کد خبر: ۴۲۱۳۹
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تخریبچی درمانگر:
بر اساس این گزارش، وی در تعمیرگاهش داروخانه کوچکی دارد که داخل آن انواع و اقسام داروها از باند و گچ و نخ بخیه تا قرص و شربت‌های تقویتی و آنتی‌بیوتیک یافت می‌شود!
 

حکیم مهر: روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان «تخریبچی درمانگر» از مکانیکی سخن گفته است که در تعمیرگاه خود در محله شهرزیبای تهران، اقدام به درمان حیوانات و انواع فعالیت های دامپزشکی می نماید! بر اساس این گزارش، وی در تعمیرگاهش داروخانه کوچکی دارد که داخل آن انواع و اقسام داروها از باند و گچ و نخ بخیه تا قرص و شربت‌های تقویتی و آنتی‌بیوتیک یافت می‌شود!

این گزارش را در ادامه ملاحظه فرمایید:

تخریبچی درمانگر

تعمیرگاه خودرو ‌‌حاج «‌علی زینعلی» یک باغ‌وحش درست و حسابی است. هریک از حیواناتش قصه و سرگذشتی دارند و پیش از آنکه گذرشان به اینجا بیفتد اتفاقات زیادی را از سر گذرانده‌اند. حاج‌علی، دامپزشک نیست؛ اما حیوانات و پرندگان بسیاری را درمان کرده است. برخی از همان حیوانات و پرندگان هم کنارش مانده‌اند و کم‌کم تعمیرگاه او به باغ‌وحش تبدیل شده است. حکیم‌باشی مهربان محله شهرزیبا، در جبهه‌های جنگ برای حفظ خاک وطنش زخم خورده و پس از پایان دوران دفاع‌مقدس خنثی‌کننده مین بوده است. گزارش زیر نقل حکایت‌های شنیدنی دامپزشکی حاج‌علی است .

توری بزرگ خروس‌ها را کنار دیوار حیاط تعمیرگاه گذاشته و روی سقفش نایلون کشیده که آفتاب و باران اذیتشان نکند. دبه پلاستیکی آب را روی چفت قفس آویخته است تا اگر خروس‌ها بالا و پایین پریدند به دبه آب‌شان آسیبی نرسد. مرغ‌ها و جوجه‌ها تنها حیواناتی هستند که حصار و قفسی ندارند. تعداد کبوترها زیاد است و تورشان شبیه آپارتمانی چند واحدی است که در هر واحد چند کبوتر در کنار هم زندگی می‌کنند. کبوتری که مدتی پیش پایش آسیب دیده بود، ظاهراً روبه‌راه شده و اگر با رفتار پرندگان آشنا نباشی، نمی‌توانی لنگیدنش را تشخیص دهی، اما حاج‌علی به یک نگاه و به نشان راه‌‌رفتنش او را از بقیه کبوترهای همرنگ و همسانش سوا می‌کند. پای این کبوتر لای در مانده و شکسته است. حاج‌علی او را پیدا و با بخیه و گچ‌گرفتن پایش، حیوان را مداوا کرده است .

  نامه‌برهای نابینا

بسیاری از کبوترهای حاج‌علی بیمار شده‌، آسیب‌دیده یا صاحبان‌شان آنها را رها کرده‌اند. حاج‌علی میخچه بزرگ و ناسوری را که گوشه چشم یک کبوتر نامه‌بر جا خوش کرده، نشان می‌دهد و می‌گوید: «این یک عفونت خشکیده است که به آن طعمه می‌گویند.» وقتی حاج‌علی با نرمه انگشتش پلک دردناک کبوتر را وارسی می‌کند، انتظار ‌داری پرنده زبان‌بسته از درد دست و پایی بزند و برای خلاصی‌اش تقلا کند، اما انگار معاینه طبیب کاربلد نه تنها سبب درد و آزار او نشده، بلکه اندکی تسکینش داده است .

حاج‌علی کبوتر دیگری را که بر اثر عفونت تا مرز نابینایی رفته بود، درمان کرده است. او تعریف می‌کند: «این کبوتر کنار یکی از برج‌های شهرک راه‌آهن افتاده بود و طعمه، چشمش را کور کرده بود. من اول طعمه را داخل چشمش خرد و‌ریز کردم. بعد با آنتی‌بیوتیک عفونت را خشکاندم. کم‌کم کبوتر بینایی‌اش را به دست آورد، ولی چون در دوران بیماری، با دست به او آب و دانه می‌دادم، عادت کرده و هنوز هم نمی‌تواند خودش چیزی بخورد.» گلوی جوجه کبوتر دیگری موقع دانه خوردن با تیزی ناخن پای مادرش بریده شده و دلمه‌های خون راه خورد و خوراک پرنده را بسته است. وقتی جوجه‌کبوتر را نزد حاج‌علی می‌آورند او با تیغ جای بریده را می‌شکافد تا خون جاری شود، بعد محل شکاف را بخیه می‌زند و چند روز از پرنده مراقبت می‌کند تا دوباره راه بیفتد .

درمان پای خروس با گچ و نوارچسب

در تعمیرگاه حاج‌علی و لابه‌لای آچار بُکس و جک و خرک و لوازم تعمیر خودرو، انواع پرنده از قناری و مرغ عشق تا مینا و سره پیدا می‌شود. قفس مرغ عشق‌های نازپرورده حاج‌علی که دوست دارند حکیم‌باشی کنارشان بایستد و با حوصله به آنها دانه بدهد، داخل تعمیرگاه است و لانه پرنده‌های دیگر، نزدیک تعمیرگاه و در اتاقک پستومانند بزرگی قرار دارد. کنار ردیفی از ضایعات فلزی اتاقک خودرو، خروس سیاه رنگی بی‌حرکت نشسته و بروبیای تعمیرگاه را تماشا می‌کند .

فاصله‌ای که میان مفاصل پاهای خروس افتاده، توان راه‌رفتن را از حیوان گرفته است. صاحب خروس که قصد کشتن حیوان زبان‌بسته را کرده، وقتی وصف مهارت حاج‌علی را در مداوای حیوانات شنیده، خروس بیمار و تب‌دار را نزد او آورده است. حاج‌علی اول مفاصل خروس را با نوارچسب به هم نزدیک کرده، بعد پاهایش را گچ گرفته و برایش از کارتن، صندلی درست کرده که پاهایش آزاد و آویخته بماند تا جوش بخورد. حالا هم به او داروی تقویتی می‌خوراند تا کمبود ویتامینی که خروس جوان را به این حال و روز انداخته، رفع شود .

  حاج‌علی در طبابت حیوانات جسارت زیادی دارد و شیوه‌های درمانش مخصوص خودش است. او می‌گوید: «در کن بزرگ شده‌ام و آنجا حیوانات زیادی دیده‌ام. اما مردم با روش نگهداری آنها آشنا نبودند و اگر حیوانی بیمار می‌شد برای درمان فقط از داروهای سنتی استفاده می‌کردند .»

حکیم‌باشی با هوش و ذکاوت ذاتی‌اش راه و روش درمان حیوانات و پرندگان مختلف را پیدا می‌کند و طبابتش ترکیبی از دامپزشکی سنتی و علم امروزی است. در میدانگاه بزرگی که دیوار به دیوار حیاط تعمیرگاه است، تعداد زیادی سگ و غاز زندگی می‌کنند. یکی از سگ‌ها حسابی هار است و اگر حکیم‌باشی هر روز او را 2ـ 3 کیلومتر ندواند آرام نمی‌گیرد، اما وقتی حاج‌علی نوازشش می‌کند بی‌صدا می‌ماند و با تکان دادن دمش خوشحالی خود را نشان می‌دهد. حاج‌علی می‌گوید: «این سگ را در بیابان پیدا کردم. قلاده‌اش به گردنش چسبیده بود و به زحمت نفس می‌کشید. بوی وحشتناکی می‌داد که نمی‌توانستی تحمل کنی. حیوان حال و روز رقت‌‌انگیزی داشت. اول تصمیم گرفتم او را خلاص کنم تا بیشتر درد نکشد، اما به خودم گفتم مگر تو به او جان داده‌ای که می‌خواهی جانش را بگیری؟ از تصمیمم پشیمان شدم و شروع به درمانش کردم .»

