مرز و بوم هدیه نموده است.

شغل اصلی مردم اين خطه كشاورزي و دامپروري است بطوري كه 73 درصد مردم در اين زمينه‌ها اشتغال دارند و براساس آخرين آمارها شهرستان بافت با 1500000 رأس دام سبك و سنگين به عنوان قطب دامپروری محسوب مي گردد و از لحاظ توليد كرك در سطح كشور مقام اول را داراست. وجود تنها کارخانه فرآوری کرک در جنوبشرق کشور، ایستگاه ملی اصلاح نژاد بز کرکی راینی و دها مرکز پرورش دام سبک و سنگین، شهرستان بافت را بعنوان قطب دامپروری شاخص کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت در بهمن سال ۱۳۹۴ بر اساس برخی پتانسیل های بالقوه و بالفعل، مجوز قطعی تاسیس رشته دکتری حرفه ای دامپزشکی از سوی وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری صادر گردیده که زمینه های این مساله به دهه هشتاد شمسی برمی گردد.

از مهر ۱۳۹۵ پذیرش دانشجو در این واحد دانشگاهی شروع و تاکنون براساس ملاک ها و ضوابط قانونی، سه ورودی دانشجو پذیرش شده است اما چنانچه اشاره شد برخی تشکل های صنفی بدون اطلاع دفیق از موارد فوق و صرفاً بر اساس برخی شنیده ها شبهات و ابهاماتی را مطرح کرده اند که موجبات نگرانی گسترده دانشجویان و خانواده های آنان را فراهم کرده است.

همکاری 12 عضو هیئت علمی استخدامی واحد و استانی و بیش از همین تعداد استاد مدعو که اسامی آنان در سایت دانشگاه موجود است، وجود آزمایشگاهها، کتابخانه، خرید بیش از 50 میلیارد ریال تجهیزات آزمایشگاهی در دو سال اخیر علاوه بر امکانات قبلی، تجهیز 15 آزمایشگاه تخصصی با بهترین وسایل جدید و مدرن، تاسیس سالن مجهز تشریح و اخذ مجوزهای لازم تاسیس کلینیک دامپزشکی در دو قسمت مجزای دام سبک و طیور (به تازگی افتتاح شده) و کلینیک دام بزرگ که تا شهریورماه آینده به بهره برداری کامل خواهد رسید، گوشه ای از اقدامات در حال انجام دانشگاه آزاد اسلامی بافت است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت با 26 سال قدمت علاوه بر رشته دکترای دامپزشکی، 3 رشته دکترای تخصصی، 20 رشته کارشناسی ارشد و 60 رشته کاردانی و کارشناسی دارد که در برخی از رشته های دکتری و ارشد تنها مجری استانی و منطقه ای هستیم.

بیش از 60 جلد کتاب توسط اساتید و پژوهشگران واحد بافت (37 جلد فقط در دو سال اخیر) به چاپ رسیده است و هرساله در بین پژوهشگران برتر استان و حتی کشور نامی از استادان واحد بافت بچشم می خورد که از این حیث به خود می بالیم.

در بحث تقسیم دروس گروه دامپزشکی واحد بافت، مسئله اختصاص درس به استاد بر مبنای تخصص اساتید کاملا رعایت می شود و تمامی دروس بر اساس تخصص اساتید تقسیم می شود و حتی در دروس غیر تخصصی نیز این مسئله مورد توجه است.

این واحد دانشگاهی در راستای شفاف سازی و بر اساس رسالت آموزشی و منطقی خود دست به اقداماتی از جمله صدور اعلامیه، انتشار مجوزهای قانونی و برطرف کردن ابهامات مطرح شده پرداخته است. از جمله برخی مواردی که مجدداً تاکید می گردد موارد ذیل می باشد:

 1- دکترای دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بافت دارای مصوبه قانونی و قطعی بوده و نام رشته نیز در سایت وزارت علوم در قسمت رشته های مورد تایید وزارت علوم عنوان دکتری حرفه ای و قطعی بودن آن ثبت شده است.

2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت رأسا و مستقلا اقدام به پذیرش دانشجو نمی کند. دانشجویان تخصیص یافته دکترای دامپزشکی واحد بافت تماما از طریق آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور و از طریق سایت سنجش وزارت علوم و نهایتا مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به این واحد دانشگاهی معرفی و ثبت نام شده اند.

3- واحد بافت مجوز قطعی (و نه یکبار پذیرش) را در مقطع دکترای حرفه ای دامپزشکی دارد که در فایل اکسل رشته های مصوب وزارت علوم (شماره 1767) که در سایت آن وزارتخانه موجود است، صراحتا به عنوان دکترای حرفه ای و قطعی بودن آن اشاره شده است؛ و ضمن آن نیز نامه رسمی و قطعی وزارتخانه ارسال شده و هیچگونه اشتباهی حتی سهوی صورت نگرفته است.

 4- در خصوص تخصیص شماره نظام دامپزشکی خاطر نشان می شود که شرط اختصاص این شماره حتی برای دانشجویان خارج از کشور نیز تاییدیه وزارت علوم در رشته است که واحد بافت با توضیحات بالا در این خصوص مشکلی را احساس نمی کند.

 5- با توجه به قطعی بودن تصویب رشته دکترای حرفه ای دامپزشکی واحد بافت، هیچگونه نامه ای مبنی بر عدم پذیرش دانشجو از هیچ مرجع ذیصلاحی به واحد بافت و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ارسال نشده، چرا که دارای وجاهت قانونی نیست.

در پایان خاطر نشان می سازد که این واحد دانشگاهی هیچگونه ابهام و ایرادی در زمینه پذیرش دانشجوی دکترای حرفه ای دامپزشکی نداشته و تمام روند اعلان اسامی پذیرفته شدگان و مراحل بعدی ثبت نام بر اساس مجوزهای قانونی و بر اساس روالی منطقی و دقیق انجام پذیرفته شده است. اما اکنون که برخی با توجه به نداشتن ادله متطقی و قانونی، فقط با مطرح کردن برخی موهومات و شبهات ساختگی درصدد تشویش افکار عمومی و ایجاد جو نارضایتی و نگرانی در بین دانشجویان و بویژه خانواده های این عزیزان بر آمده اند، حق قانونی پیگیری شکوائیه ای مبنی بر «نشر اکاذیب و تقاضای اعاده حیثیت و ضرر و زیان ناشی از جرم» از برخی افراد، تشکل های صنفی و سایر شبهه افکنان تا حصول نتیجه را برای خود محفوظ می داند.

البته توصیه می شود در مواردی که برخی ابهامات پیش می آید، مستقیماً از مسئولین مربوطه و طی یک روال متطقی جواب خواسته شود، نه اینکه قبل از هر گونه عمل و اقدامی با فضا سازی رسانه ای در صدد القاء شبهه ساختگی خود برآییم، چراکه بعد از برطرف شدن این فضای شبهه آلود، راه بازگشت برای ایجاد یک فضای رسانه ای معقول و آگاهانه برای برخی از این افراد و تشکل های صنفی بسته خواهد شد و چاره ای جز تسلیم شکایت از مراجع ذی صلاح توسط این واحد دانشگاهی باقی نمی ماند.

امید است در ادامه این مسیر همگی مطیع قانون و مجاری مربوطه باشیم و خدای ناخواسته برای تحمیل دیدگاه خود دست به فضاسازی رسانه ای نزنیم.

 روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بافت

 

پینوشت حکیم مهر:

علیرغم تصریح «دکتر مصطفی پیغمبری» رئیس گروه تخصصی دامپزشکی وزارت علوم مبنی بر غیرقانونی بودن پذیرش دانشجوی دامپزشکی (اینجا)، متاسفانه دانشگاه آزاد واحد بافت همچنان بر رویه پیش گرفته خود، اصرار می ورزد.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت علیرغم توضیحات مختلف مربوط و نامربوط (مثلا این جمله که این شهر زادگاه سردار سپاه اسلام سرلشکر حاج قاسم سلیمانی است!)، با زیرکی از پاسخ به این پرسش ساده دکتر پیغمبری طفره رفته است: «مسئولان دانشگاه اگر راست می‌گویند و مدرکی دارند، تعداد ظرفیتی را که وزارتخانه برای جذب دانشجو در سال ۹۶ به آنها اعلام کرده منتشر کنند!»

بر اساس اظهارات رئیس گروه تخصصی دامپزشکی وزارت علوم، در سال ۹۶ اداره کل گسترش وزارت علوم درصد مجاز دانشکده دامپزشکی بافت را به سازمان سنجش «صفر» اعلام نموده است، لذا این دانشکده فاقد مجوز است و حق گرفتن دانشجو ندارد.

مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی بافت تنها به مجوز سال ۹۴ استناد می کنند، در حالی که به این دانشگاه تنها مجوز یک بار پذیرش دانشجوی دامپزشکی داده شده بود و ادامه پذیرش دانشجو در این دانشگاه غیرقانونی است.

حکیم مهر، در حال پیگیری این موضوع از طریق مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و اطلاعات تکمیلی را به اطلاع مخاطبین محترم خواهیم رساند.

 
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
دامپزشک
|
United Kingdom
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
1
0
مشکل ما دانشگاه واحد بافت نیست.‌مساله ما نظام دامپزشکی ناتوانه که جرات اجرای مصوبه اش رو نداره و اعلام نمیکنه به ورودی های امسال به بعد این واحد شماره نظام نخواهد داد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
ساعت خواب!
تا حالا نظام 3 تا اطلاعیه در این مورد داده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
1
0
جدیت حکیم مهر برای کمک و پوشش اقدام خوب نظام‌دامپزشکی قابل ستودن است. هرچند که دانشجویان عزیزان دانشکده دچار اضطراب و استرس ناشی از این ناهماهنگی می‌شوند اما در در طولانی مدت به نفع خود این عزیزان نیز می باشد. دانشگاه آزاد اسلامی مرکز، باید ترتیبی برای ادامه تحصیل این عزیزان بدهد. و با دانشکده متخلف به نحوه شایسته برخورد نمایند. اما در رسیدگی به مدارک و مستندات دانشکده باید انصاف را رعایت کرد.
معدل الف فارغ التحصیل. حیف از شش سال عمرم
|
France
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
0
0
چه اشکالی داره آقا؟؟
اجازه بدید که بخشی از راننده های اسنپ و تپ سی فارغ التحصیل دامپزشکی باشند! دقیقا" مثل بنده! کفر که نمیشه!
این طوری کلی هم کلاس داره! مثل همین کلاس داشتن آموزش دامپزشکی زیر نظر وزارت بهداشت که یک مشت کوته فکر به اسم سر و سامان دادن به آموزش دامپزشکی، منتظر کلاس و پرستیژ اون هستند!!
مسافر توی راه خسته میشه و باهات گپ میزنه و میپرسه آقای راننده شما چه کاره هستید و بعد میگی من دکتر دامپزشک هستم!!
اصلا همون موقع یک کیس برات جور میشه!! شاخ بری مسافری که از حرفت شاخ درآورده!!
خوبه؟نه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
0
2
جناب معدل الف ، کوته فکر کسانی نیستند که منتظر. آن اتفاقا ، فکر میکنم شما هستی که بعد شش سال درس انقدری ناتوان در علم دامپزشکی هستی که الان راننده هستی ...
لطفا دوستان بیکار انقدر اینجا آیه یاس نخونن ، به جای راننده بودن سعی کنید ادعای بیخودتون رو کم کنید و برید سر مرز ، جنوب ، خیلی از مناطقی که دامپزشک نیست ، بنظرم بهتر از رانندگیه
متاسفانه کلینیسین
|
Germany
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
0
0
تهران هم 12میلیون جمعیت داره پس بیست تادانشکده پزشکی بایدتاسیس شود
مگرتمام دامداران بایدمدرک دکترای دامپزشکی بگیرندکه برای یک میلیون ونیم دام یک دانشکده دامپزشکی بزنند
یک .......ی بگوییدکه همه باورکنند
مساله پول ،پول وپوله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
0
0
فری یونیورسیتی هست دیگه
فعال بخش خصوصی
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
0
0
قطعا برای هر دامپزشک با دانش و با توان، کار وجود