کد خبر: ۳۶۷۶۴
تعداد نظرات: ۳۵ نظر
گفت‌وگوی صریح حکیم مهر با رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
ره‌آوردهای كم‌نظير سازمان دامپزشکی كشور طی سه سال گذشته، نتيجه تلاش همه كادر دامپزشکی اعم از دولتی و غيردولتی است. نقد منصفانه همراه پيشنهاد سازنده خوب و جايز، ليكن سياه‌نمایی غيرواقعی همواره مورد ذم و نكوهش و مغاير رفتارهای اصلاح‌طلبانه و رفع مشكلات است ...
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: «نارسایی‌هاي عمومی و كمبود منابع كه در همه دستگاه‌ها وجود دارد را تبدیل به چماق نکنیم و بر سر سازمان نکوبیم.» این پند اخلاقی، شاه‌بیت گفت‌وگوی مفصل رئیس سازمان دامپزشکی کشور با حکیم مهر بود.

«دکتر مهدی خلج» از برخی اظهار نظرها گلایه‌مند است و آنها را مصداق بارز سیاه‌نمایی می‌داند. از نظر او، كاهش چشمگير برخی بيماری‌ها، تصويب قوانين ساختار ساز و تحول‌زا، تعدد احكام مرتبط با دامپزشكي در برنامه پنج‌ساله ششم، تحولات سازمان و استان‌ها، تغييرات بر مبنای تحول و توسعه و اجماع خدمات دهندگان سازمان و خدمات گیرندگان و تحکیم و استمرار با پشتوانه قانون در تفويض امور به استان‌ها، سامانه‌هاي الكترونيك، افزايش اعتبار ستاد و دامپزشكي استانها، افزايش پيشنهادات مرتبط با اعتبارات سازمان دامپزشكي كشور در صحن علني مجلس شوراي اسلامي و تصويب 1000 میلیارد ريال به سازمان دامپزشکی كشور از سوی مجلس، یک رخداد بی‌نظیر است.

وی اعتقاد دارد سازمان دامپزشكي كشور، سازمانی مهم است كه نقشي بي‌بديل در اقتصاد ملي، تجارت بين‌الملل و بهداشت عمومي دارد و اين سازمان براي اجراي ماموريت‌هاي خود بايد داراي اقتدار كافي براي اعمال وظايف حاكميتي باشد و هر جايگاهي كه چنين موقعيتي را ايجاد كند، همانجا، جايگاه سازمان دامپزشكي كشور است. در عين حال معتقد است در بالغ بر 90 درصد كشورهاي جهان دامپزشكي زير مجموعه وزارت غذا و كشاورزي است و خود را رئيسي مي‌داند كه از ابتداي ورودش به عرصه دامپزشكي تمامي وقت، انرژي و توان خود را براي ارتقاء كيفيت ارائه خدمات توسط اين نهاد بس مهم و ارتقاء جايگاه آن، از تشكيل اولين دامپزشكي الگوي مستقل در استان تهران تا بحال بكار گرفته و از جایگاه کنونی سازمان دامپزشکی كشور در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی ناراضی نيست. خود را رئیسي می‌داند که همه مراحل اعم از كارشناسي، مديريت استاني، مديريت دفاتر متعدد، معاونت سازمان تا راس هرم اين سازمان را طي كرده است.

حکیم مهر: آقای دکتر، نقش سازمان دامپزشکی در تامین بهداشت خوراك دام چیست؟

سازمان دامپزشکی کشور به عنوان مسئول قانونی تامین بهداشت دام، كه خوراك بهداشتي و سالم دام، گام نخست و مهم آن است، همه تلاش خود را به کار می‌گیرد که واژه مقدماتی تحقق زنجیره سلامت، یعنی سلامت خوراک دام حفظ شود. با توجه به وابستگي زياد كشور به خوراك دام و خصوصا طیور به خارج از کشور، ساز وكار بهداشتي لازم را بكار گرفته است تا مواد اولیه خوراک دام وارداتي، تحت نظارت‌های بهداشتی قرار گيرد. در اين مسير با رعايت الزامات بهداشتي و معيارهاي مورد نظر، مخاطرات بهداشتي را پس از تدوين، به كشورهاي صادر كننده اعلام و رعايت اين الزامات را از مرجع ذيصلاح آن كشور طلب مي‌كند تا آنها را محقق كنند. پس از ورود با بررسي اسناد بهداشتي مورد نظر و انجام آزمایشات باز هم تلاش لازم براي تحت پوشش بهداشتي درآوردن آن از نقطه آغاز یعنی ترخیص تا مصرف را معمول مي‌دارد. البته با تشکیل کمیته ثبت خوراک، کنسانتره و... وارداتی نیز  بر این اطمینان می‌افزاید.

حکیم مهر: یکی از مشکلات همپوشانی میان دستگاه‌های مختلف بر سر همین نظارت‌هایی است که شما می‌فرمایید.

البته در موضوع اعمال نظارت بهداشتي، سازمان تنها مرجع حاكميتي است (جدا از مايكوتوكسين‌ها كه سازمان ملي استاندارد نيز وظيفه دارد) كه بر بهداشت خوراك دام اعمال نظارت مي‌كند. البته گستره کار آن قدر وسیع است که سازمان دامپزشکی کشور خود به تنهائي ادعای اینکه بر همه سطوح و جزئیات کار نظارت ‌کند، ندارد، اما با یک روند علمی و روزافزون و با استفاده از توان مسئولين فني بهداشتي و البته با قوانين جديد، تعهد بيشتر مدير، مالك و مسئولين فني بهداشتي، اين نظارت‌ها را انجام و كاملتر خواهد كرد.

امروز ۱۲۰۰ کارخانه خوراک دام، طیور، آبزیان، مکمل، کنسانتره، پودر ماهی و تبدیل ضایعات تحت نظارت بهداشتی قرار دارند. مسئولین فنی بهداشتی در تعداد زیادی از آنها حضور دارند و نظارت‌های عالیه نيز توسط سازمان انجام می‌شود. همچنین برای تشویق سرمایه‌گذاران به بهداشت محوري، اداره كل نظارت بر بهداشت عمومي و مواد غذائي سازمان، با تدوين معيارهاي مورد نظر، تعدادی از کارخانجات را در ردیف الف قرار داده‌است يا كد IR به آنها اختصاص داده و تعداد آنها به 4۰ کارخانه رسیده است. این یک روش تشویقی براي رقابت در مسير تكامل بهداشتي كارخانجات خوراك دام است و مزیت آن اجازه صادرات تولیدات آنها به دیگر کشورها است.

در کشور ما مانند بسیاری از کشورها، برای دست‌یابی به خوراک بهداشتی سالم، برخی ترتیبات و انضباط بهداشتی اعمال می‌شود؛ مانند اصول GMP اصول بهینه تولید خوراک،  تجزیه و تحلیل خطر و مدیریت خطر. همچنین تا به حال ۱۰۰ هزار کامیون حمل و نقل دام، فراورده‌ها و خوراک دام را شناسه‌دار کرده‌ایم. سامانه یکپارچه‌ای میان سازمان دامپزشکی کشور، سازمان راهداری و ناجا تنظیم و برقرار است و تفاهم‌نامه مورد نظر نیز امضا شده و هر محموله‌ای که بخواهد بارگیری شود، اول کامیون باید شناسه و کد بهداشتی داشته و دوم اینکه خوراک و محموله گواهی بهداشتی داشته باشد. بعد از آن سازمان راهداری به شکل آنلاین بارنامه می‌دهد و ناجا نیز در جاده این موارد را کنترل می‌کند و البته ناجا اخیرا به این مسیر پیوسته‌اند.

حکیم مهر: ما چقدر در عرصه تولید خودکفا هستیم؟

در عرصه خوراک طیور وابستگی زیادی به خارج از کشور داریم و واردات ذرت، کنجاله، جو و ... انجام می‌دهیم. اما عدد و رقم آن در ذهن من نیست.

حکیم مهر: آیا مجلس همکاری‌های لازم را با سازمان انجام می‌