امانت‌های گرانقیمت

مدتی پیش هم سگی را برای وضع حمل نزد حکیم‌باشی آوردند و با کمک او 9 توله‌اش سالم به دنیا آمد. حاج‌علی می‌گوید: «من یک ریال برای خریدن این حیوانات پول نداده‌ام. همه آنها را برایم آورده‌اند. چند سال پیش جوانی یک سگ ‌نژاد دورمه را که چند میلیون تومان قیمت داشت با رختخواب و تشریفات اینجا آورد و گفت من جایی برای نگهداری از سگم ندارم و دنبال کسی می‌گردم که خوب از او مراقبت کند. من هم به امانت سگ را نگه داشتم .»

  حیوانات مختلف و گوناگونی از مطب اوستای تعمیرکار سردرآورده‌اند که بعد از شفا گرفتن نزد صاحبانشان برگشته‌اند. حاج‌زینعلی می‌گوید: «پارسال زمستان یک گوسفند یک روزه را که از گله جدا افتاده بود، به اینجا آوردند که شرایط مزاجی‌اش خوب نبود. اول خاکشیر را با آب سرد به او خوراندم، اما بهتر نشد. مخلوط پودر سنجد و شیرخشک را که امتحان کردم، مؤثر بود و حالش بهتر شد. 2ـ 3 ماه بزغاله مریض بود و در این مدت، او را مثل نوزاد پوشک می‌کردم. وقتی بزغاله علف‌خور شد و جان گرفت، او را به چوپانی سپردم تا با گله بزرگ شود .»

داروخانه‌ای در تعمیرگاه

حکیم‌باشی شهر زیبا حیوانات وحشی مانند شاهین و قرقی را هم زخمی پیدا کرده و بعد ازدرمان به باغ‌وحش شهر تحویل داده است. حاج‌علی در تعمیرگاهش داروخانه کوچکی دارد که داخل آن انواع و اقسام داروها از باند و گچ و نخ بخیه تا قرص و شربت‌های تقویتی و آنتی‌بیوتیک یافت می‌شود. هزینه خوراک و داروی ماهانه این حیوانات و پرندگان زیاد است، اما دلش راضی نمی‌شود این موجودات زبان‌بسته را از تعمیرگاهش بیرون کند. او حیوانات را رایگان طبابت می‌کند، خرید و فروش حیوانات و پرندگان هم در مرام او نیست و آنها را فقط به کسی هدیه می‌دهد که حسابی مراقبشان باشد .

دامپزشک شهر زیبا، یل جبهه‌ها بود

حاج‌علی زینعلی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به تعمیر خودرو مشغول بوده و در دوران دفاع‌مقدس به‌عنوان پاسدار کمیته انقلاب اسلامی به جبهه رفته است. پس از جنگ هم در حالی که موج‌گرفتگی و آسیب‌دیدگی دست، افتخار جانبازی را بر سینه‌اش نشانده بود، در لباس پاسداری کمیته انقلاب اسلامی به خنثی‌کردن بمب مشغول شد. وقتی کشور به آرامش می‌رسد حاج‌علی دوباره به تعمیرگاه خود رونق می‌دهد. مرد جبهه و جنگ، طبعی لطیف دارد و نه تنها عاشق حیوانات است، از پرورش گل و گیاه هم لذت می‌برد. حاج‌علی در حیاط تعمیرگاهش باغچه‌ کوچکی دارد که در آن درختان لیموترش، پرتقال، گردو، کانکوال و گل‌های مختلف را به بار رسانده است. 2 فرزند حاج‌علی هم عشق به طبیعت و حیوانات را از پدرشان آموخته‌اند .

 
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
به امثال بنده با هزار مکافات و بیست سال تحصیل مجوز تاسیس کلینیک داده نمیشه.
نوش جانش امیدوارم انواع جراحی هم یاد بگیره و این علم تجربی رو ترویج بده.. پایه دامپزشکی لیون فرانسه هم همینطور بوده از بیطار تجربی و چه بسا اگر به ایشان مسئولیت داده شوود بسیار بهتر از خیلیا و دلسوز تر باشه
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
سلام منم دامپزشکم ولی دارم تو یه مکانیکی کار میکنم، چه جالب، خیلی باحاله ها!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
با توجه به متن گزارش ایشان به کار پرستاری و تیمار حیوانات آسیب دیده اقدام میکند و نه طبابت!!
به امید روزی که همه ی مدعیان درمان کاذب و سو استفاده گر از عدم درک ملت چه در پزشکی چه در دامپزشکی بساطشان برچیده شود. البته اعتقاد دارم وجود امثال روازاده و آزمندیان و تبریزیان و اصغر دوبرمن و... همه بخاطر کم کاری ما دکترهاست که چگونه طبابت کردیم که زمینه ی به وجود آمدن آن ها را فراهم کردیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
ایشان اگر منصب بالای دولتی داشتند وضعیت دامپزشکان به مراتب بهتر بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
اگه یک مکانیک درمان انسان انجام بده .وزارت بهداشت اون مکان رو پلمپ و فرد رو به دادگاه معرفی میکنه .اما دامپزشکی .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
این امر در پزشکی هم رواج دارد شما یک روز در به عطاری ها بروید و به بیند از سرطان گرفته تا بیماریهای قلب و کلیه توسط یک فردی که اصلا سواد ندارد ویا یکی از فارغ لتحصیلان طب های سنتی به چه بیراهه هایی که کشیده نمیشوند.کاری هایی که در این مغازه ها صورت میگیرد هیچکدام پایه و اساس علمی که ندارد هیچ بر وخامت امراض هم میافزاید. من مشکل را در این افراد نمیبینم. اینها یا متل این دکتر علفی ها کاسب اند واز این را ارتزاغ مینمایند و یا از روی بقول خودشان نینت خیر این کار را انجام میدهند.مشکل در 2 جا است یکی فرهنگ و سطح سواد قشر وسیعی از جامعه ختی گاها افراد تحصیل کرده که از اطلاعات بسیار پایینی برخوردارند که آنها هم مقصر نیستند و به برنامه های صدا و سیما اگر توجه کنید میبیند که خیلی از بد آموزیها و خرافه ها از انجا منشاء میگیرد. به درمانهای طب سنتی صدا و سیما وقتی انسان گوش میدهد و نگاه میکند تنها کاری که میتواند در آن لحظه انجام دهد انرا ببندد. یکی دیگر نبود قانون منع دخالت در مشاغل است. هم در مورد دامپزشکی و هم پزشکی این صادق است. چند شب پیش داروخانه بودم خانمی از داروساز تقاضای دارو برای تشنج کودکش خواست او دارو راداد گفت اگر خوب نشد ببرش دکتر. شما در اروپا و امریکا صبح که نسخه را میدهید بعد از ظهر دارو را برایتان ارسال میکنن. در جامعه ما به اینجور چیز ها را بطور عادی نگاه کنید و هنگام مواجه شدن با آنها فقط بگوئئد:
الذین إذا أصابتهم مصیبة قالوا إنّا لله وإنّا إلیه راجعون چون واقعا برای یک جامعه اینها مصیبت هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
طب سنتی همه جا است این گار اقا رمالی و دعا نویسی که نیست دامپزشکان محترم باید خودشان را در جامعه جا بیندازند ودر زمینه سونوگرافی و ارتوپدی حیوانات کوچک وبزرگ تبحر کسب کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
ایشان ............. است چه کسی میتونه ایشان را به دادگاه معرفی کنه
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
شان دامپزشکی و دامپزشک در کشور ما از سالها پیش نازل بوده و با این سیل فارغ التحصیل و خوددرمانی دامدار و مرغدار و درمانگر شدن امثال ایشان که کم هم نیستند روز به روز هم به حقارت کامل و سیه روزی نزدیک میشود
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
از مطالعه دقیق گزارش اینگونه درک میشود که قصد و هدف ایشان درمان و طبابت به معنی رایج و کسب درامد نیست بلکه به خاطر عشق و علاقه به حیوانت به انها کمک کرده و انها را درمان پرستاری می کند. اگر چنین باشد نه تنها کار او نکوهیده نیست بلکه جای تشویق دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
مشکل در این است که یک روزنامه پر تیراژ مانند همشهری خبرنگاری دارد که بدرستی بار معنایی هر کلمه ای را نمیداند ، البته اگر این خبرنگار در کنکور شرکت کرده باشد احتمالا" درصد تستهای زبان فارسی ایشان چندان خوب نبوده !! متاسفانه ایشان متوجه آن نیستند که فعالیتهای دامپزشکی به فعالیتهای تجربی و سنتی اطلاق نمیشود حتی بیطارهای قدیم نیز صاحب کتاب و استاد و تعلیم و تربیت خاص خود بودند و صرفا" با تجربه شخصی خود بیطار نمیشدند !!
متاسفانه بنظر می آید حتی در میان افراد تحصیل کرده و دست به قلم نیز درک درستی از دامپزشکی وجود ندارد !!
کارهایی که فرد نامبرده در تعمیرگاه خود انجام میدهد تیمار و پرستاری و کمکهای اولیه ای است احتمالا" در جبهه و در جنگ با آنها آشنا شده اند نه فعالیتهای دامپزشکی .
سکوت نشانه رضایت نیست!!
|
Netherlands
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
0
0
رشته دامپزشکی به این زودی ها در ایران جا نمی افته.از این آقا هم باید تشکر کرد که توانایی درمان داره.کار مثبت تشویق داره.من هم که دامپزشک هستم کارهای مکانیکی ماشین خودم رو انجام می دم.دامپزشکی در حدی هست که یه مکانیک یا دیپلم گاها بهتر هم انجام می ده.ولی گیربکس 206 رو بده یه دامپزشک،عمرا بتونه جمع کنه.زیر دیپلم جراحی انجام می داد از دکتر دامپزشک بهتر و این از ایراد های این رشته هست.چرا همین روستایی نمی تونه لپ تاپ یا بردهای الکترونیکی یا پی ال سی تعمیر کنه؟!!یا برنامه برای پی ال سی بنویسه؟!!وقتی الکی انتخاب رشته بشه،عاقبت از طویله سر درمیاری ؟!!!!همین دهاتی،لنت ترمز ماشین رو که راحت می شه عوض کرد،رو خودش دست نمی زنه،می گه ترمزه شوخی نیست باید یه شخص وارد این کار رو بکنه.ولی هزار درمان روی گاو انجام می ده!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
0
0
با احترام به حس حیوان دوستی افراد باید بگم ایشون حق نگهداری و مراقبت از حیوانات رو دارن ولی باید بدونن که اگه واقعا حیوانات رو دوست دارن باید برای درمان آنها به دامپزشک مراجعه کنن. وگرنه خودشون به قاتل همون حیوان تبدیل خواهند شد. چون ایشون نه میزان مصرف دارو رو میدونن ونه اصول درمانی رو. درمان حیوانات بدون داشتن مدرک مرتبط غیر قانونی است.لطفا این رو جا بندازید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
0
0
من بسیار برای این دوست دامپزشک متاسف هستم که فکر میکند هرکسی توان انجام کار دامپزشکی را دارد و این استدلال را میاورد که یک مکانیک میتواند کار دامپزشکی انجام دهد ولی یک دامپزشک نمیتواند 206 تعمیر کند. این بدلیل اموزش سطح پایین دامپزشکی در ایران است چرا که در دانشکده های ایرانی نه فارمی وجود دارد ونه بیمارستان درست حسابی فقطا از دامپزشکی تیتر دکترا مانده و بس مشتی درسهای تءوری.مطمئن. هستم اگر در برزیل تحصیل میکردید این صحبت را نمیکردید.دوست عزیز دامپزشکی یک رشته استراتژیک اقتصادیست که ممالک بزرگ از ان بهره ها میبرند. شما وقتی برای یک فارم بزرگ اموزش ندیده اید و فقط برای تک کیس انهم بطور ناقص اموزش دیده اید از این رشته چه انتظلری دارید.ما بیشتر نیازهای تعذیه ای با منشا دامی را از خارج تهیه میکنیمِ چرا؟ برای اینکه دولت از دامداری حمایت نمیکند کسی رغبتی به سر مایه گذاری در این رشته ندارد دانشجو با بی رغبتی درس خود را تمام میکندِ همین رشته وقتی به اروپا میروی رقابتی را که برای ورود به ا ن وجود دارد را مشاهده میکنی حیران میمانیِ دوست من چند تا به اصطلاح دانشکده دامپزشکی داریم با این همه فارغ التحصیل چندی پیش مسئول یکی از گاوداریهای بزرگ دنبال استخدام دامپزشک خارجی با حقوق نجومی بودِ. دیگه مطمئن. هستم این دامپزشکی را یک مکانیک نمیتواند انجام دهدِ. بسیار متاسفم برای این وضعیتی. که برای این رشته حیاتی در ایران پیش امده است
ادکتر عباس فرهمند
|
United States
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
0
0
از این دست افراد بسیار هستند جون طبابت حیوان بمانند انسان اگر اسیب ببیند مجازاتی آن چنانی نداردچون حداگثر غرامت ریالی است لذا هرکس بخودش اجازه میدهد باین کار ورود پیداکند وباجسارت از خودش ابتکارهم بزند ووجهی هم دریافت نکند وغیره دربین خروس باز ها هم اینکار رایج است دربین کبوتر باز ها هم همچنین بهرحال فرق بین پزشکی ودامپزشکی همین است گرچه درپزشکی که هم این دخالتها بسیار وجود دارد ولی اگر فردی فوت کند وتعقیب شود مجازات قتل عمد شاملش میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
0
0
در قدیم کار دامپزشکی را در مملکت ما نعلبند ها انجام میدادند و کار دندانپزشکی را دلاکها با گذشت ایام دندانپزشکی که یک رشته مصرفی بود درست شد و دامپزشکی مثل همه رشته خای تولیدی در عقب افتادگی قرار گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
0
0
این بنده خدا که مکانیک است و تحصیل کرده نیست که به اصول درمان شناخت مرز های بین رشته ای آگاه باشد. شما برید دنبال اون چشم پزشکی که هر روز در کار دامپزشکی دخالت میکند و با افتخار عکس منتشر میکند که در همین حکیم مهر خبر هایش آمده بود
دكتر دامپزشك
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
0
0
دمش گرم
سکوت نشانه رضایت نیست
|
United States
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
0
0
ببین جانم،ما در ایران هستیم و با شرایط ایران باید هر شغلی رو سبک و سنگین کنیم و کاری با خارج نداریم.در خارج برای خردادیان هم کار هست.در استرالیا برای زمین شناس کارهای خوبی هست ولی تو ایران باید هندونه بفروشه.برای مسئولین و دولت های ایران اصلا مهم نیست دکتر تخمه بفروشه یا هندونه؟!!اینها دنبال هشت برابر کردن عوارض خروج هستن تا درآمدهای خودشون رو افزایش دهند ................. الان تو ایران نباید به امید این قبیل دولت ها باشی، ................... دامپزشکی آینده خوبی برای قربانیان خودش ایجاد نمی کنه.واقع گرایی از احساس گرایی خیلی جلوتره.یه مکانیک شدن نیاز به هجده سال تحصیل و کنکور دادن نداره.برای تاسیس داروخانه یا مطب دامپزشکی نظام و اداره دامپزشکی باید نظر بدن اولا طبق شرایط اونها باشه ثانیا شما اصلا امتیاز افتتاح مطب یا داروخانه در اون استان رو دارید و برای مرکز استان که اصلا امتیاز شما نخواهد رسید.ولی مکانیک در مرکز کلان شهر هر جا دوست داشته باشه مغازه رو افتتاح می کنه.هر روز سر کسی و مزاحمت اداره دامپزشکی رو هم نداره.بخش دولتی هم که راحت هم درمان می کنه هم به بخش خصوصی اذیت و زور می گه.دامپزشک وارد طویله می شه وبوی طویله می گیره.ولی برای مکانیک ماشین رو میارن و منت مکانیک رو هم می کشن.مکانیک تا پنجم ابتدایی هم بخونه و زبان انگلیسی هم بلد نباشه مشکلی نیست.ولی دامپزشک باید کلی دوره بره،درس بخونه و امتیاز برای یه شهرستان کوچیک رو بیاره.دامپزشکی خوندن در ایران یه اشتباه بزرگه.حالا اگه این اشتباه رو مرتکب شدیم لازم نیست با توجیه آوردن سعی در کتمان این اشتباه بکنیم.شغل برای زندگی هست نه زندگی برای شغل.شغل باید رفاه و آسایش شخصیت بیاره نه آزار و آسیب بدنی و استرس و غیره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
0
0
من کاملا با این دوست عزیز موافق نیستم که دامپزشکی خوندن رفاه نمیاورد.البته مشکل این شغل این استکه با تولید سرو کار دارد کشاورزی هم همینطور است چقدر دکترای کشاورزی بیکار وجود دارد.در یک سیستم هرج و مرج هیچ چیز سر جایش نیست همه میتوانند در کار همدیگر دخالت کنند.کلیه مشاغل تولیدی در ایران بیکارند چند نفر مهندس مکانیک بیکار یا ارشیتکت وجود دارد خدا میداند پای صحبت هرکس بنیشینید از بی احترام به شغل خود ش شکوه دارد وقتی بدون خواندن درس قضاوت شما میتوانید قاضی بشوید دیگه چه انتظاری دارید یک مکانیک یا یک پزشک در شغل شما دخالت نکند. چندی پیش یک آرشتیکت از این شکوه داشت که پزشکان در کار آنها دخالت میکنند. وقتی با پزشک صخبت میکنی میگوید من 18 سال درس خواندم جراح اعصاب شدم برای طرح من را در یک درمانگاه در یک شهر کوچک که امکانات بخیه زدن را ندارد انداخته اند و 4 سال باید در اینجا باشم و بر اساس کار کرد حقوق بمن میدهند فیش حقوقش را نشان داد ماهی 2 میلیون تومان میگرفت و از طرف دیگر افراد با ژن خوب در مراکز استان با حقوقهای نجومی خوب دوست من نگاه کن شما تنها نیستی که به شغلت توهین شده. برای مشاغل بد برنامه ریزی شده چون مدیران برنامه ریزی سواد اینکار راندارند.بهترین پزشکان دامپزشکان مهندس ها در حال مهاجرت اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه