کد خبر: ۳۸۷۶۳
نگاهی به طرح استراتژیک APHIS از سال 2015 تا 2019:
آشنایی با فعالیت‌های سازمان‌های مرتبط با سلامت و دامپزشکی در کشورهای دیگر، می‌تواند کمک شایانی به الگوبرداری و برنامه‌ریزی متولیان دامپزشکی در کشورمان نماید ...
 

وزارت کشاورزی ایالات متحده

خدمات بازرسی سلامتی جانوران و گیاهان

حفاظت از سلامت و ارزش کشاورزی آمریکا از سال 1972

طرح استراتژیک 2019-2015

ترجمه: مصطفی قلاوند

دانشجوی دکترای دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد کرج

 

تبدیل دیدگاه به واقعیت

"همانطور که ما به دنبال برنامه ای برای آینده هستیم، متعهد به انجام تمام کارهایی هستیم که می توانیم در APHIS برای اطمینان از سلامت، قابلیت عرضه در بازار و سودآوری برای کشاورزی آمریکا استفاده کنیم."

كوين شي، مدير، APHIS

مأموریت

محافظت از سلامت، رفاه و ارزش کشاورزی و منابع طبیعی آمریکا.

نیروهای محرکه اصلی

کشاورزی و بازار جهانی همچنان در حال تکامل بوده و APHIS باید به سرعت به تکامل و رشدش ادامه دهد. ما با ارائه چالش ها و فرصت ها شش نیروی محرکه را شناسایی کردیم که نیاز ما را به دیدگاه های انتقادی در مورد چگونگی فعالیت هایمان به طور استراتژیک به حداکثر می رساند.

فرآیندهای نظارتی نمی تواند با نیازهای ماموریت سازگار باشند

به دنبال ماموریت ما، APHIS به طور سنتی به عنوان یک سازمان نظارتی شناخته شده است. با این حال، پاسخ دقیق قانونمند نمی تواند همیشه مناسب باشد. علاوه بر این، امروزه روش های کشاورزی و کسب و کار بدین معنی است که بخشی از ابزاری که ما به صورت سنتی استفاده کرده ایم ضررهای بیشتری نسبت به سود آن داشته باشد. از آنجا که ما هنوز هم یک نقش نظارتی را داریم، این کار تنها روش و یا در برخی موارد اولین روش برای کمک به سلامت جانوران و گیاهان نخواهد بود.

APHIS با مشارکت کنندگان و شرکا خود برای بررسی جایگزین های قانونگذاری اقدام به همکاری خواهد نمود. این امر می تواند شامل برنامه های آموزشی و حمایت از استانداردهای صنعتی و غیره باشد. ما همچنین به یک روش انعطاف پذیر برای اعمال مقررات موجود نگاه خواهیم کرد. این طرح شامل تاکتیک هایی است که راه حل های نظارتی و غیر قانونی را شامل می شوند. در هر حال، ما معتقدیم که بهترین ابزار برای این کار را شناسایی کرده ایم.

پیشرفت سریع در علم و تکنولوژی

پیشرفت های سریع در زمینه علم و تکنولوژی، فرصت هایی را برای APHIS فراهم می کند که به طور مداوم تغییرات در نحوه ارائه خدمات به مشتریان خود را ارزیابی کند. این کار شامل تطبیق شیوه های فعلی ما  اتخاذ بهترین شیوه های جدید است. ارتباطات و تجارت به صورت الکترونیکی در حال وقوع هستند – اشکال کپی شده به سرعت منسوخ می گردند. علوم گیاهان و جانوران نیز به سرعت در زمینه مهندسی ژنتیک، تشخیص بیماری، زیست شناسی و دامپزشکی در حال پیشرفت و تغییر هستند. این پیشرفت های سریع اغلب می توانند باعث شوند که سازمان های دولتی به صورت واکنشی اقدام کنند نه پیشگیرانه، و از این رو مشتریان با کمبود حمایت از سوی دولت مواجه می شوند.

APHIS  متعهد می باشد تا آسان تر و سریع تر به مشتریان خود که نیاز به دریافت اطلاعات دارند کمک کند. ما با دیدگاه برتری و ارزش، همواره در حال پیدا کردن راه های جدیدی برای انجام کار هستیم به طوری که APHIS در زمینه کشاورزی و تجارت به صورت آینده نگرانه فعالیت می کند. ما از تکنولوژی های بیشتری استفاده می کنیم تا صنعت بتواند به سرعت در راه تجارت حرکت کرده و تقاضاهای کشاورزی را پاسخ دهد. ما پیوسته در حال راه اندازی مراکز علمی برای توسعه و انتقال دانش و روش های مبتنی بر شناسایی و کاهش خطرات و تهدیدها هستیم. ما همراه با ابزارهای ارتباطی سنتی مانند نشریات و اطلاعیه ها، از فناوری های جدیدی برای رسیدن به ذینفعان، شرکا و مشتریان استفاده می کنیم.

افزایش شناخت جهانی که سلامت جانوران، انسان ها و محیط زیست به طور جدی به هم پیوند می خورند  

تصدیق ملی و بین المللی در مورد این که سلامت جانوران، انسان ها و پایداری اکوسیستم ها به طور پیچیده ای با هم مرتبط است در حال افزایش می باشد. این مفهوم معمولاً به عنوان "بهداشت و سلامت" شناخته می شود. با ارتباط بین جمعیت انسان ها و جانوران، تغییرات محیطی و جنبش جهانی و خطر انتقال بیماری های بین جانوران و انسان ها در حال افزایش هستند. یکی از رویکردهای بهداشتی، این ایده را مطرح می کند که مشکلات بیماری های بین انسان ها و جانوران و محیط زیست تنها می تواند از طریق ارتباطات، همکاری و همیاری موثر با مردم و موسسات حل شود.

APHIS  به طور داخلی با سایر سازمان های USDA  مانند سازمان خدمات ایمنی و بازرسی مواد غذایی  (FSIS) ، خدمات تحقیقات کشاورزی  (ARS)  و موسسه ملی غذا و کشاورزی همکاری می کند. به صورت خارجی نیز APHIS  با سایر سازمان های دولتی ایالات متحده مانند شیلات و حیات وحش، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها  (CDC) ، سازمان غذا و دارو  (FDA)، سازمان حفاظت از محیط زیست و ملل قبیله ای همکاری می کند تا از مشکلات مربوط به سلامت جانوران و گیاهان، انسان ها و محیط زیست جلوگیری و کنترل کند.

افزایش تقاضا برای خدمات و پاسخگویی

دولت فدرال در حال کاهش قابل توجهی در بودجه است، اما نیاز عمومی برای خدمات بیشتر و بهتر هرگز افزایش نیافته است. APHIS  در تلاش است تا از منابع موجود به صورت کارمدتر و موثرتر استفاده کند. این امر شامل یک روند تنظیماتی و تعیین اولویت های دقیق و شفاف بر اساس تجزیه و تحلیل های اساسی است. تلاش ما بر روی افزایش ظرفیت داده ها و تجزیه و تحلیل کسب و کار برای پشتیبانی از برنامه های جدید، بهبود برنامه ها و یا تغییر جهت برنامه های موجود از جمله برنامه های منسوخ شده که دارای بازده مثبت قابل اندازه گیری نبوده اند، می باشد. ما به دنبال فرصت هایی هستیم تا بتوانیم به طور مستقیم با مشتریانمان ارتباط برقرار کنیم تا نیازهای آنها را بهتر درک کنیم و راه حل های مناسبی را برای برآورده ساختن نیازهای آنها به منابع محدود پیدا کنیم. APHIS  با مشارکت ذینفعان و شرکا، سرمایه گذاری مشترک در شرایطی که زمینه مالی مناسب محیا باشد و حمایت از منابع ارزشمند و منافع اقتصادی آمریکا، این کار را انجام خواهد داد. به طور مناسب، برنامه های APHIS  برای شناسایی و برآورده ساختن نیازهای منحصر به فرد جوامع ناامن، کشاورزان و کشاورزانی که دارای شرایط نامساعد هستند می باشد تا به آنها در جهت افزایش دانش و دسترسی به برنامه های APHIS  کمک کند. اقدامات آژانس در جهت محافظت از سلامت و پایداری اقتصادی این سهامداران و شرکا می باشد تا روند تصمیم گیری را به بهترین نحو انجام دهد. بدین منظور، APHIS متعهد به تضمین عدالت محوری به عنوان بخشی از فعالیت های اصلیش است. آژانس همچنان نقش مهمی را در حفاظت از سلامت اقتصادی و پایداری ذینفعان/ شرکائی دارد که در معرض خطر چالش های اقتصادی امروزه هستند.

ایجاد و حفظ همکاری با سایر سازمان های فدرال، سازمان های دولتی و ملل قبیله ای

حفاظت از سلامت، رفاه و ارزش کشاورزی و منابع طبیعی آمریکا نیازمند تلاش و هماهنگی های کل دولت فدرال، مردم، ملل قبیله ای و همکاری های خصوصی و عمومی است. با وجود این که تلاش های مشترک می توانند چالش هایی را ایجاد کنند، در عین حال نیز می توانند فرصت هایی را برای مردم و سازمان ها به وجود آورند. مولفه های کلیدی برای همکاری های موفق عبارتند از شناسایی نقش ها و مسئولیت ها، تقویت نقاط مشترک و استراتژی های مشترک.

APHIS در برخی مشارکت های بین المللی نیز از جمله سیستم نظارت بر مقاومت میکروبی NARMS ، همکاری بین FDA ، CDC  و USDA به عنوان بخشی از استراتژی های چند ملیتی برای حفظ اثر داروهای ضد میکروبی که برای تولید کننده های غذای حیوانات استفاده می شود شرکت کرده است.

برای اطمینان از اینکه ما بیشترین ارزش را برای عموم قائل هستیم، APHIS باید همچنان به ایجاد و حفظ روابط مشارکتی خود ادامه دهد تا تلاش های پیشین ما موفق گردند.

تقاضای جهانی برای محصولات کشاورزی

افزایش فرصت های تجارت جهانی که APHIS فراهم می کند به طور فزاینده ای بر روی صادرات محصولات به بازارهای داخلی تاثیر دارد. کشاورزی آمریکا در سرتاسر جهان محبوبیت زیادی دارد و بخش کشاورزی آمریکا یکی از مهم ترین عوامل رشد صادرات است. علاوه بر این، صادرات محصولات کشاورزی در ایالات متحده باعث ایجاد 1 میلیون شغل برای دامداران، کشاورزان، رانندگان، کارگزاران، دامداران، تولید کنندگان سوخت و کود، و غیره شده است.

برای پشتیبانی و حمایت از این شغل ها، APHIS  در تلاش است تا روش های تجارت بین الملل را برای جانوران و گیاهان در آمریکا گسترش دهد و در عین حال نیز کار حفاظت از آفات و بیماری ها را انجام می دهد. افزایش این گونه کسب و کارها می تواند منجر به افزایش خطر آفات گردد و APHIS  باید برای رفع این آفات آمادگی لازم را داشته باشد. APHIS همراه با شرکای فدرال خود، موانع تجاری را برای تسهیل ایجاد بازارهای جدید، حفظ و گسترش بازارهای فعلی، بازرسی محموله های ایالات متحده که در بنادر خارجی نگهداری می شوند، برطرف نموده و تضمین کرده است که محصولات کشاورزی به نحوی سازگار با علم و استانداردهای بین المللی تولید شوند.

اهداف و مقاصد

برای پاسخ دادن به این نیروهای محرکه، APHIS در موقعیتی قرار ندارد که به سادگی گسترش یابند. در مقابل، آژانس باید با سرعت بیشتری به نیازهای ذینفعان و همکاران خود پاسخ دهد. APHIS به طور مداوم در تلاش است تا خدمات خود را به گونه ای بهبود دهد تا ارزان تر، سریع تر و کارآمدتر برای کشاورزان، زارعان و مزرعه داران آمریکایی تمام شود.

برای تحقق این ماموریت، اهداف APHIS عبارتند از:

• جلوگیری از ورود و گسترش آفات و بیماری های کشاورزی (هدف اول).

• اطمینان از رفتار انسانی و مراقبت از جانوران آسیب پذیر تحت پوشش (هدف 2).

• حفاظت از جنگل ها، مناظر شهری، مراتع و سایر منابع طبیعی، و همچنین مزارع خصوصی از آفات و بیماری های مضر (هدف 3).

• ایمنی، خلوص و اثربخشی زیست شناسان دامپزشکی و حفاظت از سلامت گیاهان با بهینه سازی نظارت بر ژنتیک (GE) (هدف 4).

• اطمینان از تجارت امن محصولات کشاورزی، ایجاد فرصت های صادرات برای تولید کنندگان ایالات متحده (هدف 5).

• حفاظت از سلامت منابع کشاورزی ایالات متحده، از جمله پرداختن به مشکلات و پیامدهای بیماری زونوز، با نظارت، آمادگی و برنامه های کنترل (هدف 6).

• ایجاد APHIS برای قرن 21 با کارایی بالا و قابل انطباق با حقوق مدنی (هدف 7).

این هفت هدف استراتژیک اولویت های آژانس را بیان می کنند. این اهداف شامل 21 موضوع هستند که شامل برنامه های اصلی آژانس و خدماتی می شوند که APHIS  آن ها را پوشش می دهد. برای حمایت از هر کدام از این اهداف، APHIS  چندین تاکتیک اثبات شده را در برنامه های خود به کار می گیرد. تاکتیک های موجود در این برنامه ها تمام کارهای مهم APHIS را شامل می شوند.

هدف 1. جلوگیری از ورود و گسترش آفات و بیماری های کشاورزی.

APHIS  از دام ها، مرغ ها، محصولات تخصصی، ذرت، پنبه و تولید گندم ایالات متحده محافظت می کند که ارزش آن بیش از 167 میلیارد دلار است. کشاورزی در ایالات متحده که یکی از 12 شغل تحت حمایت است 83 درصد از تولیدات مواد غذایی را دربر می گیرد. اقتصاد و کیفیت زندگی در مناطق روستایی آمریکا بستگی به سیستم تولید سالم آن ها دارد. کشاورزان و مزرعه داران با یک محیط کسب و کار چالش برانگیز و رقابتی مواجه هستند. APHIS  همواره با دولت داخلی و دولت های خارجی همکاری می کند تا اقدامات دریایی را برای حفاظت از آفات میوه های دریای مدیترانه  (Medfly) انجام دهد. اقدامات پیشگیری از آفات و بیماری ها به سیستم تولید کشاورزی کمک می کند تا به مصرف کنندگان داخلی و بین المللی اطمینان بدهند که غذای سالم و مغذی عرضه می دهند.

هدف 1.1: با دولت های خارجی و شرکا کار کنید تا از آفات و بیماری های مضر وارد شوید به ایالات متحده.

تاکتیک های دستیابی به هدف:

• هماهنگی با کانادا برای پیاده سازی یک سیستم چند ملیتی تا خطر آفات درختی (مانند گلی کولی آسیایی) که آسیا و سایر نقاط جهان را تهدید می کند، کاهش دهد.

• همکاری با ARS و کمیسیون ایالات متحده پاناما برای اطمینان از تولید شفیره های سترون. عملکرد خوب در پاناما عبارت است از تولید 40 میلیون عدد شفیره سترون در هفته. 

• پاسخگویی اورژانسی به شیوع آفات کرمی؛ اقدامات مناسب با همکاری تولید کنندگان داخلی به جهت ارزیابی پاسخگویی در حالت اضطراری انجام می شود.

• همکاری با دولت های مکزیک و آمریکای مرکزی تا برنامه های نظارتی و اضطراری در منطقه به جهت جلوگیری از ورود مجدد آفات انجام گیرد.

• همکاری با دولت های مکزیک و گواتمالا برای حفظ مانع شمالی چیاپاس و مکزیک و بررسی گزینه هایی که در نهایت باعث کشیده شدن مانع به جنوب می شوند تا از آفات Medfly در ایالات متحده محافظت شود.

• تولید و عرضه شفیره های Medfly برای پشتیبانی از عملیات انتشار پیشگیرانه در مناطق با ریسک خطر بالا در فلوریدا و کالیفرنیا.

• همکاری با دولت مکزیک در سایر فعالیت های اقتصادی (مانند میوه های مکزیکی و آناستازاکی ها) با هدف کاهش ریسک مسیرهای آسیب پذیر مانند آریزونا، کالیفرنیا و تگزاس.

• همکاری با اداره گمرک و امنیت مرزی ایالات متحده  (CBP) برای بازرسی محصولات وارداتی کشاورزی در ورودی های ایالات متحده برای جلوگیری از آفات و بیماری های مضر کشاورزی.

• همکاری با CBP برای بررسی و به روزرسانی سیاست های بازرسی ایالات متحده جهت رفع خطرات در حال ظهور.

• تقویت، گسترش و بهبود هماهنگی فعالیت ها و برنامه های آژانس در رابطه با آفات و بیماری های کشاورزی.

• همکاری با دولت تگزاس برای حفظ یک بافر قرنطینه دائمی به جهت جلوگیری از عفونت های گاوی در ایالات متحده تا از انتشار بیماری هایی مانند جنون گاوی جلوگیری گردد.

• همکاری با مکزیک در حمایت از جنون گاوی مکزیکی و کاهش خطر ورود بیماری به بنادر مرزی ایالات متحده.

• بررسی مسیرها نقل و انتقال برای اطمینان از پیشگیری از ابتلا به بیماری های جدید و نوظهور.

• همکاری با گوام برای کنترل مارهای قهوه ای تا از ورود این آفات تهاجمی به سمت هاوائی یا مناطق اصلی ایالات متحده جلوگیری شود.

• همکاری با شرکای کاری برای تجزیه و تحلیل مسیرهای آفت خیز و شناسایی ریسک های منابع بیماری احتمالی.

• همکاری با شرکای قبیله ای برای شناسایی آفات خارجی و گونه های تهاجمی که بر روی آب های ساحلی و آبراه های داخلی زندگی می کنند و نیز ایجاد یک سیستم اطلاع رسانی سریع برای گونه های مهاجم.

• ارائه آموزش و اطلاعات بهتر در مورد محصولات گیاهی و حیوانی کانادا و مکزیک.

هدف 1.2: همکاری با دولت ها و شرکای خارجی برای جلوگیری از گسترش آفات و بیماری های مضر.

تاکتیک های دستیابی به هدف:

• همکاری با مکزیک برای جلوگیری از گسترش بیماری کپک زدگی مرکبات.

• همکاری با مکزیک برای از بین بردن زالو و پرم کرم ها.

• همکاری با سایر آزمایشگاه های مرجع در سراسر جهان برای به اشتراک گذاشتن مهارت های جمعی از جمله روش های تشخیصی کانادا و مکزیک. این امر باعث می شود که آمریکای شمالی تبدیل به یک منطقه جغرافیایی تشخیص سریع بیماری ها گردد.

• ارائه خدمات ملی و بین المللی - از طریق آزمایشگاه های خدمات دامپزشکی ملی – در زمینه تکنیک های تشخیصی، آزمایشی و تکنولوژی های جدید؛ همان طور که آزمایشگاه سازمان بهداشت جهانی  (OIE) توانسته است 13 نوع بیماری خارجی ایالات متحده را در رابطه با جانوران کنترل و ریشه کن سازد.

• اندازه گیری اطلاعات علمی مستقل درباره خطر آفات و بیماری ها در کشورهای توسعه یافته و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات در بین مصرف کنندگان، کارخانجات و دانشگاه ها به جهت اتخاذ سیست ها و تصمیم گیری های لازم.

• همکاری با مکزیک و کانادا برای کنترل انواع مرزهای مشترک.

• همکاری با سایر سازمان ها برای ایجاد زیر ساخت های خارج از کشور و آموزش و پشتیبانی فنی از مسائل مربوط به جانوران و گیاهان از جمله بیماری زئونوز.

• همکاری با شرکای قبیله ای برای کاهش بروز بیماری هاری، بیماری های حاد ناشی از اسب های قاچاق شده از مکزیک و آفات بالقوه گیاهی کانادا و مکزیک.

هدف 2. اطمینان از رفتار انسانی و مراقبت از جانوران آسیب پذیر تحت پوشش

APHIS  قوانین حمایت از حیوانات  (AWA) ، قانون حفاظت از اسب ها  (HPA)  و قانون منع حمل اسلحه را اجرا می کند تا اطمینان حاصل کند که مراقبت های انسانی و درمانی حیوانات به نحو احسن انجام می گیرد. APHIS معتقد است که همکاری با نهادهای نظارتی بهترین روش برای اطمینان از انطباق استانداردها و به حداقل رساندن هزینه هاست.

هدف 2.1: بهبود رفاه جانوران تحت پوشش AWA.

تاکتیک های دستیابی به هدف:

• مشارکت با دانشگاه ایالتی یووا برای کمک به پرورش دهند