کد خبر: ۳۲۷۰۹
 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه متولی اصلی انتشار اسامی کالاهای آسیب رسان سازمان غذا و دارو است، گفت: موازی کاری در حوزه بهداشت و مواد غذایی مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خانه ملت، «دکتر رسول خضری» ضمن تاکید بر اینکه بر اساس سیاست های کلی نظام سلامت، قانون اساسی و اسناد بالا دستی سازمان غذا و دارو متولی انتشار اسامی کالاهای آسیب رسان است، گفت: در حال حاضر در خصوص لیست انتشار اسامی کالاهای آسیب رسان، اختلاف نظرهایی میان سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد وجود دارد، حتی سازمان ملی استاندارد با سازمان دامپزشکی کشور هم درخصوص برخی موارد اختلاف نظر دارد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت بهداشت یک وزارتخانه کیفی است، افزود: باید در خصوص کیفیت، امنیت و سلامت مواد غذایی سازمان غذا و دارو طبق اسناد بالادستی، قوانین برنامه و سیاست های کلی ابلاغی مقررات و اختیارات خود به این موضوع توجه اساسی شود، بنابراین وزارت بهداشت به عنوان ناظر باید گزارش دهد و وزارت دادگستری و قوه قضاییه هم با متخلفان در حوزه غذایی برخورد کند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان غذاو دارو متولی اصلی انتشار و اعلام اسامی کالاهای آسیب رسان است، تصریح کرد: متاسفانه یکی از مشکلات موجود در این حوزه موازی کاری میان دستگاه ها است، به عنوان مثال در خصوص استاندارد بودن آب آشامیدنی طبق مقررات وظیفه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است که به این موضوع ورود کند؛ اما سازمان ملی استاندارد هم دراین زمینه اظهارنظر می کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه درمجلس گذشته بحث ارتقاء سطح استاندارد کشور مورد بررسی قرار گرفت، گفت: شورای نگهبان به دلیل وجود بارمالی طبق اصل 75 قانون اساسی این طرح را رد کرد و به رغم رفع برخی ایرادات کلیات و مواد طرح مورد رد نمایندگان هم قرار گرفت، بنابراین دولت باید لایحه ای را دراین خصوص به مجلس ارایه کند.

خضری با تاکید براینکه متولی واحد و وحدت رویه در رویکردها نسبت به استاندارد باید به وجود آید، افزود: موازی کاری ها باعث شده هر سازمان برای خود اظهار نظر مختلفی داشته باشد، به عنوان مثال درخصوص نوشابه با توجه به شیوع بالای دیابت در کشور گفته شده که میزان قندی کمتر از 9 داشته باشد؛ اما سازمان ملی استاندارد نظری خلاف سازمان غذا و دارو دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه ذائقه غذایی باید در کشور اصلاح شود، گفت: در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون نفر در دنیا مبتلا به فشار خون هستند، بنابراین همین موضوع تا کنون باعث سکته های مغزی و پارگی عروق چشمی بسیاری از انسان ها شده که برای جلوگیری ازاین مشکلات باید در مصرف موادی چون شکر، برنج و قند اصلاحات انجام گیرد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه