کد خبر: ۳۸۸۶۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
 

مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: تاکنون این سازمان یک مجوز برای توزیع شیر فله به متقاضیان ارائه نکرده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر داریوش جهان پیما» با اشاره به اینکه کشورهای موفق برای کنترل بیماری تب مالت، صنعت پاستوریزاسیون خود را توسعه داده اند، افزود: بیان این مطلب در کشور ما مبنی بر اینکه صنعت پاستوریزاسیون باید توسعه یابد اما در کنار آن مجوز توزیع شیر فله ای نیز داده شود، با یکدیگر متناقض است.

وی با تاکید براینکه به منظور کنترل بیماری تب مالت در میان جمعیت انسانی باید صنعت پاستوریزاسیون رونق پیدا کند، ادامه داد: با انجام عملیات پاستوریزه کردن شیر، فقط عوامل بیماری زا از بین می رود و این امر هیچ تاثیری بر ارزش غذایی آن ندارد.

وی اظهار کرد: گاهی اوقات این مطلب نیز شنیده می شود که شیر فله ای ارگانیک است، اما ارزش غذایی آن از شیر پاستوریزه بالاتر نیست و این موضوعات صحت ندارد.

جهان پیما با بیان اینکه به طور کلی روند بروز بیماری تب مالت در کشور رو به کاهش است، تصریح کرد: هنوز در برخی از استان‌ها میزان شیوع این بیماری افزایش دارد و در برخی از استان ها میزان آن کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: این مشکل در صادرات آن ها نیز مشاهده می شود بطوریکه کشورهای خارجی مجوز دامپزشکی را خواهان هستند این درحالیست که ما باید مجوز وزارت بهداشت را داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیماری های آبله انسانی، طاعون گاوی در جهان ریشه کن شده اند، گفت: برنامه ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سطح جهان نیز در حال اجراست که ایران در اجرای این طرح پیش رو بوده است.

مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری سازمان دامپزشکی افزود: تاکنون جلسات متعددی به واسطه‌گری فائو با ایران به لحاظ اینکه برتری فنی و علمی در کنترل این بیماری داریم با کشورهای پاکستان، افغانستان و تاجیکستان برگزار شده است که بتوانیم طرح ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک را در آن کشورها انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر روند بروز این بیماری در کشور کنترل شده است، ادامه داد: تعداد کانون های این بیماری از 2000 کانون در سال های گذشته به 96 کانون کاهش یافته است.

 
 
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۲
0
0
پس این فروش گسترده ی شیر خام فله زیر نظر چه کسی هست؟وزارت بهداشت یا دامپزشکی؟!یعنی واقعا انقدر پیچیده ست فهم این مطلب ک شیر خام فله, غیر بهداشتی ست؟؟وضعیت شیر بسته بندی و پاستوریزه کارخانجات با حضور ناظرین درهاله ی ابهام هست.و هرچن وقت یه حدیثی شنیده میشه ازش.دیگ شیر فله ک هیچ نظارتی نیست.وهرکی ب هرکی هست ...نه تست انتی بیوتیکی.نه بارمیکروبی.نه اسید...هیچ نظارتی نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
0
0
شاید مجوز صادر نکرده ولی برخورد با عاملان فروش و عرضه ی شیر خام فله با دامپزشکی هست .من نمیدونم چرا سازمان دامپزشکی ب جای گسترده کردن گستره ی حاکمیت خود سعی در کم کردن این گستره دارد..باید ب صورت جدی فروش شیر خام فله را ممنوع کند.و ب وزارت بهداشت پاس ندهد.کارخانجات هم مسیول فنی دامپزشکی باید داشته باشند .نه اینک زیر نظر وزارت بهداشت باشند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه