کد خبر: ۳۷۷۵۹
تعداد نظرات: ۶ نظریکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر طی قراردادی با طرف فرانسوی قرار است تا ظرف ۳ سال آینده ۱۳ هزار رأس گوسفند مولد برای پرواربندی و تامین گوشت کشور وارد کند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «محمد یاسر ترابی» از واردات ۱۳ هزار رأس گوسفند مولد از کشور فرانسه به ایران خبر داد و گفت: با توجه به کمبود بارش‌ها و خشک‌سالی‌های اخیر حتی امکان اضافه کردن یک رأس گوسفند برای استفاده از مراتع کشور وجود ندارد و برای همین باید به سمتی برویم که نژادی از گوسفند در دامداری‌ها پرورش یابد که ضریب تبدیل بالایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه طبق تجربه و آزمون و خطایی که در سه سال گذشته با طرف فرانسوی داشته‌ایم، به این نتیجه رسیدیم که برای دستیابی تولید گوشت گوسفندی با قیمت تمام‌شده پایین تا افق ۱۴۰۴ چاره‌ای نداریم جز اینکه نژادی از گوسفند را پرورش دهیم که زایش بالا و ضریب تبدیل بالایی داشته باشد.

ترابی در پاسخ به اینکه چرا سعی نکردید تا از نژاد بومی کشور استفاده کرده و یا آن را اصلاح کنید، گفت: نژاد بومی ما دو ضعف عمده دارد؛ یکی آنکه زایش آن فصلی است و فقط در یک برهه مشخصی از سال امکان باروری دارد، میزان چندقلو زایی در آن پایین است و افزایش وزن کمی دارد. در حالیکه این نژاد از گوسفند که از فرانسه قرار است وارد بشود، در هر زایمان ۲.۳ بره به ما می‌دهد و غیرفصلی است یعنی در تمام طول سال امکان زایش دارد و افزایش وزن بالایی دارد.

مدیر عامل شرکت سپیدان در پاسخ به این سؤال که چرا فرانسه را برای واردات دام انتخاب کردید، چرا که این کشور بدقولی‌های زیادی در تفاهم‌نامه با طرف ایرانی دارد و کشورهای صاحب‌نامی مانند استرالیا و نیوزیلند را برای این کار انتخاب نکردید، اظهار داشت: از سه سال گذشته یک هزار رأس گوسفند مولد به صورت آزمایشی از فرانسه وارد کردیم؛ چراکه با دام نمی‌توان شوخی کرد و سرمایه را هدر داد. پس از آزمایشاتی که از نمونه‌های مختلف انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که این نژاد فرانسوی برای پرواربندی و تولید گوشت قرمز مناسب‌ترین گزینه است.

وی به مزیت‌های این نوع گوسفند اشاره کرد و گفت: به‌ ازای هر ۵ کیلوگرم خوراک در این نژاد یک کیلوگرم وزن زنده تولید می‌کنیم که قیمت آن اکنون در بازار ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان است، در صورتی ‌که در این نژاد قیمت‌ تمام‌ شده ما ۱۰ هزار تومان در هر کیلو محاسبه شده است، مضاف بر اینکه این نژاد روزانه ۳۷۰ گرم افزایش وزن دارد.

ترابی اظهار امیدواری کرد تا در فاز اول طی سه سال آینده به مرور ۱۳ هزار رأس دام وارد کشور شود تا بتوانیم در ۴ مزرعه مادر که در زیر مجموعه اقتصادی کوثر در استان‌های مازندران،‌ اردبیل، کرمانشاه و تهران وجود دارد، تعداد مولدها را تا ۶۰ هزار رأس برسانیم.

مدیرعامل شرکت سپیدان افزود: ۳ هزار رأس از این گوسفندها با مشارکت طرف فرانسوی و ایران در استان کرمانشاه پرورش و برای صادرات به عراق آماده می‌شود. همچنین ۱۰ هزار رأس گوسفند دیگر در ۴ مزرعه مادر تقسیم تا بتوانیم بخشی از گوشت مرکز، شمال و شمال غرب کشور را تأمین کنیم.

به گفته ترابی چشم‌انداز این شرکت بر آن است که تا ۱۰ سال آینده نیم میلیون رأس دام مولد داشته باشد که از واردات ۳۰ تا ۴۰ درصد گوشت قرمز گوسفندی کشور جلوگیری می‌کند، مضاف بر آنکه برای بیش از ۷ هزار دامپزشک و فارغ‌التحصیل حوزه دامپروری هم اشتغال پایدار ایجاد می‌کند.

واردات از فرانسه در حالی انجام می‌شود که کشورهایی همچون استرالیا،‌برزیل و نیوزلند در تولید گوشت قرمز و نژادهای برتر سرآمد هستند.


انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
0
خوبه دیگه دانشگاه ازاد بافت و شوشتر سیزده هزار دامپزشک بگیره دیگه.. این چه حرفیه یه گله ده هزار راسی تو مشهد هفت دامپزشک داره...اخه چرا حرف غیر علمی میزنید دامپزشکی دیگه کارش تمامه هیچ کاریم نداره ....دامپزشک بیکار
همکار دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
1
آقای ترابی یه حرفی زده زیاد جدی نگیرید ایشون برن شکر کنن که خودشون تو این مملکت صاحب شغل شدن نمیخواد واسه هفت هزار دامپزشک و مهندس دامپرور شغل ایجاد کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
0
واقعا تاسف باره که دامپزشک‌بگه این نژاد در سراسر طول سال بره میده و غیر فصلیه. متاسفانه با فیزیولوژی تولید مثل گوسفند و حیوان آشنایی ندارند . شاید مطالعه ندارند و یا شاید مدرک !!!
متاسفم برای تمامی تولید کنندگان و دامپزشکان که بهانه میشوند و دیگران برای منفعت های شخصی خود دست به چه کارهایی‌میزند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
0
................
حداقل بیا بگو با روش های همزمانی میتوان در طول فصل تولید مثلی و غیر تولید مثلی قوچ اندازی کرد و در طول سال زایش داشت نگو غیر فصلی !!!!!
....................................
گله ۱۰۰۰ راسی توسط یک دامپزشک مدیریت می شود
و یک‌مهندس فارم
ثانیا این آقا طرح یک دامپزشک و یک مهندس یک و نیم گوسفند را میخواهند اجرا کنند ۱۳۰۰۰ گوسفند و ۷۰۰۰ دامپزشک
ای کاش حکیم مهر از دامپزشکان خبره و متخصص در این برنامه ها استفاده میکرد تا جواب آقایان را در لحظه بدهند
ای کاش فکری به حال نژاد های ایرانی میکردند
ای کاش فکری به حال مشکل علوفه و غلات میکردند
ای کاش فکری به حال بیماریهای جدیدی که در راه هست میکردند
بله یه حساب ساده ۱۳۰۰۰ گوسفند داشتی برای تولید گوشت و راسی حداقل ..... تومان سود برای واردات . بسیار هم عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
0
......... موجود در وزارت کشاورزی به فارغ التحصیلان علوم دامی هم رحم نمی کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
0
0
اصلا گفتنی نیست تا ده سال آینده شاغل میشیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه